REKLAMA

Rząd dba o Pocztę Polską. Spółka dostała 190 mln zł na inwestycje

2022-11-07 15:05
publikacja
2022-11-07 15:05

Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało 190 mln zł na zmianę sieci logistycznej Poczty Polskiej z listowej na paczkową - poinformował wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak podczas poniedziałkowej konferencji w Węźle Ekspedycyjno-Rozdzielczym Poczty Polskiej w Lublinie.

Rząd dba o Pocztę Polską. Spółka dostała 190 mln zł na inwestycje
Rząd dba o Pocztę Polską. Spółka dostała 190 mln zł na inwestycje
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Kanthak podczas konferencji w hali WER Lublin poinformował o trwającym montażu 285-metrowego sortera do automatycznego rozdziału przesyłek.

Wiceminister stwierdził, że rząd mocno włącza się w plany rozwojowe Poczty Polskiej, przekazując 190 mln zł na przekształcenie infrastruktury logistycznej z listowej na paczkową. Wskazując jedno z miejsc, które skorzysta na zmianach, wymienił WER Lublin.

Łącznie - wskazał wiceminister - powstająca w Lublinie sortownia będzie kosztować 40 mln zł, natomiast 120 mln zł kosztować będą podobne inwestycje realizowane w innych miejscach w Polsce. "Jest to największa jednostkowa inwestycja w rozwój sieci logistycznej w historii Poczty Polskiej" - podkreślił Kanthak.

Zastrzegł, że Poczta Polska, jako przedsiębiorstwo państwowe, chce być lepsze od prywatnych firm. "Stąd ta inwestycja, która ma znaczący wpływ na rozwój tzw. KEP (rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych – PAP). To jest niezwykle rozwijający się sektor, który ma przed sobą wielką przyszłość i Poczta Polska w tym sektorze ma zamiar konkurować" - powiedział.

Zdaniem Kanthaka przekształceniu spółki w nowoczesną i konkurencyjną firmę sprzyjać będzie znowelizowane we wrześniu br. Prawo pocztowe.

Powiedział, że rząd stara się odbudowywać placówki, które wcześniej były zamykane. Zdaniem wiceministra Poczta Polska "ma charakter państwotwórczy" i zapewnia "kontakt obywatela z państwem". "To jest niezwykle istotne w kontekście naszej infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy mamy wojnę na naszej granicy" - podał Kanthak.

Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski przypomniał, że inwestycja w WER Lublin rozpoczęła się w ubiegłym roku i jest realizowana dzięki wsparciu Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wskazał, że sortery są także montowane w halach we Wrocławiu i w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą.

"Wspólnie z Ministerstwem Aktywów Państwowych, po szerokich konsultacjach, uznaliśmy, że tylko rozwój Poczty Polskiej, firmy państwowej, pozwoli przetrwać naszej firmie i konkurować na rynkach międzynarodowych i rynku polskim" - stwierdził Falkowski dodając, że wysokość nakładów na rozwój architektury sieci logistycznej w spółce to blisko 800 mln zł. Zastrzegł, że inwestycja byłaby niemożliwa, gdyby nie wsparcie ministerstwa.

W ramach inwestycji z końcem października w WER Lublin zakończono budowę biur dla pracowników, zakończono montaż 15 nowych bram, w tym 14 bram kurierskich i dostosowano halę pod montaż sortera - poinformował wiceprezes spółki Andrzej Bodziony. Jak podał, montażem urządzenia zajmuje się firma BEUMER Group Poland sp. z o.o. Maszyna typu "Cross Belt" będzie wyposażona w podajniki ręczne, podajnik teleskopowy, strefę kodowania ręcznego, 48 ześlizgów pionowych oraz 98 ześlizgów kierunkowych. Wydajność urządzenia oszacował ma 7 tys. przesyłek na godzinę. Oddanie urządzenia do użytkowania zapowiedział na przełom maja i czerwca 2023 r.

Autor: Piotr Nowak

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (2)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Kasa z naszych podatków na przeżarcie. Po co firma ma inwestować i rozwijać się, gdy jest ustawowym monopolistą? O jakim rozwoju może być mowa, gdy u steru sami pisowscy działacze z rodzinami, którzy nie potrafią zarządzać nawet pustym kurnikiem?

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki