REKLAMA

Rząd daje więcej pieniędzy gminom, gdzie dominuje PiS

2021-01-13 07:11
publikacja
2021-01-13 07:11
fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP

Ponad 10-krotnie więcej na głowę mieszkańca otrzymały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) gminy, które są rządzone przez włodarzy związanych ze Zjednoczoną Prawicą w porównaniu do tych, w których rządzi opozycja - informuje środowy "DGP"

"Dziennik Gazeta Prawna" przytacza wnioski z analizy profesorów Pawła Swianiewicza i Jarosława Flisa. Eksperci sprawdzili w skali kraju, gdzie skierowano w ramach drugiego naboru RFIL ponad 4 mld zł dotacji dla 1,2 tys. gmin.

Według Swianiewicza i Flisa w gminach zarządzanych przez włodarzy związanych z PO, PSL lub Lewicą średnia dotacja na głowę mieszkańca wyniosła 25,4 zł. Tam, gdzie rządzą liderzy z bloku niezwiązanego z żadną krajową partią polityczną, ale w drodze do władzy pokonali konkurenta partii rządzącej, dofinansowanie per capita wyniosło ok. 60 zł. Z kolei w gminach z włodarzami "neutralnymi" (zaliczono do niej tych, którzy startowali z lokalnych komitetów bez poparcia partii ogólnopolskich i nie mieli konkurenta z partii rządzącej) na mieszkańca przypadło ok. 134,5 zł.

"Wszystkich jednak deklasują gminy, gdzie dominuje PiS: tam kwota dofinansowania z RFIL to aż 253 zł na głowę" - czytamy w "DGP".

Dziennik cytuje Centrum Informacyjne Rządu, które informuje, że rząd dąży do zrównoważonego rozwoju każdego regionu Polski, dlatego tak ważne są inwestycje realizowane zarówno w miastach, jak i małych miasteczkach.(PAP)

szz/ krap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Gdyby w Krakowie wygrała Wassermann to już byłoby tam budowane metro. Myślcie mieszkańcy stolicy małopolski. W Katowicach rządzą niezależni z PIS-em i Katowice pięknie się rozwijają. Trzeba myśleć jak się głosuje.
wwojtekw
Uważasz, że pani wasserman byłaby gwarantem rozwoju miasta przez to, że jest powiązana z pis czy przez to jaka jest skuteczna (np. afera amber gold)?
Dlatego ten kraj wygląda jak wygląda. Zamiast zaproponować kandydata niezależnego, znającego miasto i od lat tu działającego to proponuje się kandydatów powiązanych
Uważasz, że pani wasserman byłaby gwarantem rozwoju miasta przez to, że jest powiązana z pis czy przez to jaka jest skuteczna (np. afera amber gold)?
Dlatego ten kraj wygląda jak wygląda. Zamiast zaproponować kandydata niezależnego, znającego miasto i od lat tu działającego to proponuje się kandydatów powiązanych z dwiema największymi partiami politycznymi w Polsce, ale mających gdzieś miasto i obywateli. I dziwić się potem że aktualny prezydent przyspawany jest do stołka od 5 kadencji.
Co do budowy metra to jestem przekonany, że pani wasserman z własnych pieniędzy by to sfinansowała gdyby tylko rządziła Krakowem. Innej opcji skąd można byłoby wyciągnąć tak gigantyczne pieniądze przy takim poziomie zadłużenia miasta nie widzę.
przedsiebiorca30
PIS zainwestował w PR i propagandę, która z historii jest dobrze znana, ale jak wiadomo historia, a w zasadzie wyciąganie z niej wniosków, do tego słusznych, większości osób jest obca. To jest przerażające, ale tak naprawdę w przypadku Polski bardziej normalne niż 25 lat względnej wolności gospodarczej i demokracji PIS zainwestował w PR i propagandę, która z historii jest dobrze znana, ale jak wiadomo historia, a w zasadzie wyciąganie z niej wniosków, do tego słusznych, większości osób jest obca. To jest przerażające, ale tak naprawdę w przypadku Polski bardziej normalne niż 25 lat względnej wolności gospodarczej i demokracji szeroko pojętej. Polacy, w dużej części po komunie, mentalnie się tak szybko nie zmienili i dlatego dziś robimy krok wstecz. Oczywiście przyjdzie refleksja, ewentualnie taki sprawdzian dla obecnie władających, z którym już sobie nie poradzą i się okaże, że jednak to nie jest to, ale wtedy może społeczeństwo już zmądrzeje i pójdzie do przodu. Uprzedzając niektórych nadgorliwych, nie wszystko co było przez 25 lat od zakończenia komuny było dobre bo i nie mogło być. Oczekiwania, że w 25 lat zbudujemy Państwo sprawniejsze i bogatsze niż społeczeństwa z wielowiekową tradycja demokracji jest śmieszne. Chodzi o kierunek strategiczny z którego obecnie zawróciliśmy. I nie chodzi nawet o kwestie polityki gospodarczej, która nie jest wybitna, ale na pewno ogólnie nie gorsza niż była wcześniej, z pewnymi wyjątkami. Niszczenie instytucji Państwa, w tym przede wszystkim, trójpodziału władzy i sądów, dokona dużo gorszej wyrwy w świadomości ludzi, która jest o wiele trudniejsza do skorygowania, nawet na pokolenia. Samo to, że nasze "elity" lekką ręką wymieniają ludzi w tych instytucjach na swoich, przy okazji mówiąc o tym wprost, pokazuje jakie zboczenie mentalne występuje i jakie zaległości przede wszystkim na tym polu mamy względem bardziej rozwiniętych Państw.
pozhoga
A może po prostu PiS rządzi tam gdzie biedniej (wieś, wschód), więc logiczne, że dofinansowanie trafia tam w większych kwotach, skoro w założeniu cały sens tego funduszu to wyrównywanie różnic?
Eeech, ,,profesorowie" - właśnie ,,odkryli", że deszcz pada gdy są chmury.
anty12
WAzne ze w kosciolku sie gibaja. A poza kosciolkiem pluja jaden na "gorszy sort" Prawdziwi katolicy.
trooper
Najbardziej obłudna partia w tym kraju. Prawo i Sprawiedliwość. Oba wyrazy powinny być poprzedzone słowkiem BEZ lub NIE.

Bezprawie i Niesprawiedliwość.
alberto2020
Tak wygląda "prawo" i "sprawiedliwość" w praktyce
trooper
Kolesiostwo, nepotyzm i przekupstwo polityczne. Czym mniejsza siła niezależnych instytycji tym więcej nepotyzmu, kolesiostwa, partyjniactwa i przekupstwa.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki