Rząd chce wydłużyć preferencyjny okres opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do 3 lat

Rząd chce wydłużyć preferencyjny okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne do 3 lat z obecnych 2 lat - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

(fot. onephoto / YAY Foto)

Obecnie ustawa określa 2-letni preferencyjny okres opłacania składek dla osób rozpoczynających pozarolniczą działalność.

"Część z przedsiębiorców zawiesza lub rezygnuje z prowadzenia pozarolniczej działalności w 2 pierwszych latach jej prowadzenia. Proponuje się, by okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wydłużyć o rok, tj. do okresu 3-letniego. Dopiero po tym okresie osoby prowadzące pozarolniczą działalność zaczną opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie po 2 latach)" - napisano.

Rząd liczy, że proponowane rozwiązanie wpłynie na wzrost liczby osób rozpoczynających prowadzenie pozarolniczej działalności i zwiększy wskaźnik przeżycia przedsiębiorstw.

map/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 pluto85md

Mam wrazenie ze rzad tylko "chce", a jedyne co musi, to szukac finansowania na 500+ i obnizke wieku emerytalnego. Przypomne: REITy-rzad chce, plany kapitalowe-rzad chce, nizszy ZUS dla firm o przychodach do 5 tys zl-rzad chce, wyzsza kwota wolna od podatku-rzad chce. To sa pomysly ktorym wszyscy przyklasna, ponad partyjnymi podzialami. Tylko co z tego, jak budzet juz pusty. A dobra koniunktura wiecznie trwac nie bedzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 slc350

Jak dla mnie to każde zmniejszenie haraczu, to krok w dobrym kierunku.

! Odpowiedz
2 30 mkx

Wnioskuję, że wydłużenie tego preferencyjnego okresu do powiedzmy 40 lat miałoby duże powodzenie.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne