REKLAMA

Rząd Hiszpanii zatwierdził skrócenie tygodnia pracy

2025-05-06 21:58
publikacja
2025-05-06 21:58

Rząd Hiszpanii zatwierdził we wtorek skrócenie tygodnia pracy z 40 do 37,5 godziny. Do wprowadzenia nowych przepisów potrzeba jeszcze zgody parlamentu, w którym rząd nie ma większości i stara się o poparcie m.in. nacjonalistów katalońskich.

Rząd Hiszpanii zatwierdził skrócenie tygodnia pracy
Rząd Hiszpanii zatwierdził skrócenie tygodnia pracy
fot. ventdusud / / Shutterstock

Zaakceptowany na wtorkowym posiedzeniu projekt został zgłoszony przez lewicową platformę Sumar, mniejszego partnera koalicyjnego Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) premiera Pedro Sancheza.

„Dziś modernizujemy świat pracy i pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi” – powiedziała Yolanda Diaz, liderka Sumaru, a także wicepremierka i ministra pracy, która na dodatek we wtorek obchodziła 54. urodziny.

Według resortu pracy, z nowych przepisów skorzysta 12,5 mln pracowników sektora prywatnego, co ma poprawić wydajność w pracy.

Główne stowarzyszenie pracodawców w Hiszpanii – CEOE już wcześniej sprzeciwiło się rządowej inicjatywie, twierdząc, że zwiększy ona koszty hiszpańskich firm i zmniejszy ich konkurencyjność. Inicjatywa jest natomiast popierana przez główne związki zawodowe w kraju.

Teraz projekt ustawy trafi pod głosowanie w parlamencie, w którym koalicja PSOE i Sumaru nie ma jednak większości. W poparciu dla swoich projektów zwraca się do małych partii nacjonalistów katalońskich czy baskijskich.

Partia Razem dla Katalonii (Junts) oraz Nacjonalistyczna Partia Basków (PNV) podkreślają m.in. negatywny wpływ planowanych przepisów na działalność małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak poinformował dziennik „El Mundo”, Junts jest skłonny negocjować, ale chce dostosowania nowych przepisów do warunków panujących w Katalonii.

W Hiszpanii 40-godzinny tydzień pracy obowiązuje od 1983 r.

Z Madrytu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
Młodzi Hiszpanie są na pewno szczęśliwi z 20% bezrobociem. Podobno już nawet do Polski wyjeżdżają za robotą.
to_i_owo
Brawo
Co się robi w EUropie jak są kłopoty w gospodarce?
Skraca się czas pracy

Kiedyś jedną z wartości europejskich była pracowitość
Ale to się nie mieści w wartościach UE
fiat126p
"skorzysta 12,5 mln pracowników sektora prywatnego, co ma poprawić wydajność w pracy"
Jakim cudem? Będą brać dopalacze?
Czy te unijne barany nie czytają raportów, które sami zamówili: wcześniej Wima Koka, teraz Mario Draghiego? Tam mimo poprawności politycznej można znaleźć przyczyny ugrzęźnięcia UE. Lenistwo, wygodnictwo,
"skorzysta 12,5 mln pracowników sektora prywatnego, co ma poprawić wydajność w pracy"
Jakim cudem? Będą brać dopalacze?
Czy te unijne barany nie czytają raportów, które sami zamówili: wcześniej Wima Koka, teraz Mario Draghiego? Tam mimo poprawności politycznej można znaleźć przyczyny ugrzęźnięcia UE. Lenistwo, wygodnictwo, brak odpowiedzialności za siebie, roszczeniowość.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
men24a
MFW uznaje nas za rozwijającą się gospodarkę. Polska według instytucji wciąż znajduje się na liście "gospodarek wschodzących". Tym samym jesteśmy w jednej grupie z... Afganistanem, Rwandą czy Sudanem
tomkooo
za male bezrobocie maja jeszcze :) zaraz ich chinczycy i hindusi wykupia, hiszpan bedzie robil na nich
kasanowaistara
czyz nie lepiej byloby w ogole zakazac pracowania? Przeciez socjalistyczny rzad wie lepiej czego chca ludzie a czemu sie tu zatrzymywac na 4 dniach pracy jak mozna je zniesc w calosci?
maxykaz
W taki marksistowski sposób walczą z bezrobociem. Przy firmie czterdziestoosobowej ubywa 2 i pół pracownika a więc trzeba tych dwóch zatrudnić
carlito1
Hiszpania.... kraj w którym tak w miarę serio pracuje się 4 godziny dziennie.... do sjesty i posjeście to już pełny "lajt"

Powiązane: Hiszpania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki