REKLAMA

Rząd Hiszpanii uchwalił przepisy dotyczące pracy zdalnej

2020-09-22 18:52
publikacja
2020-09-22 18:52
fot. Juanjo Martin / Reuters

Rząd Pedra Sancheza uchwalił we wtorek przepisy dotyczące pracy zdalnej w Hiszpanii, co jest związane z upowszechnieniem się telepracy z powodu epidemii koronawirusa.

Jak poinformowała na popołudniowej konferencji prasowej w Madrycie rzeczniczka rządu Maria Jesus Montero, nowa regulacja precyzuje zasady, na jakich pracownicy mogą zawierać z pracodawcami umowy o pracę, uwzględniające możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w ramach telepracy.

Uczestnicząca w konferencji minister pracy i polityki społecznej Yolanda Diaz zaznaczyła, że umowy dotyczące telepracy nie mogą naruszać wolności ani pracownika, ani pracodawcy.

“Reżim ten oznacza, że pracownik zgadza się na wykonywanie swoich dotychczasowych obowiązków w miejscu innym niż dotychczasowe na zasadzie dobrowolności” - dodała Diaz, wyjaśniając, że żadna ze stron, ani pracodawca, ani podwładny, nie może narzucić drugiej wykonywania obowiązków zdalnie.

Diaz wyjaśniła, że nowe przepisy zostały zaakceptowane przez największe hiszpańskich organizacje zrzeszające pracodawców oraz związki zawodowe po trwających w nocy z poniedziałku na wtorek negocjacjach z rządem.

Rządowy dekret przewiduje, że pracownik może wykonywać swoje obowiązki poza miejscem pracy w sposób zdalny przez 30 proc. tygodniowego czasu pracy. Koszty telepracy, takie jak np. zużycie energii elektrycznej, będą mu zwracane przez pracodawcę.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ adj/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki