REKLAMA

Rząd Danii złagodzi surowe koronarestrykcje od 1 marca

2021-02-24 13:35
publikacja
2021-02-24 13:35
fot. Nikolay Antonov / Shutterstock

Duński rząd uzgodnił w środę w parlamencie złagodzenie od 1 marca surowych restrykcji, które obowiązywały w tym kraju od połowy grudnia w związku z pandemią koronawirusa. Częścią strategii otwierania społeczeństwa jest zwiększenie liczby testów na Covid-19.

Jak wynika z przyjętego porozumienia mniejszościowego rządu socjaldemokratów z innymi partiami lewicowymi i liberalnymi, ponownie otwarte zostaną sklepy specjalistyczne (obuwnicze, księgarnie) o powierzchni do 5 tys. m kw. Większe sklepy będą mogły obsługiwać klientów w ograniczonym zakresie, po wcześniejszym umówieniu. Centra handlowe pozostaną zamknięte.

Instytucje kultury będą mogły działać pod warunkiem, że będą wymagały okazania negatywnego wyniku testu na Covid-19 od publiczności. W przypadku rekreacji na świeżym powietrzu oraz stowarzyszeń limit zgromadzeń zostanie zwiększony do 25.

Stopniowo do tradycyjnego nauczania powracać będą szkoły. Wprowadzony zostanie obowiązek testowania uczniów oraz lekcje stacjonarne co drugi tydzień. Planuje się, że jeśli liczba zakażeń koronawirusem nie będzie rosnąć, w połowie marca lub na początku kwietnia na uczelnie wyższe powrócą studenci.

Rząd zastrzegł, że niektóre złagodzenia restrykcji mogą dotyczyć regionu lub części kraju. "W naszych prognozach jest dużo niepewności. Jeśli okaże się, że jest miejsce na dalsze otwarcie, będziemy stopniowo aktualizować nasz plan" - stwierdził minister zdrowia Magnus Heunicke.

Pozostałe restrykcje zostaną przedłużone do 5 kwietnia.

W zeszłym tygodniu duńskie władze zdrowotne poinformowały o zakupie od pięciu producentów 10 mln szybkich testów na Covid-19, mających pomóc w wychodzeniu z lockdownu. Wśród ekspertów trwa dyskusja, na ile takie testy są wiarygodne z uwagi na ich różną czułość.

Przedstawionego przez rząd planu otwarcia społeczeństwa nie zaakceptowały partie prawicowe. Według nich są one zbyt ostrożne.

W Danii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 529 nowych przypadków koronawirusa. (PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki