Rząd Czech za łagodniejszą wersją zakazu podwójnej jakości towarów

Uchwalona w poniedziałek przez czeski rząd nowelizacja ustawy o ochronie konsumentów nakazuje, by towary sprzedawane w Czechach i w innych państwach Europy w takim samym opakowaniu miały identyczny skład - podał w poniedziałek resort przemysłu i handlu.

(YAY Foto)

Jednocześnie nowelizacja zezwala na różnice w jakości towarów, jeśli sprzedawca lub producent uzasadni to "usprawiedliwionymi i obiektywnymi" okolicznościami.

Za łamanie tych postanowień będzie grozić grzywna w kwocie do 50 mln koron (8,3 mln złotych). Karę finansową w identycznej wysokości przewiduje za podobne praktyki przyjęta jednocześnie nowelizacja ustawy o artykułach żywnościowych.

O ile przygotowana przez ministerstwo rolnictwa nowelizacja ustawy o artykułach żywnościowych nie zezwala na jakiekolwiek różnice, to opracowana w resorcie przemysłu i handlu nowelizacja ustawy o ochronie konsumentów zakazuje tylko "istotnych" różnic.

Jak wskazuje agencja CTK, rozwiązanie zaproponowane przez ministerstwo przemysłu jest w praktyce zgodne z uchwałą Parlamentu Europejskiego w tej sprawie, którą czeski premier Andrej Babisz w łagodny sposób krytykował. Jego zdaniem nie można dopuścić, by w Unii Europejskiej były dwa rodzaje państw członkowskich i dwa rodzaje obywateli. Na nieprecyzyjność sformułowania o "istotnych" różnicach wskazywali także niektórzy czescy eurodeputowani.

Z Pragi Piotr Górecki

ptg/ dmi/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil