Ryzyko tkwi w bezpiecznych aktywach

Głównym niebezpieczeństwem dla globalnych rynków jest ucieczka kapitału od bezpiecznych aktywów, takich jak obligacje USA, ostrzega amerykańska firma doradcza CrossBorderCapital.

(fot. Yellowj / YAY Foto)

 Wielu inwestorów obawia się o skutki, jakie dla globalnych rynków będzie miała oczekiwana dalsza normalizacja polityki głównych banków centralnych. Jednak zdaniem CrossBorderCapital bardziej należy obawiać się konsekwencji przewartościowania bezpiecznych aktywów w USA. Jeśli kapitał zacznie zbyt szybko odpływać z rynku amerykańskich obligacji skarbowych, będzie to oznaczało nagłe odwrócenie kierunku międzynarodowych przepływów kapitału, zauważa CrossBorderCapital w raporcie.

W rozpoczętym roku lepiej od oczekiwań może spisać się gospodarka Chin, tracić powinny obligacje rządowe z większości rynków, a dużą szansę na dalsze umocnienie ma euro. Ostatnie dane wskazują na umocnienie dobrej koniunktury w Europie i Azji oraz słabsze perspektywy rysujące się przed USA, czego skutkiem powinien być odpływ kapitału z USA. Najwięcej zyskać na tych tendencjach powinny euro i funt, a notowania jena wobec dolara powinny się ustabilizować ze względu na zmianę celu polityki Banku Japonii na sterowanie kursem jena wobec koszyka walut. Poza USA wśród bezpiecznych aktywów ucierpią papiery rządu w Tokio. Również wzrost ich rentowności będzie skutkiem zmian w polityce Banku Japonii.
MWIE, Bloomberg

Marek Wierciszewski

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 9 sel

Jaki ma sens zamrażać kasę i to w papier bez zysku zamiast złoto czy srebro?

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell

Wysokie koszty transakcji oraz przechowywania złota i srebra, wcale nie robią z kruszców najlepszego środka przechowywania wartości. Obecnie lepsza jest ziemia.

! Odpowiedz
4 42 lockvestor

Proponuję zakazać odpływu kapitału z obligacji. Nadać państwom prawo nieograniczonego zadłużania się - ten postulat proponuję wprowadzić już w marcu w USA tak by rząd nie musiał się zamykać i cyrkować, bo Ameryka jest wielka (tylko, że zadłużona). Zwiększyć obietnice socjalne. Wprowadzić dochód gwarantowany. Zamknąć handel złotem. Zdelegalizować posiadanie złota, a ludzi, którzy chcą powrotu do stabilności po prostu wyśmiać i ustawowo nakazać wszystkiemu tylko i wyłącznie rosnąć.

Kto inwestuje, ten wie, że największe okazje pojawiają się w czasie chaosu, dlatego proponuję także zakazać chaosu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell

Przecież państwa mają nieograniczone możliwości zadłużania się. Ograniczone jest tylko w relacji do PKB.

! Odpowiedz