REKLAMA

Rynek walutowy czeka na szefa NBP. Kurs euro lekko w górę

2021-06-11 11:14
publikacja
2021-06-11 11:14
Rynek walutowy czeka na szefa NBP. Kurs euro lekko w górę
Rynek walutowy czeka na szefa NBP. Kurs euro lekko w górę
fot. Mathias Richter / / Shutterstock

Przed piątkowym wystąpieniem prezesa NBP Adama Glapińskiego kurs euro delikatnie wspiął się w górę. Rynek zastanawia się, czy szef polskiego banku centralnego zdecyduje się na zmianę retoryki.

Dziś na 15:00 zaplanowane jest wystąpienie prezesa Glapińskiego, który odpowie na pytania nadesłane przez dziennikarzy. Piątkowe występy prezesa Narodowego Banku Polskiego zastąpiły zwyczajowe konferencje prasowe, jakie odbywały się po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej.

Środowy komunikat RPP wbrew oczekiwaniom ekonomistów nie przyniósł zmiany nastawienia decydentów. Rada nadal ignoruje wysoką inflację, uznając ją za „przejściową” i niezależną od polityki pieniężnej i dlatego nie zamierza podnosić stóp procentowych (a przynajmniej tak deklaruje). Tymczasem rynek wycenia pierwszą podwyżkę jeszcze w tym roku.

- Języczkiem uwagi na krajowym podwórku w piątek będzie konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Prezes będzie zapewne studził oczekiwania rynkowe na podwyżki stóp procentowych, forsując tezę, że wzrost inflacji jest przejściowy i głównie napędzany czynnikami pozostającymi poza kontrolą krajowej polityki pieniężne - napisano w biuletynie dziennym banku Pekao.

- Dalsze schłodzenie agresywnego rynkowego scenariusza szybkich podwyżek stóp procentowych będzie utrzymywać kurs EUR/PLN wokół górnego ograniczenia trendu bocznego tj. bariery 4,474 (ze sporym ryzykiem jego przekroczenia) - napisali z kolei ekonomiści banku Millennium.

W piątek o 11:15 kurs euro kształtował się na poziomie 4,4721 zł i był o pół grosza wyższy niż dzień wcześniej. Od tygodnia obserwujemy delikatny wzrost kursu EUR/PLN, który podniósł się o ponad 2 grosze, startując z najniższego poziomu w tym roku.

Dość stabilne pozostawały notowania dolara amerykańskiego, za którego w piątek rano płacono 3,68746 zł. Frank szwajcarski wyceniany był na 4,1029 zł, czyli już o 5 groszy wyżej niż jeszcze tydzień temu. Funt brytyjski kosztował 5,2017 zł, o pół grosza wyżej niż w czwartek wieczorem.

KK

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
maniek_as
Stawiam duże pieniądze, że Glapiński powie, iż inflacja nie zależy od działań NBP, tylko od czynników zewnętrznych. Nie zmieni stóp w tym roku, bo zwiększy to tylko bezrobocie. To jest cała konferencja. Według mnie zwolnić darmozjada.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki