REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Rynek kapitałowy w Polsce ruszy z kopyta? Strategia jego rozwoju trafi na rząd

2023-03-03 18:48
publikacja
2023-03-03 18:48

Projekt ustawy dotyczącej rozwoju rynku kapitałowego został już podpisany przez ministra finansów i zostanie wkrótce przekazany do Stałego Komitetu Rady Ministrów - poinformowała pełnomocniczka resortu finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego Katarzyna Szwarc.

Rynek kapitałowy w Polsce ruszy z kopyta? Strategia jego rozwoju trafi na rząd
Rynek kapitałowy w Polsce ruszy z kopyta? Strategia jego rozwoju trafi na rząd
/ Ministerstwo Finansów

"Po wielu miesiącach prac zakończyliśmy w resorcie działania na rzecz projektu ustawy w związku z rozwojem rynku finansowego, znanego pod określeniem +warzywniak+. Projekt jest już podpisany przez ministra finansów i trafi na Stały Komitet Rady Ministrów na początku przyszłego tygodnia. Jest to projekt o bardzo szerokim zakresie tematycznym, więc musimy dać kilka tygodni Radzie Ministrów na jego przyjęcie" - powiedziała Katarzyna Szwarc podczas wystąpienia na Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kiedy strategia rozwoju rynku kapitałowego trafi do Sejmu?

"Chciałabym, aby późną wiosną projekt trafił do parlamentu i stał się tam przedmiotem prac legislacyjnych" - dodała.

Pełnomocniczka ministra finansów poinformowała, że w projekcie znajduje się cały szereg działań zapisanych w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Dodała, że do ministerstwa trafiło ze strony uczestników rynku bardzo dużo pożytecznych uwag, które starano się w miarę możliwości uwzględnić.

Katarzyna Szwarc poinformowała również, że zakończyły się prace nad kwestią kompensacji zysków i strat z rynku giełdowego z zyskami i stratami z funduszy inwestycyjnych.

"Prace nad przepisami w tym zakresie już zakończyliśmy. Chcielibyśmy, aby przepisy o kompensacji trafiły pod obrady Sejmu możliwie szybko, może nawet jeszcze w tym miesiącu" - powiedziała.

Część zmian została już zrealizowana

Pełnomocniczka ministra finansów ocenia, że do tej pory zostało zrealizowanych ponad 30 działań określonych w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, a ponad 60 proc. jest na zaawansowanym etapie realizacji.

"Jest moją intencją, aby do końca lata z implementacją strategii się wyrobić i zdać raport z naszych działań" - powiedziała.

Jej zdaniem, jednym z najważniejszych i najpilniejszych celów zapisanych w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego jest poprawa jakości wymiaru sprawiedliwości w tym obszarze.

"Kontynuujemy dialog i pracę wspólnie z Komisją Nadzoru Finansowego z Ministerstwem Sprawiedliwości nad przepisami, które umożliwią w przyszłości powołanie sądu rynku kapitałowego" - powiedziała.

Katarzyna Szwarc przypomniała, że dokument, który przyjęto w 2019 roku, zawierał klauzulę, że powinna powstać Strategia Rozwoju Rynku kapitałowego 2.0.

Polski rynek kapitałowy nie jest tani

"Chciałabym, aby przyszła strategia skupiła się na rynku prywatnym. Z naszych analiz wynika, że koszty bycia na naszym rynku kapitałowym są bardzo wysokie i choć w wielu aspektach koszty bezpośrednie są porównywalne z rynkami, z którymi chcemy konkurować, to tam, gdzie pojawiają się koszty pośrednie, one znacząco odbiegają od normy i istnieje wyraźna korelacja pomiędzy tym zjawiskiem a wielkością spółek, które są przedmiotem obrotu na naszej giełdzie" - powiedziała.

"Z badań wynika też, że mamy ogromną lukę finansowania na etapie private equity, więc być może na naszą giełdę trafiają spółki, które nie są jeszcze do tego przygotowane. Zostają one przygniecione przez koszty compliance, na które do końca nie mamy wpływu będąc biorcami legislacji europejskiej. Liczę, że na te wyzwania rozwój rynku prywatnego mógłby nam pomóc odpowiedzieć" - dodała.

Konferencja Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej to coroczne spotkanie przedstawicieli rynku kapitałowego - inwestorów, spółek giełdowych, domów maklerskich, banków, organów rządowych, giełd i instytucji rozliczeniowych, organizacji biznesowych i samorządowych.

Tegoroczna konferencja odbywa się pod hasłem "Uczestnicy rynku kapitałowego wobec wyzwań współczesnej gospodarki". (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
lebero654
Pani Kasiu. Nie bajdurzmy. Rynek kapitałowy rozwija się na rynkach stabilnych o niskiej inflacji. Dzięki działalności Pani pryncypałów polski rynek kapitałowy nie jest ani stabilny, a o niskiej inflacji możemy zapomniec na lat 10, a ja uważam, że być może 30.
djnsd
Warzywniak ....to mnie rozj*bało
faramir_z_gondoru
Kopyta to rynek kapitałowy wyciągnął, głównie przez tych ekonomicznych analfabetów u władzy.
jpelerj
Ruszy z kopyta za granice. Tak, zgadzam się.
janmieszak
U nas za dużo kapitału państwowego na giełdzie. Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo U nas za dużo kapitału państwowego na giełdzie. Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
monuz
Rynek kapitałowy w Polsce ruszy z kopyta - ustawa o 40% podatku Belki już w przygotowaniu.
lukaszslask
Jak nie bedzie ekstra podatkow,a panstwowe molochy zaczna sie dzielic dywidenda to nikogo nie trzeba bedzie namawiac na inwestowanie!?!?!
Jaka dywidenda PGE,Enea z rekordowych cen pradu?!?!
Ekstra podatki juz sa!!!Orlen zaplaci 19% citu,19% podatek od dywidendy i w koncu wyplaci sama dywidende do budzetu,ktory ma 50% akcji
Jak nie bedzie ekstra podatkow,a panstwowe molochy zaczna sie dzielic dywidenda to nikogo nie trzeba bedzie namawiac na inwestowanie!?!?!
Jaka dywidenda PGE,Enea z rekordowych cen pradu?!?!
Ekstra podatki juz sa!!!Orlen zaplaci 19% citu,19% podatek od dywidendy i w koncu wyplaci sama dywidende do budzetu,ktory ma 50% akcji Orlenu to jeszcze trzeba w to wlozyc ekstra podatek,zeby przypadkiem Polacy nie zarobili w ike,ikze,ppk,ofe czy polisach na zycie?!?!?
Zyski Orlenu sa takie,ze Orlen powinien kosztowac minimum 200 zl,ale jak sie co chwile cos wymysla to inwestorzy boja sie inwestowac….tj mowie,gdzie sa dyw z czempionow energetycznych??
prawnuk
Komedia - Orlen - zysk brutto 50 zł, wartość akcji - 65 zł.
Gdyby SGPW (Sasinowa giełda papierów wartościowych) była GPW, to cena byłaby 10 razy wyższa.
To pokazuje poziom zaufania do rynku
eglantyna
Będzie jak z Żydo-Ładem, czyli znów coś spartolą.

Giełda polska jest tak samo zechła jak polska gospodarka i to z tych samych przyczyn. Obywatele są okradani z oszczedności przez ucisk fiskalny NAJWYŻSZY W HISTORII POLSKI. Taki podatek Kaczora vel Belki powinien być uwzględniony w kwocie wolnej od podatku i wliczany do innych
Będzie jak z Żydo-Ładem, czyli znów coś spartolą.

Giełda polska jest tak samo zechła jak polska gospodarka i to z tych samych przyczyn. Obywatele są okradani z oszczedności przez ucisk fiskalny NAJWYŻSZY W HISTORII POLSKI. Taki podatek Kaczora vel Belki powinien być uwzględniony w kwocie wolnej od podatku i wliczany do innych dochodów, jak to jest w cywylizowanych krajach. Inflacji nie powinno w ogóle być, kradzież oszczędności na poziomie 30% to jest kryminał i bantustan! Tymczasem amero-korporacje nie płacą podatku. W tym skansenie wszystkie partie - komuchy od Zadberga, szkodnicy z PO-PiSu, Konfederacja, Kukiz z PSL - poparły CETA, nie czytając księgi na kilkaset stron! Co wy chcecie rozwijać i reformować? Wasze miejsce jest przy łopacie na pracach przymusowych!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki