REKLAMA
PIT 2023

WARSZAWARuszyła budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra

2023-02-01 16:36
publikacja
2023-02-01 16:36

Rozpoczyna się budowa ostatniego etapu linii M2 na Karolin. Na nowym czterokilometrowym odcinku linii M2 na Bemowie powstaną: Stacja Techniczno-Postojowa Karolin, stacje pasażerskie Karolin, Chrzanów i Lazurowa, a także położone pomiędzy nimi wentylatornie - poinformował stołeczny ratusz.

Ruszyła budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra
Ruszyła budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra
/ Twitter

Na terenie przyszłych stacji Karolin, Chrzanów i Lazurowa rozpoczyna się grodzenie terenu, zabezpieczane są drzewa. Niedługo zaplanowana zostanie również czasowa organizacja ruchu.

"Pieniądze na budowę metra były zagrożone. Przez cały czas lobbowaliśmy w Brukseli, żeby móc nadal korzystać z unijnych funduszy. Chociaż cały czas jest problem z przyjęciem KPO to mam nadzieję, że uda się go odblokować, bo bez pieniędzy europejskich czy też rządowych trudno realizować tak wielkie inwestycje" – powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Ruszyło też planowanie trzeciej linii

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się obok budowy stacji Lazurowa prezydent przypomniał też, jaki są plany rozwoju sieci metra w związku z rosnącą liczbą pasażerów. "Wracamy do obłożenia metra sprzed pandemii, rocznie mamy znów ponad 180 mln pasażerów. Rozpoczęliśmy planowanie III linii metra – mam nadzieję, że wkrótce zaczniemy ją budować. Mamy też w planach kolejne linie, zależy nam, żeby ten plan brał pod uwagę wszystkie strategiczne kwestie rozwoju miasta" - powiedział prezydent Warszawy.

Trzaskowski pytany był też o termin otwarcia nowych stacja metra na Bemowie. "Przybliżona data otwarcia trzech stacji to 2026 rok" - powiedział.

W okolicy przyszłych stacji i wentylatorni na tym odcinku linii M2 trwają roboty drogowe i przygotowania do wprowadzenia czasowej organizacji ruchu.

Trzy lata utrudnień w komunikacji

"Te górki pamiętają, jak byłam dzieckiem. Chcę bardzo podziękować prezydentowi za nieustępliwość w budowie metra. Wiem, że mieszkańcom Bemowa bardzo na tym zależy. Chciałabym też przeprosić, że przez trzy lata będą utrudnienia w komunikacji. Będziemy się jednak starali wszystko zorganizować z największą korzyścią dla mieszkańców" – powiedziała podczas konferencji radna Aleksandra Śniegocka-Goździk.

Ratusz przekazał, że w miejscu, gdzie będzie STP Karolin, przygotowano zaplecze budowy. Trwają rozbiórki oraz grodzenie terenu. Zabezpieczane są drzewa, które w tym miejscu będą zachowane. Wykonywana jest też kanalizacja.

Standardowe roboty przy przyłączach elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych toczą się już przy wszystkich zaplanowanych stacjach i wentylatorniach. Z kolei na terenie przyszłej stacji C01 Karolin dodatkowo zabezpieczane są budynki. Zamontowane zostały tutaj repery, czyli elementy służące do wykonywania pomiarów. To jeden z elementów systemu monitorującego oddziaływanie budowy na obiekty znajdujące się w pobliżu.

Informacje o budowie odcinka na Karolin można uzyskać w Czasowym Punkcie Informacyjnym, który znajduje się na Bemowie – pomiędzy ul. Górczewską a Kossutha (na wysokości numeru 12). Czynny jest w dni powszednie w godzinach 7-19. Można również wysłać maila z pytaniami na adres: bemowo@budowametra.pl oraz skontaktować się z pracownikami wykonawcy pod numerem telefonu: 785 850 151.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (5)

dodaj komentarz
eunuchy_z_ue
Trzaskowski za swoją strefę bez samochodów wyleci w przyszłym roku ze stanowiska.
wazne_pytania
Najpierw metro, potem strefy czystego transportu. We wszystkich dużych miastach.
samsza
Oj żeby na tym kierunku dałoby się coś na powierzchni zwęzić...
pagodzik
Tam jest chyba S8 i ma 3 pasy ruchu. Bez sensu. Powinien być pas dla rowerów, buspas i ciąg pieszy, ewentualnie jakby coś zostało, to może 1 pas dla śmierdzichodów.
zene
""planowanie trzeciej linii""

Magdalenka POPIS przechodzi siebie :)

Moskwa 250 stacji
14 linii - codzien 6,67 mln pasazerów

Powiązane: Budowa drugiej linii metra w Warszawie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki