REKLAMA

Musk kontra akcjonariusze Tesli - rusza proces miliardera. Ławnicy już są podzieleni

Agata Wojciechowska2023-01-18 09:20redaktor
publikacja
2023-01-18 09:20

Rusza proces, który akcjonariusze Tesli wytoczyli Elonowi Muskowi. W pozwie zarzucili mu manipulowanie ceną akcji firmy poprzez m.in. wpisy na Twitterze. Sprawą zajmie się sąd w San Francisco. Właśnie zakończono dobieranie ławników, którzy w swoich opiniach o CEO Tesli są podzieleni. 

Musk kontra akcjonariusze Tesli - rusza proces miliardera. Ławnicy już są podzieleni
Musk kontra akcjonariusze Tesli - rusza proces miliardera. Ławnicy już są podzieleni
fot. kovop / / Shutterstock

Pozew akcjonariuszy koncentruje się na tweetach z 2018 roku, które traktują o prywatyzacji Tesli. Między innymi 7 sierpnia Musk miał napisać, że ma zabezpieczone fundusze na "zdjęcie z giełdy" fabryki samochodów elektrycznych.

W drugim tweecie poinformował, że inwestorzy zgadzają się na jego propozycję, a umowa czeka jedynie na głosowanie akcjonariuszy. Przypomnijmy, że żadne tego typu głosowanie nie miało miejsca. Nic więc dziwnego, że inwestorzy czuli się oszukani. Co więcej, akcjonariusze po tych doniesieniach kupili akcje po cenach wyższych, które załamały się, kiedy prawda wyszła na jaw. - Ocenili to jako ousztwo - powiedział Robert Bartlett, profesor prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, którego zacytował Reuters.

Musk ripostował odnośnie do możliwości uzyskania pieniędzy z funduszu inwestycyjnego z Arabii Saudyjskiej, więc nie popełnił oszustwa.  

Bardzo inteligentny lub szalony - tak ławnicy określają Elona Muska. Yahoo! Finance dotarło do wypełnianych przez nich kwestionariuszy, w których napisali m.in. "

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
  • "Myślę, że jest trochę zboczony, jeśli chodzi o sprawy prywatne."
  • "Wierzę, że nie można osądzać osoby, dopóki nie wejdziesz w jej buty [...] choć wydaje mi się, że Musk jest narcystyczny."
  • Musk ma osobowość "najemnika, ponieważ chętnie podejmuje ryzyko".
  • "Musk to pionier odnoszący sukcesy."
  • "Nie jest to zbyt sympatyczna osoba, ale wiele osób niekoniecznie da się lubić. Czasami nie lubię swojego męża."

Ostatecznie wybrano jury składające się z dziewięciu osob, a mowy wstępne mają rozpocząć się w środę. Jeśli ława przysięgłych przychyli się do żądań akcjonariuszy, to Musk może zostać zobowiązany do wypłacenia odszkodowania, które pochłonie miliardy dolarów. Zdaniem ekspertów trudno będzie obronić wpisy na portalu.

Przypomnijmy, że szef SpaceX musiał już zapłacić grzywnę w wysokości 20 mln dolarów Komisji Papierów Wartościowych i Giełd za ten tweet. Tesla z kolei musiała zapłacić kolejne 20 mln dolarów. To także zostanie wykorzystane w zbliżającym się procesie, ale rozprawy z ławą przysięgłych są nieprzewidywalne. Na liście świadków figurują m.in. dyrektor generalny Oracle Larry Ellison czy potentat medialny James Murdoch. Nie wiadomo, czy sam Musk zdecyduje się na zeznawanie. Proces powinien potrwać około trzech tygodni.

Elon Musk chciał, by proces miał miejsce w Teksasie, gdzie przeniósł siedzibę Tesli. Argumentował, że masowe zwolnienia, które przeprowadził w Twitterze, dotknęły pracowników w San Francisco, co może wpłynąć na uczciwość procesu. Prośba ta została odrzucona. 

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (19)

dodaj komentarz
pstrzezek
Albo media nie mają co robić albo ktoś to nakręca. Bo inaczej to trzeba być medialnym geniuszem by nie schodzić z czołówek gazet przez tyle miesięcy.
grab
Bogaczom czasami odbija i tak jak politykom, wydaję się im. że są bogami!
jenak
Musk jak Trump i Guiliani z sądów nie będą wychodzić.

Nigdy strona przeciwna.
jenak
A propos banowania, Skiba na sąsiednim portalu nie posiada się ze złości na kolegów artystów, którzy "dają swoją twarz na podłą służbę Potworowi". Na służbę "zła".

Potworowi z dużej litery.

Tym Potworem jest TVP.


darius19
ciekawe ze dla amerykanskiego wymiaru sprawiedliwosci nie ma "swietych krow". Wielbiciele teorii spiskowych benda zasmuceni
aszkenazyjski
Tak ukrze , bendom. Ciagle w Polsce i jeszcze w internetach. Kiedy do armii, dezerterze.

Mam nadzieje ,ze SBU prowadzi tzw. bialy wywiad.
lebero654
Co w tym ciekawego? Każdy może wystąpić z powództwem cywilnym a sąd jest obowiązany sprawę rozpatrzyć. Również w Polsce. Jest tylko kwestia jak sprawnie sąd to zrobi.
jakslo23
Przecież Musk manipuluje nawet manipulacją. Jednak po kursie Tesli widać, że na tym paliwie już nie pojedzie.
pozhoga
,,Między innymi 7 sierpnia Musk miał napisać, że ma zabezpieczone fundusze na zakup fabryki samochodów elektrycznych."

Uprzejmie informuję, że ten twit Muska wcale nie dotyczy ,,zakupu fabryki czegoś tam" tylko zdjęcia Tesli z giełdy. Czy bankier.pl mógłby weryfikować poziom wiedzy swoich ,,dziennikarzy" zanim
,,Między innymi 7 sierpnia Musk miał napisać, że ma zabezpieczone fundusze na zakup fabryki samochodów elektrycznych."

Uprzejmie informuję, że ten twit Muska wcale nie dotyczy ,,zakupu fabryki czegoś tam" tylko zdjęcia Tesli z giełdy. Czy bankier.pl mógłby weryfikować poziom wiedzy swoich ,,dziennikarzy" zanim dopuści ich do pisania treści?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki