WAŻNE

Rusza Akademia Inwestowania PKN Orlen

2019-04-02 06:00
publikacja
2019-04-02 06:00

PKN Orlen, Mistrz GPW 2018, według czytelników „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl, już w ubiegłym roku rozpoczął rewolucję na polskiej giełdzie. Program „Orlen w portfelu”, któremu od dziś towarzyszy Akademia Inwestowania, to pierwsza tak duża inicjatywa, która w szczególny sposób ma docenić inwestorów indywidualnych myślących długoterminowo.

Uruchomiony w listopadzie program „Orlen w portfelu” miał na celu zachęcenie klientów indywidualnych do ulokowania środków w akcjach płockiej spółki. Korzyści płynące z programu otrzymać może każdy, kto minimum przez miesiąc na swoim rachunku maklerskim będzie posiadał przynajmniej 50 akcji PKN Orlen.

Uruchamiając program „Orlen w portfelu”, spółka chciała zachęcić Polaków do większej aktywności i zarabiania poprzez świadome inwestowanie na rynku kapitałowym. Jest to ważne zwłaszcza w kontekście dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki i poprawy większości wskaźników ekonomicznych. Dlatego ten wyjątkowy program został skierowany do inwestorów indywidualnych, którzy myślą również o inwestycjach długoterminowych.

Po czterech miesiącach od inauguracji do programu przystąpiło ponad tysiąc inwestorów indywidualnych. Partnerami akcji „Orlen w portfelu” są obecnie trzy działające na polskim rynku domy maklerskie. Od początku inicjatywę wspiera DM PKO BP, od grudnia 2018 r. programem objęci są także klienci DM mBanku, od marca tego roku zaś DM Banku Ochrony Środowiska. Organizatorzy zaprosili do udziału również pozostałe domy maklerskie, więc nadal istnieje spory potencjał rozszerzenia zasięgu inicjatywy. Tym bardziej że „Orlen w portfelu” rozrasta się właśnie o kolejną gałąź programu — tym razem edukacyjną.

— Program cieszy się popularnością wśród inwestorów, dzięki czemu sukcesywnie powiększamy bazę akcjonariuszy, a co za tym idzie — lojalnych klientów. Doceniamy ich zaufanie, dlatego intensywnie pracujemy nad rozwojem „Orlenu w portfelu”, m.in. poprzez pozyskanie kolejnych partnerów. Jednocześnie mocno stawiamy na edukacyjny filar programu, aby zachęcić jak największą liczbę Polaków do świadomego inwestowania na rynku kapitałowym — wyjaśnia Iwona Waksmundzka-Olejniczak, dyrektor wykonawczy ds. strategii i relacji inwestorskich w PKN Orlen.

Uczą, jak inwestować

Edukacyjny filar programu „Orlen w portfelu” właśnie rusza. Akademia Inwestowania PKN Orlen to szeroki projekt mający na celu podniesienie poziomu wiedzy Polaków o rynku finansowym oraz skłonienie ich do aktywnego zarządzania swoimi środkami. Co istotne, możliwość bezpłatnego i nieograniczonego korzystania z zasobów platformy edukacyjnej będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych, a nie tylko dla posiadaczy akcji Orlenu. Akademia Inwestowania została podzielona na dwa poziomy odpowiadające punktowi, z którego startują inwestorzy przystępujący do programu.

W obu wersjach kursu inwestowania uczestnicy akademii dowiedzą się m.in., jak otoczenie makroekonomiczne wpływa na proces inwestycyjny, jakie regulacje stoją na straży ochrony interesów inwestora indywidualnego, jak działa giełda i jakie instrumenty oddaje do dyspozycji inwestorów oraz jak w odpowiedni sposób zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym. Oprócz atrakcyjnych treści tekstowych Akademia Inwestowania Orlenu będzie zawierać także multimedia: poszczególne rozdziały będą opatrzone filmami z wypowiedziami ekspertów polskiego rynku kapitałowego. Uczestnicy na każdym etapie szkolenia będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w licznych testach stanowiących integralną część kursu.

Partnerem Akademii Inwestowania jest CFA Society Poland, polska gałąź międzynarodowego CFA Institute zrzeszającego ponad 140 tys. profesjonalistów z branży finansowej na całym świecie. W tworzenie kursu zaangażował się profesor Krzysztof Jajuga, przewodniczący stowarzyszenia i jeden z największych autorytetów w dziedzinie finansów i inwestycji w naszym kraju. Zwieńczeniem szkolenia w Akademii Inwestora będzie możliwość zdobycia prestiżowego certyfikatu, sygnowanego przez CFA Society Poland. Pierwsze egzaminy ruszą w tym roku.

Inwestorzy chwalą program

Grono partnerów programu „Orlen w portfelu” na tym się nie kończy. Inicjatywę wsparło także Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, największa w Polsce organizacja zrzeszająca i wspierająca indywidualnych inwestorów giełdowych, która od dawna starała się nakłonić spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie do tworzenia programów dedykowanych inwestorom indywidualnym.

— Całe lata namawialiśmy różne spółki do zaproponowania czegoś inwestorom indywidualnym i napotykaliśmy na rozmaite wymówki. Z ogromną radością przywitaliśmy propozycję Orlenu, który pokazał, że da się wspierać inwestorów indywidualnych. Na Zachodzie takie rozwiązania są powszechne, mamy nadzieję, że i w Polsce pojawią się kolejne — przekonuje Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

— Współpracowaliśmy z Orlenem na etapie tworzenia tego programu i nie słyszałem, żeby ktokolwiek narzekał. Niektórzy inwestorzy dzięki niemu przypomnieli sobie, że mają akcje Orlenu, inni natomiast zdecydowali się je kupić — dodaje.

PKN Orlen został także doceniony przez czytelników „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl, których głosami sięgnął po miano Mistrza GPW 2018. Zważywszy na to, że Orlen wcale nie zanotował najwyższej stopy zwrotu, można przypuszczać, że inwestorzy docenili spółkę m.in. za akcję „Orlen w Portfelu”.

Wymierne korzyści

Oferowana w ramach Akademii Inwestowania wiedza może w przyszłości okazać się bezcenna, jednak warto pamiętać też o teraźniejszych korzyściach płynących z programu „Orlen w portfelu”. Uczestnicy mogą liczyć na zniżki w postaci 10 gr na litr paliwa Efecta oraz 15 gr na litr paliwa Verva. Limit dla jednego inwestora wynosi 300 litrów miesięcznie. Jak łatwo policzyć, na samym tankowaniu maksymalnie w ciągu roku zaoszczędzić można 540 zł. Dodatkowo legitymując się kartą wydawaną uczestnikom programu „Orlen w portfelu”, możemy się cieszyć 10-procentowym rabatem na produkty z oferty pozapaliwowej. Zniżki odnawiane są na kolejne miesiące, pod warunkiem utrzymywania przez uczestnika programu akcji PKN Orlen na swoim rachunku.

Rabaty nie powinny oczywiście przesłonić standardowych korzyści wynikających z posiadania akcji — mowa przede wszystkim o dywidendzie, tak istotnej dla długoterminowych inwestorów indywidualnych. Zarówno w 2017, jak i 2018 roku koncern wypłacił dywidendę w wysokości 3 zł na akcję, co odpowiadało blisko 3-proc. stopie dywidendy. Zgodnie z propozycją zarządu dywidenda wypłacona w 2019 r. może być jeszcze wyższa (3,50 zł). Okazję do zarobku daje oczywiście także sam kurs akcji. Pięć lat temu udziały Orlenu wyceniano na 40 zł, obecnie zaś na 100 zł. To powinno zachęcać inwestorów, szczególnie tych myślących długoterminowo, którym dedykowany jest program.

Partnerami Akademii Inwestowania PKN Orlen są Bankier.pl i "Puls Biznesu". Wszystkie materiały opublikowane w ramach Akademii Inwestowanie PKN Orlen dostępne są na stronie www.orlenwportfelu.pl/akademia

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tobiwankenobi
Super sprawa - pierwszy rozdzial jest bardzo dobrze przygotowany i jakosc materialu bardzo wysoka

Powiązane: Akademia Inwestowania PKN Orlen

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki