REKLAMA

PKN Orlen z tytułem Mistrza GPW 2018

2019-03-13 20:25
publikacja
2019-03-13 20:25

Tytuł Mistrza GPW 2018 głosami czytelników Bankier.pl i pb.pl przypadł Orlenowi. Polski Koncern Naftowy w finale zostawił w pokonanym polu producenta gier – PlayWay.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Na początku 2019 roku dziennikarze i analitycy serwisu Bankier.pl oraz „Pulsu Biznesu” wytypowali szesnaście spółek, które ich zdaniem wyróżniały się na GPW w minionym roku. Z tego grona internauci wyłonili zwycięzcę. Zasady były proste: do kolejnej rundy przechodził ten, kto zbierał więcej internetowych głosów. W ten sposób została wyłoniona dwójka finalistów. W decydującym starciu zmierzyli się PlayWay oraz PKN Orlen.

Obecność spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa w finale plebiscytu staje się powoli małą tradycją. W 2016 roku drugie miejsce zajęła Jastrzębska Spółka Węglowa, w 2017 tytuł Mistrza GPW zgarnął PKO Bank Polski, teraz zaś reprezentantem Skarbu Państwa w finale został Orlen. Z kolei PlayWay kontynuowało bogate tradycje producentów gier. W 2014 roku po sukcesie „This War of Mine” tytułem Mistrza GPW nagrodzone zostało 11bit studios. Następnie, na fali sukcesu „Wiedźmina 3” przez trzy lata z rzędu w finale gościł CD Projekt, który w 2016 roku wygrał także cały plebiscyt. Teraz czytelnicy Bankier.pl oraz „Pulsu Biznesu” docenili PlayWay, które prezentuje nieco inny model biznesowy niż CD Projekt i 11bit. Spółka – mimo porażki gry „Agony” – innymi tytułami (m.in. „Car Mechanic Simulator”, czy „House Flipper”) przekonała do siebie inwestorów i w 2018 roku wypracowała stopę zwrotu na poziomie 112 proc. To jednak nie wystarczyło na Orlen. W finale naftowa spółka zebrała 67 proc. głosów i nie pozostawiła producentowi gier złudzeń.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek z redaktor naczelną Bankier.pl Malwiną Wrotniak / fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Orlen w 2018 roku wypracował niższą stopę zwrotu niż PlayWay – na akcjach koncernu można było zarobić 5,8 proc. – warto jednak pamiętać o skali, jaka różni obie spółki. Orlen to obecnie drugi największy podmiot na GPW i wpływ wzrostów tej spółki na cały rynek jest o wiele wyższy niż w przypadku PlayWaya. Dodatkowo 2018 rok był rokiem posuchy jeżeli chodzi o wzrosty wśród najważniejszych spółek – tylko 5 z 20 blue chipów zakończyło ubiegły rok ponad kreską. Na tym tle 5,8 proc. Orlenu  prezentuje się już dużo bardziej okazale.

Szczególnie, że Orlen w 2018 roku wyszedł także z bardzo oryginalną inicjatywą skierowaną do inwestorów indywidualnych. Posiadacze akcji spółki mogą liczyć na specjalne rabaty. Program "Orlen w portfelu" ma na celu zachęcenie zwykłych Kowalskich do ulokowania środków w akcjach płockiej spółki oraz poszerzenie ich wiedzy na temat funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego. To pokazuje dojrzałość spółki, Orlen chce bowiem promować nie tylko siebie, ale także i giełdę, jako miejsce lokowania oszczędności. Od strony biznesowej 2018 rok to dla Orlenu ciągłe inwestycje w sieć stacji, mocarstwowe plany przejęcia Lotosu i zrealizowane już wchłonięcie Unipetrolu

W drodze do finału Mistrza GPW Orlen pokonał w bezpośrednim starciu cztery spółki. W pierwszej rundzie spółka trafiła na Śnieżkę i wygrała najbardziej przekonująco ze wszystkich uczestników tego poziomu – stosunkiem głosów 93,9 proc. do 6,1 proc. Ćwierćfinał przyniósł Orlenowi starcie z jednym z najlepszych giełdowych debiutów ostatnich lat – Dino Polska. Koncern zebrał jednak w tym pojedynku 67 proc. głosów i awansował do półfinału. Tam Orlen odprawił z kwitkiem etatowego finalistę i czterokrotnego laureata głównej nagrody w plebiscycie Giełdowa Spółka Roku: CD Projekt. Wynik: 79 proc. głosów na Orlen.

PlayWay z kolei z pierwszej rundzie mierzył się z odradzającym się Asseco Poland i w pojedynku tym producent gier zebrał 66,5 proc. głosów. Nieco bardziej zacięty pojedynek czekał spółkę w ćwierćfinale, gdzie PlayWay trafiło na innego przedstawiciela branży paliwowej: Lotos. Producent gier wygrał stosunkiem głosów 56,7 proc. do 43,3 proc. W półfinale byliśmy świadkami małych derbów, PlayWay trafiło bowiem na Ten Square Games, czyli również producenta gier. Dodając do tego CD Projekt branża miała w półfinale aż trzech reprezentantów. PlayWay półfinał wygrało zbierając 55 proc. głosów, w finale zdecydowanie lepszy okazał się jednak rodzynek spoza branży gier – wspominany Orlen.

Dotychczasowi Mistrzowie GPW:

  • 2010      Synthos
  • 2011      Eko Export
  • 2012      Relpol
  • 2013      Integer.pl
  • 2014      11bit studios
  • 2015      Grodno
  • 2016      CD Projekt
  • 2017      PKO BP
  • 2018    PKN Orlen
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jaksa
Szanowni Państwo. Nie znam kompetencji prezesa Orlenu ale od razu na myśl mi przychodzą słowa Warrena Buffeta. Biznes w firmie musi być tak rozkręcony a jednocześnie prosty ,że nawet osoba bez krzty kompetencji nie będzie go w stanie zepsuć. Cóz czy ja bym rzadził Energą Orlenem itp czy ktokolwiek z Państwa ludzie Szanowni Państwo. Nie znam kompetencji prezesa Orlenu ale od razu na myśl mi przychodzą słowa Warrena Buffeta. Biznes w firmie musi być tak rozkręcony a jednocześnie prosty ,że nawet osoba bez krzty kompetencji nie będzie go w stanie zepsuć. Cóz czy ja bym rzadził Energą Orlenem itp czy ktokolwiek z Państwa ludzie i tak przyniosą pieniążki w ząbkach. Wszak za rachunki trzeba płacić. Płacz i płać.
przemec
Ciekawe, że nagradza sie spółkę z ktorej wyparowało sporo kasy na giełdzie w ciągu 3 lat. Zarządzana przez oligarchiczno układ pislamu. Koleś nie ma pojęcia o zarządzaniu ale ważne że robi regularne przelewy na fundacje narodowa, która juz zupelnie nie wiadomo czym się zajmuje. I tak sie buduje bezpieczny spadochron Ciekawe, że nagradza sie spółkę z ktorej wyparowało sporo kasy na giełdzie w ciągu 3 lat. Zarządzana przez oligarchiczno układ pislamu. Koleś nie ma pojęcia o zarządzaniu ale ważne że robi regularne przelewy na fundacje narodowa, która juz zupelnie nie wiadomo czym się zajmuje. I tak sie buduje bezpieczny spadochron gdy kiedys do drzwi pislamu zapuka CBA
inwestor-gpw
Śmieszne że koleś który ukończył studia mając 40 lat w tzw. szkole tańca i hulańca w Radomiu jest prezesem największej firmy w PL. No po prostu cabaret :)
kimdzongtusk
Dlatego masz WIG20 na 2300 a nie na 4000
goljot
Lotos będzie mistrzem GPW w 2019 r. (po przejęciu PKN Orlen)

Powiązane: Giełdowa Spółka Roku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki