Rumunia: były minister i biznesmeni skazani za korupcję ws. Microsoftu

Były minister i trzej rumuńscy biznesmeni zostali skazani w poniedziałek na kary do sześciu lat bezwzględnego więzienia i konfiskatę łącznej kwoty ok. 18 mln euro w ramach procesu dotyczącego zakupu licencji firmy Microsoft.

Decyzja Sądu Kasacyjnego jest ostateczna. Pod koniec marca czterej oskarżeni zostali skazani przez sąd pierwszej instancji na mniej surowe kary - do trzech lat bezwzględnego więzienia i konfiskatę w sumie równowartości 10 mln euro. Zarzuty dotyczą prania pieniędzy, nadużycia wpływów i brania łapówek w sprawie sięgającej lat 2000.

Trzej biznesmeni zostali oskarżeni o to, że zażądali ponad 26 mln euro od rumuńskiego dystrybutora produktów Microsoft. W zamian obiecali wpłynięcie na rząd, by przedłużony został kontrakt na zakup licencji wydawanych przez amerykańskiego giganta. Część tych pieniędzy, czyli ok. trzech milionów euro, trafiło do ówczesnego ministra łączności (2008-2010) Gabriela Sandu. W poniedziałek został on skazany na trzy lata więzienia.

Głównym pośrednikiem w sprawie był biznesmen Gheorghe Stefan, ówczesny mer miasta Piatra Neamt, w północno-wschodniej części kraju. Usłyszał on w poniedziałek najsurowszy wyrok - sześciu lat więzienia.

Pozostali oskarżeni - wpływowy biznesmen Dorin Cocos i przedsiębiorca Nicolae Dumitru - zostali skazani na kary dwóch lat i czterech miesięcy więzienia.

Według prokuratury antykorupcyjnej rumuński rząd zapłacił w 2004 roku 54 mln dolarów za zakup licencji, "z czego 20 mln stanowiły prowizje, których domagały się osoby zamieszane w kontrakt, zarówno w ministerstwach, jak i prywatnych firmach".

W 2013 roku "Wall Street Journal" informował o dochodzeniu prowadzonym z kolei przez władze amerykańskie i dotyczącym Microsoftu i niektórych jego partnerów z powodu podejrzeń korupcji urzędników rządowych w Chinach, Włoszech i Rumunii w zamian za załatwienie kontraktów.(PAP)

ksaj/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Osioł

Teraz już wiem po co jest minister łączności.

! Odpowiedz
0 0 ~ff

Łączy ludzi zamiast ich dzielić :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil