REKLAMA

Rubel na równi pochyłej. 1 cent znów na horyzoncie

Jacek Misztal2023-10-03 08:36redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-10-03 08:36

Granica 100 rubli za jednego dolara jest symboliczna. Mimo serii podwyżek stóp procentowych rubel znów ją osiągnął.

Rubel na równi pochyłej. 1 cent znów na horyzoncie
Rubel na równi pochyłej. 1 cent znów na horyzoncie
fot. BLACKDAY / / Shutterstock

Od ponad 1,5 roku kurs rubla to istny rollercoaster. Po rozpoczęciu kolejnej fali działań zbrojnych na Ukrainie rubel runął, przekraczając poziom 120 rubli za dolara. W połowie 2022 roku odnotowano znaczące umocnienie się rubla, czemu sprzyjało m.in. załamanie importu i rosnące ceny energii. Ten rok nie jest jednak dla rubla równie łaskawy - tylko od stycznia rubel osłabił się o ok. 30 proc.


14 sierpnia 2023 roku rubel zaliczył poziom 100 rubli za dolara, a nawet go przekroczył - osiągajac poziom 101,5. W odpowiedzi na słabnącego rubla, Bank Centralny Rosji zdecydował się na sporą podwyżkę stóp procentowych do 12,0 proc. z 8,50 proc. We wrześniu zdecydowano się na kolejną podwyżkę - do 13 proc., windując tym samym stopy proc. do najwyższego poziomu od roku. Działania te jedynie na krótką metę wsparły rosyjską walutę.

Dziś rubel znów osiągnął poziom 100 rubli za dolara, a analitycy niekoniecznie wierzą w jego umocnienie. 

"Droga ropa naftowa i podwyżka głównej stopy procentowej poprawiają perspektywy dla rubla, ale w średnim terminie" – stwierdzili analitycy Promsvyazbanku, cytowani przez Reuters. Oczekują oni, że rubel dokona krótkotrwałego ruchu powyżej 100 w stosunku do dolara w przypadku braku wsparcia ze strony władz.

Analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu zaplanowanym na 27 października. Bank centralny ma na głowie nie tylko słabnącego rubla, ale i walkę z uporczywą presją inflacyjną - podaje Reuters.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (10)

dodaj komentarz
prawda_
Slaby rubel jest na reke krajowi ktory eksportuje swoje surowce. Trzeba pamietac ze transakcje za rope rozliczane sa w USD.
polonu
A co to niby Amerykanie mają tym ruskim zrobić śmiechu warte , surowce i zdrowe ręce do roboty mają , towary będą a wyżywić jeszcze zostaje . kraj w pełni samowystarczalny , bez pomocy z zewnątrz . już rozważają ograniczenie większego kontaktu z Chinami , biznes nie lubi pustki ,wyjdą firmy zachodnie wejdą swoje w to miejsce , lub A co to niby Amerykanie mają tym ruskim zrobić śmiechu warte , surowce i zdrowe ręce do roboty mają , towary będą a wyżywić jeszcze zostaje . kraj w pełni samowystarczalny , bez pomocy z zewnątrz . już rozważają ograniczenie większego kontaktu z Chinami , biznes nie lubi pustki ,wyjdą firmy zachodnie wejdą swoje w to miejsce , lub kraju zaprzyjaźnionego , a ropę gaz kupi każdy , złoto nie ,na złocie nie pojedzie nie uprawi pola , złota nie zje i nie ubierze się w niego .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
Raffmo
aha ciekawe. Nawet opon nie potrafią produkować.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
andregru
"bo ona sobie nieźle radzi" niestety towarzyszu .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
trzymaj wszystko w tej poważnej surowców ej walucie, a i tak nawet u was i tak wszystko liczą w baksach
efg
Oczywiście że rubel jest oparty na surowcach, na......makulaturze, hehe

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki