REKLAMA

Rozmowy ws. Turowa zawieszone

2021-06-24 20:28
publikacja
2021-06-24 20:28
Rozmowy ws. Turowa zawieszone
Rozmowy ws. Turowa zawieszone
fot. Omar Marques / / FORUM

Polsko-czeskie rozmowy ws. kopalni Turów będą kontynuowane także w przyszłym tygodniu; rozpoczną się ponownie we wtorek - poinformował w czwartek resort klimatu i środowiska.

Ministerstwo przekazało w komunikacie, że druga sesja polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni w Turowie zakończyła się w czwartek 24 czerwca. Rozmowy zostaną wznowione we wtorek.

Przypomniano, że rozmowy stron polskiej i czeskiej toczyły się w Pradze od trzech dni. Wcześniej delegacje spotkały się również w Pradze w ubiegłym tygodniu, a także odbyły wizytę studyjną w KWB Turów.

"Obu stronom zależy na polubownym zakończeniu sporu. Jednak zarówno skala, jak i poziom szczegółowości prowadzonych rozmów wymagają czasu i dogłębnego zaangażowania ekspertów. Dlatego rozmowy będą kontynuowane w najbliższych dniach" - powiedział, cytowany przez ministerstwo, szef MKiŚ Michał Kurtyka.

Kurtyka, który przewodzi polskim negocjatorom w Pradze mówił w środę PAP, że rozmowy z Czechami są "bardzo trudne i intensywne". "My ze swojej strony argumentujemy, że trzeba zbudować porozumienie, bo taka jest potrzeba i oczekiwanie społeczności lokalnej, tak po czeskiej jak i polskiej strony granicy" - dodawał.

Minister przyznał, że na razie jest trudno powiedzieć, kiedy negocjacje się zakończą. "Mamy wiele punktów, w których wydaje się, że już poszliśmy do przodu. W innych często krytycznych nadal pozostaje rozbieżność. Nie jesteśmy jeszcze na etapie, w którym mógłbym powiedzieć, iż pozostało już tylko kilka spraw do rozstrzygnięcia. Jest ich jeszcze sporo" - powiedział.

Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd jednocześnie rozpoczął negocjacje ze stroną czeską. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jko55
a moja babiczka pohazi z Chrzanowa :)
jko55
polecam pilsner urquell - bardzo dobre choc nietanie
jas2
W Czechach duże wpływy maja Niemcy. Niektórzy twierdzą nawet, że rządzą Czechami.
To chyba wyjaśnia całą sprawę.
300_pala
Bidulku w Polsce też. Tylko Jarozbaw udaje że nie
karbinadel
A w Polsce od tysiąca lat rządzi agentura Watykanu. Lepsze to?
jko55
Wolska na czele z wodzem myślała że się wykręcić mianem
Brawo Czesi nie odpuszczajcie
sloneczkodzg
A kiedy w końcu Czesi oddadzą nam ziemię ? Trochę jest tego .
300_pala
Jak Ruskie oddadzą Królewiec.
Czy to oznacza ze płacimy my podatnicy kary zasadzone przez TSUE?

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki