REKLAMA

Będzie można dzielić 1 proc. podatku na kilka NGO

2020-05-05 20:03
publikacja
2020-05-05 20:03

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad wprowadzeniem możliwości podziału 1 proc. podatku na kilka organizacji pożytku publicznego - poinformował we wtorek w Sejmie wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że ma nadzieję, iż będzie to możliwe już w przyszłym roku.

fot. ZozerEblola / / Shutterstock

Sarnowski, pytany we wtorek w Sejmie o prace nad wprowadzeniem możliwości podziału 1 proc. podatku na więcej niż jedną organizację pożytku publicznego, odpowiedział: "Prace w tym zakresie toczą się już w Ministerstwie Finansów. Prowadzimy badania dotyczące europejskiego i światowego +benchmarku+ innych krajów, na ile organizacji jest otwarta możliwość podziału tego 1 proc., czy wprowadzone zostały w różnych krajach pewne progi dotyczące minimum przekazywanego 1 procenta, który mógłby podlegać podzieleniu".

"Mamy nadzieję, że prace zakończą się jak najszybciej i wprowadzimy już tę możliwość od przyszłego roku podatkowego, czyli dla rocznego rozliczenia za rok 2020" - dodał.

Kwestię tę poruszył podczas wtorkowej debaty w Sejmie poseł Lewicy Tadeusz Tomaszewski. Pytał o stan prac w Ministerstwie Finansów nad stworzeniem możliwości prawnej podziału 1 proc. podatku. Poseł zauważył, że w rozliczeniu za rok 2018, czyli w 2019 r. podatnicy przekazali na organizacje charytatywne 875 mln zł. Dyspozycję taką złożyło 14,5 mln osób, a średnia wpłata wyniosła ok. 60 zł. Tomaszewski tłumaczył, że podatnicy pytają, czy mogliby zasilić więcej niż jedną organizację, bowiem teraz nie ma takiej możliwości. 

autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (2)

dodaj komentarz
and-owc
Nie powazam OPB (organizacji pożytku publicznego). Kiedy będę mógł odpisać od podatku 1% dla wnuków (3trzech Budrysów-Lecha,Czecha i Rusa jak w baśni). Karmią pasożytów a swoim nie dają (matołki,oszuści z MF).
jes
Wolisz dać Pinokio. Żałosne.

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki