REKLAMA

Rozlicz się z fiskusem i pomóż innym

Hanna Hylińska2010-04-23 11:00
publikacja
2010-04-23 11:00
Już tylko kilka dni zostało podatnikom do rozliczenia się z urzędem skarbowym za 2009 rok. Przy okazji zadecydujmy, czy chcemy przekazać 1 procent podatku na rzecz wybranej organizacji charytatywnej.

OPP – Organizacje Pożytku Publicznego – to organizacje pozarządowe, które zostały powołane w celu innym niż prowadzenie działalności gospodarczej. Dokładniej chodzi o niesienie pomocy. OPP działają w sferze zabezpieczenia społecznego, praw człowieka i obywatela, nauki, kultury, edukacji, bezpieczeństwa publicznego i innych. Obecnie fundacji, schronisk czy przytulisk jest bardzo wiele. I coraz więcej z nich wyciąga do nas rękę – poprzez reklamę, ogłoszenia i ulotki zachęcając do przekazania im jednego procenta podatku.

Skąd wziął się 1%?

Od 1 stycznia 2004 roku podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych podczas rozliczania się z urzędem skarbowym mogą pomniejszyć należny podatek o kwotę, która zasili konto organizacji pożytku publicznego. Maksymalna kwota takiej pomocy nie może jednak przekroczyć 1% należnego podatku.

Przekazanie tej kwoty na rzecz organizacji jeszcze niedawno było dość skomplikowane. Podatnik sam musiał wpłacić wyliczoną kwotę na konto wybranej fundacji, hospicjum czy też innej OPP i zachować dowód wpłaty. Obecnie formalności zostały znacznie uproszczone – wystarczy znać pełną nazwę organizacji i jej numer KRS. Wpisujemy je w odpowiednie rubryki zeznania rocznego, a pieniądze w naszym imieniu przekaże Urząd Skarbowy. Pełną listę OPP zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym publikuje Ministerstwo Sprawiedliwości http://opp.ms.gov.pl/ Przyjaźniejsza wyszukiwarka OPP znajduje się tutaj /www.bankier.pl/jedenprocent/




Jak nie fiskusowi to komu?

Organizacji liczących na pomoc jest mnóstwo – hospicja (np. Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci), fundacje („Akogo?” Ewy Błaszczyk, „Mimo Wszystko” Anny Dymnej), schroniska dla zwierząt ( „Tara”, przytuliska dla bezdomnych czworonogów w wielu miastach Polski), a także lokalne stowarzyszenia z małych miejscowości. Ten jeden procent dla przeciętnie zarabiającego Polaka to zazwyczaj około 15–20 złotych, jednak dla wymienionych organizacji złotówki składają się na poważne kwoty. Fundacja „Mimo Wszystko” w 2008 roku uzyskała z „jednego procenta” ponad 11,5 mln zł, co stanowiło prawie 70 proc. jej przychodów.

Zewsząd zasypywani jesteśmy prośbami o pomoc – prowadzona jest intensywna akcja reklamowa w mediach i na ulicy. Ale dzięki temu wiele osób dojdzie do wniosku, że warto w zeznaniu rocznym wpisać nazwę wybranej przez siebie organizacji i jej KRS. W ten sposób o części naszych podatków decydujemy sami.

Hanna Braun, Bankier.pl
Źródło:

Do pobrania

oppobrazki2pngoppobrazki2png
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki