REKLAMA
WEBINAR

Rowery elektryczne są za drogie. Ekspert: Potrzebne są dopłaty

2023-06-02 07:00
publikacja
2023-06-02 07:00

Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka - przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Ich zdaniem rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek. Tego typu wsparcie z powodzeniem funkcjonuje w innych europejskich krajach. - W polskim programie elektromobilności mamy dopłaty do samochodów, motocykli i skuterów, zapomniano o rowerach - mówi Mateusz Pytko, prezes Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.

Rowery elektryczne są za drogie. Ekspert: Potrzebne są dopłaty
Rowery elektryczne są za drogie. Ekspert: Potrzebne są dopłaty
fot. FREEPIK2 / / Shutterstock

W Polsce zabrakło dopłat dla e-rowerów

W Europie rynek rowerów elektrycznych działa stabilnie, a nabywcy takich pojazdów mogą liczyć na dofinansowanie z programów lokalnych i ogólnokrajowych. To wszystko ma sprawić, aby kupujący - poprzez konkurencyjną cenę - chętniej spojrzeli na jednoślad jako atrakcyjny środek transportu. W Polsce ustawodawca nie przewidział tego rodzaju wsparcia, przez co - jak oceniają eksperci PSR - rynek rowerów elektrycznych rozwija się powoli. Na taki pojazd przesiadło się zaledwie 10 proc. Polaków, ale to i tak dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Z drugiej strony już połowa Polaków rozważa zakup elektryka, podczas gdy w ubiegłym roku buło to niecałe 40 proc. - wynika z badania „Użytkowanie rowerów elektrycznych i preferencje zakupowe”. Jednak pomimo sporego zainteresowania przeszkodą w zakupie wciąż pozostaje wysoka cena. Jednocześnie dwie trzecie pytanych w badaniu stwierdza, że dofinansowanie wpłynęłoby pozytywnie na decyzję o takim zakupie.

- Dopłaty do rowerów są potrzebne, ponieważ cena jest czynnikiem, który w tej chwili blokuje rozwój sprzedaży rowerów elektrycznych. We wszystkich krajach europejskich i nie tylko, ten segment rowerów sprzedaje się najbardziej dynamicznie. W Polsce nie możemy wystartować - mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Mateusz Pytko.

Dlatego też projekt obywatelski w tej sprawie przygotowało Polskie Stowarzyszenie Rowerowe. Jego celem jest wprowadzenie zmiany do ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych tak, żeby w katalogu pojazdów, na które można uzyskać wsparcie, pojawił się także rower elektryczny.

- Bez tego rowery elektryczne nie mogą liczyć na dotacje. W polskim programie elektromobilności mamy dopłaty do samochodów, motocykli i skuterów, zapomniano o rowerach. One pojawiły się w projekcie w 2021 roku, zagościły tam dosłownie przez kilka dni i nie wiedzieć dlaczego zniknęły. Stąd nasz projekt - tłumaczy prezes Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Zapraszamy na webinary o kredytach hipotecznych! Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym i szybciej pozbyć się długu. Kredyt 2 procent - wszystko, o co boisz się zapytać Zapisz się zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

25 proc. wartości pojazdu

Jak podkreśla, dopłaty dla rowerów elektrycznych mogłyby funkcjonować podobnie jak dopłaty do elektrycznych aut. Zgodnie z projektem wynosiłyby maksymalnie 25 proc. wartości pojazdu. W Europie takie programy wsparcia funkcjonują od lat z powodzeniem. Łącznie jest ich ponad 300, a wysokość dotacji waha się od 400 do nawet 2500 euro.

- W różnych krajach europejskich programy są przeróżne, są to czasami programy lokalne, czasami ogólnokrajowe, bardzo często są to dopłaty regionalne czy też stosowane przez pracodawców. To wszystko ma sprawić, że rower elektryczny stanie się bardziej popularny - mówi Mateusz Pytko.

Coraz więcej osób świadomie wybiera rower jako środek transportu w trosce o środowisko - deklaruje tak ok. 42 proc. badanych. Tyle samo chce po prostu przemieszczać się sprawniej po mieście. Większość ankietowanych, bo ponad 60 proc., stwierdziła, że posiadanie roweru elektrycznego zmniejszyłoby częstotliwość podróży samochodem. To koresponduje z postanowieniami UE w sprawie ograniczenia 90 proc. emisji CO2 z transportu do roku 2050. Podobny odsetek deklaruje, że elektryki mają pozytywny wpływ na samopoczucie i kondycję.

- Ci, którzy wsiądą na rower, powodują, że mamy mniejsze korki w miastach, czystsze powietrze, dbamy też o kondycję. Zatem jest duża szansa, że mniej wydamy na ochronę zdrowia - zaznacza prezes Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego. - Strategia rowerowa byłaby bardzo przydatna w Polsce dlatego, że zawarlibyśmy w niej punkty, które warto byłoby spełnić.

Do przyjmowania takich strategii zachęca rezolucja Parlamentu Europejskiego - i to nie tylko Komisję Europejską, lecz także władze regionalne i lokalne. Celem powinno być podwojenie w Europie do 2030 roku liczby kilometrów przejechanych rowerem. Europosłowie zwracają uwagę na potrzebę utrzymania i rozbudowy odpowiedniej infrastruktury rowerowej, m.in. autostrad rowerowych łączących miasta z obszarami podmiejskimi, parkingów dla rowerów czy udostępniania większej liczby miejsc dla rowerów w pociągach. Rezolucja zachęca państwa członkowskie do obniżenia stawek VAT na dostawę, wynajem i naprawę rowerów tradycyjnych i rowerów elektrycznych. Parlament Europejski zwraca uwagę nie tylko na prozdrowotny i proekologiczny aspekt rynku rowerowego, lecz także na kwestie zatrudnienia. Unijny ekosystem rowerowy obejmuje już ponad tysiąc małych i średnich przedsiębiorstw i 1 mln miejsc pracy, a do 2030 roku może dać pracę nawet 2 mln osób. Rowery elektryczne stanowią szansę na rozwój branży rowerowej, stwarzając potencjał do tworzenia zielonych miejsc pracy i przyjęcia przekwalifikowanych pracowników z innych sektorów. 

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
cyk09
Biorąc pod uwagę że taki rower może w wielu przypadkach zastąpić samochód to nagle koszt się nie wydaje taki wysoki. Cena paliwa co miesiąc jest kosmiczna przecież! A te rowery na przykład od Ecoride to są taka klasa że jest bardzo jazda płynna i lekka, sama przyjemność
methusal
zostaw se taki rower pod sklepem na pół godziny i wracasz do domu na piechotę :)
moravietz
Przypomne, ze dopiero co UNIA zrobila rewolucje fiskalna w kwestii sprowadzania z Chin tanich rowerow elektrycznych, zebyscie przypadkiem nie kupili ichg tanio. A tu piszą, że potrzebne dopłąty. To jest jakis chory matrix.
Logiczne, politycznymi mechanizmami podbij cene a potem stosuj doplaty na leczneie patologii jaka stworzyles.
Przypomne, ze dopiero co UNIA zrobila rewolucje fiskalna w kwestii sprowadzania z Chin tanich rowerow elektrycznych, zebyscie przypadkiem nie kupili ichg tanio. A tu piszą, że potrzebne dopłąty. To jest jakis chory matrix.
Logiczne, politycznymi mechanizmami podbij cene a potem stosuj doplaty na leczneie patologii jaka stworzyles. Bycie socjaluchem to choroba psychiczna. Powinna byc leczona pobytem w zamknietym osrodku odizolowania albo mikrodawkowaniem ołowiu.
karbinadel
A co z krzesłami elektrycznymi?
carlito1
Piwo jest za drogie potrzebne są dopłaty....
zoomek
"Rowery elektryczne są za drogie. Ekspert: Potrzebne są dopłaty"
q-wa. Dom wariatów to jednak mało powiedziane.
Buty są za drogie - te porządne - dopłacać wasza mać!
wgc
Jesteśmy już na tym etapie cyklu gospodarczego, gdzie to nawet biznes domaga się socjalizmu.
kaka2002
Dlaczego mają być dopłaty do rowerów elektrycznych? Bo mają baterię? Wibratory te są na baterię i służą zdrowiu to może dopłaty do wibratorów?
Może po prostu dopłaty 1000zł do każdego roweru? Rower analogowy służy lepiej zdrowiu niż elektryczny.
zoomek
O ja pier... Ty jakieś terapie lecznicze stosujesz?
To idzie na NFZ?

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki