REKLAMA

Rothschild Trust potwierdza, że zarządza koncernem prezydenta Ukrainy

2016-04-07 13:57
publikacja
2016-04-07 13:57

Firma Rothschild Trust potwierdziła, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał z nią umowę w sprawie zarządzania należącą do niego korporacją cukierniczą Roshen - podała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko / FORUM

Ukraiński prezydent, którego nazwisko pojawiło się ostatnio w związku z aferą Panama Papers, niejednokrotnie krytykowany był za to, że po objęciu stanowiska szefa państwa zajmuje się biznesem, będąc właścicielem największej fabryki słodyczy w swoim kraju.

Na początku bieżącego roku Poroszenko zapewniał, że przekazał zarządzanie Roshenem niezależnemu trustowi, jednak nie ujawnił dokumentów, które by to udowadniały.

W wyniku 12-miesięcznych przygotowań porozumienie o przekazaniu zarządzania (Roshenem) zostało podpisane 14 stycznia 2016 roku - oświadczył Rothschild Trust w odpowiedzi na pytanie Interfaksu-Ukraina.

Porozumienie zawarto w zgodzie z międzynarodowymi standardami dotyczącymi przekazywania w zarządzanie należących do polityków aktywów na czas pełnienia przez nich służby państwowej - podkreślono w oświadczeniu. Firma zaznaczyła, że zazwyczaj nie udziela mediom takich informacji, jednak wyjaśniła, że tym razem uczyniła to z upoważnienia swojego klienta, czyli prezydenta Poroszenki.

Informację o przekazaniu zarządzania Rohenem niezależnemu trustowi Poroszenko przekazał na konferencji prasowej, która odbyła się 14 stycznia. "Podpisałem w tym roku umowę o przekazaniu mojej części udziałów w +Roshenie+ niezależnemu trustowi, założonemu według modelu +blind trust+. Zgodnie z umową żadna moja wskazówka w sprawie zarządzania firmą nie ma mocy prawnej. Nie mam żadnej możliwości kontrolowania aktywów, a nawet uzyskiwania informacji na ich temat" mówił wtedy.

W środę, składając wizytę w Japonii, Poroszenko zaprzeczył, by celem rejestrowania przez niego firm w rajach podatkowych, co ujawniono w ramach afery "Panama Papers", była chęć zminimalizowania podatków. Wyjaśnił, że zdecydował się na tzw. offshore trust, żeby oddzielić swoje interesy od politycznej działalności, gdy został prezydentem. Zapewnił, że cała operacja była w pełni transparentna.

Z materiałów opublikowanych w ramach "Panama Papers" wynika, że Poroszenko zakładał firmy w rajach podatkowych w czasie, gdy piastował już urząd szefa państwa i nie wymieniał umieszczonych w nich aktywów w swoich deklaracjach majątkowych. Konsultanci finansowi Poroszenki twierdzą, że założył on firmę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, by sprzedać zagranicznym klientom swoją korporację.

W sierpniu 2014 roku prezydent, którego majątek szacuje się na prawie 869 mln dolarów, zarejestrował na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmę Prime Asset Partners Ltd. W tym samym roku Poroszenko zarejestrował jeszcze dwie firmy: na Cyprze i w Holandii. Ich kapitał wynosi niewiele ponad 3 tys. dolarów.

Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy zapowiedziała we wtorek, że zajmie się doniesieniami o zarejestrowanych w rajach podatkowych firmach, które należą do ukraińskiego prezydenta. Jednocześnie Prokuratura Generalna w Kijowie oświadczyła, że nie ma podstaw do wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~ererer
panie prezydencie ukrainy jak jem te krówki pana produkcji to to jest masakra jakaś, to nawet nie jest prymitywny karmel tylko po prostu zlepiony cukier... taniej jeść cukier z cukiernicy niż takie pseudo krówki

musiałem się wyżalić zachodnia firma lonka albo choćby polskie krówki opatowskie to są produkty z klasą
panie prezydencie ukrainy jak jem te krówki pana produkcji to to jest masakra jakaś, to nawet nie jest prymitywny karmel tylko po prostu zlepiony cukier... taniej jeść cukier z cukiernicy niż takie pseudo krówki

musiałem się wyżalić zachodnia firma lonka albo choćby polskie krówki opatowskie to są produkty z klasą a nie te rosheny... współczuje ukraińcom których nie stac na normalne słodycze
~Cash
Przeglądam polskie portale, śmiać się chce i jednocześnie płakać nad mizerią dzisiejszego dziennikarstwa, a w zasadzie nad systemem, który stoi za tym, że piszę się tak a nie inaczej . Wszędzie miernota dziennikarska. W anglojęzycznych mediach już dawno wiedzą kto stoi za tym przeciekiem i dlaczego nie zostaną ujawnione Przeglądam polskie portale, śmiać się chce i jednocześnie płakać nad mizerią dzisiejszego dziennikarstwa, a w zasadzie nad systemem, który stoi za tym, że piszę się tak a nie inaczej . Wszędzie miernota dziennikarska. W anglojęzycznych mediach już dawno wiedzą kto stoi za tym przeciekiem i dlaczego nie zostaną ujawnione wszystkie nazwiska i firmy, w tym głównie z USA. Ciekaw jestem, czy ktoś się odważy się napisać o powiązaniach jednego z kandydatów na urząd prezydenta USA....................................

Dla myślących załączam do poczytania
http://www.infowars.com/panama-papers-a-weapon-used-against-political-enemies-of-the-elite/

https://www.craigmurray.org.uk/
~pan-jan
popsules swoja wiarygodnosc powolujac sie na infowars
~ona
wystarczy spojrzec na ten banderowsko faszystowski ryj i wszystko wiadomo. kiedy ten bandyta zostanie osadzony za zbrodnie wojenne?
~jajec
ciekawe ale ze to kuzyn putina ?obaj maja babcie zydowke ho hoo hooo
~plutarch
I znów zapączkują wszystkie teorie spiskowe, jakie rozpowszechnia propaganda rosyjska: o Nowym Ładzie Światowym, iluminatach, Rotszyldach, Sorosach, itd. Znamy, lubimy...
~Abraham_Barmsztajn
Pan to tak ładnie napisałeś, panie Plutarch. My to wszystko widzimy i my pana bardzo doceniamy i wszystko co pan dla nas robisz.
Shalom!
~dok
bezczelnosc tego falszywego chama przekracza wszelkie granice. nie jest to zaden prezydent tylko zwykly przestepca wyniesiony na stolek przez usa.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Tom
A co ma powiedzieć , ale jego spólki są tam zarejestrowane i do niego kasa płynie i na jego konta .Panie Poroszenko tak pan bluzgał na Janukowycza ,że złodziej , ale jego kont tam nie ma .Ukrainą co wywołali wojnę domową w Donbasie krzycząc ,że tam jest wojna z Rosją ,i ciągnie kasę ze wszystkich stron i broń i A co ma powiedzieć , ale jego spólki są tam zarejestrowane i do niego kasa płynie i na jego konta .Panie Poroszenko tak pan bluzgał na Janukowycza ,że złodziej , ale jego kont tam nie ma .Ukrainą co wywołali wojnę domową w Donbasie krzycząc ,że tam jest wojna z Rosją ,i ciągnie kasę ze wszystkich stron i broń i morduje niewinne osoby na oczach świata ,który udaje ,że tego nie widzi .

Powiązane: Panama Papers

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki