REKLAMA

Grupa hakerów Anonymous przechwyciła rosyjskie wojskowe systemy łączności

2022-02-25 14:04, akt.2022-02-27 09:30
publikacja
2022-02-25 14:04
aktualizacja
2022-02-27 09:30

"Ukraina, która jest państwem demokratycznym, została najechana przez faszystowską dyktaturę. To nie jest konflikt pomiędzy NATO i Rosją, to walka demokracji z faszyzmem" - oświadczyli Anonymousi na Twitterze.

Grupa hakerów Anonymous przechwyciła rosyjskie wojskowe systemy łączności
Grupa hakerów Anonymous przechwyciła rosyjskie wojskowe systemy łączności
fot. REUTERS / / FORUM

Międzynarodowa grupa hakerów Anonymous przechwyciła rosyjskie wojskowe systemy łączności - poinformowali w sobotę na Twitterze hakerzy. Tego samego dnia, kolektyw internetowych włamywaczy przekazał, że zablokował co najmniej sześć rosyjskich rządowych stron internetowych.

"Anonymous ciągle prowadzi działania prowadzące do tego, by rosyjskie rządowe witryny internetowe były zablokowane. Przekazujemy także informacje mieszkańcom Rosji, by w końcu mieli oni dostęp do wiadomości nieskażonych putinowską państwową cenzurą" - zapewniała grupa na swoim profilu na portalu społecznościowym.

"(...) działamy najlepiej jak możemy, by mieszkańcy Ukrainy mieli dostęp do internetu" - dodano.

W piątek hakerzy informowali, że doprowadzili do wycieku bazy danych z ministerstwa obrony Rosji, a także o zablokowaniu jego strony.

W dniu inwazji Rosji na Ukrainę, w czwartek 24 lutego, Anonymous przekazali na Twitterze, że wypowiada agresorowi cybernetyczną wojnę. Od tamtego momentu dzięki działaniom anonimowej grupy hakerów, dostęp do wielu rosyjskich stron internetowych jest nieosiągalny.

I nie próżnują.

Obecnie nie działają między innymi witryny: sovam.com, com2com.ru, ptt.ru, mil.ru, government.ru, kremlin.ru, rt.com - ostatnie dwa serwisy zostały na krótko przywrócone, jednak w piątek ok. 13 czasu polskiego znowu nie działały.

Ataki hakerów z kolektów Anonymous są odpowiedzią na wojnę dezinformacyjną prowadzoną przez Federację Rosyjską. Jak informował w piątek po północy Reuters, rząd ukraiński wezwał hakerskie podziemie do pomocy w obronie kluczowej cyberinfrastruktury oraz śledzeniu działań rosyjskich najeźdców.

Działania zabezpieczające podjęły kraje wschodniej flanki NATO. „W odpowiedzi na prośbę Ukrainy Litwa, Holandia, Polska, Estonia, Rumunia i Chorwacja aktywują cybernetyczne siły szybkiego reagowania, aby pomóc władzom (Ukrainy) w reagowaniu na wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem” – napisał jeszcze we wtorek litewski wiceminister obrony, Margiris Abukevicius na Twitterze.

Oficjalna strona Kremla przestała działa

Oficjalna strona internetowa Kremla, kremlin.ru, przestała w sobotę działać. Wcześniej donoszono o atakach cybernetyczych na kilka innych stron rządu Rosji i państwowych mediów.

W środę po południu ukraiński wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow poinformował o trwającym zmasowanym ataku DDoS na strony internetowe organów państwowych, w tym Rady Najwyższej (parlamentu), Rady Ministrów i ministerstwa spraw zagranicznych.

W piątek agencja Reutera podała, że na zlecenie rządu Ukrainy werbowani są ochotnicy spośród ukraińskich hakerów, którzy mają pomagać chronić infrastrukturę krytyczną kraju oraz prowadzić cyberszpiegowskie misje przeciwko siłom rosyjskim.

Jegor Auszew, współzałożyciel firmy Cyber Unit Technologies, która zajmuje się bezpieczeństwem cybernetycznym, powiedział Reutersowi, że został poproszony o opublikowanie stosownego wezwania na forach hakerskich na wniosek wysokiego rangą urzędnika ukraińskiego ministerstwa obrony.

Jak wyjaśnił, ochotnicy zostaną podzieleni na "defensywne i ofensywne jednostki cybernetyczne". Te pierwsze będą wykorzystywane do ochrony infrastruktury krytycznej, np. elektrowni.

Firma Auszewa współpracuje z rządem Ukrainy w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.

Z kolei jednostki ofensywne pomogą ukraińskiemu wojsku w prowadzeniu cyfrowych operacji szpiegowskich przeciwko siłom rosyjskim. "Mamy (obcą) armię w swoim kraju. Musimy wiedzieć, co robi" - oznajmił Auszew.

mw/ fit/

(PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ mk/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (70)

dodaj komentarz
piotr76
Jeśli film jest autentyczny, to wygląda że te mondzioły dalej używają niekodowanej, analogowej transmisji SSB.
zops
Ostre sankcje że strony Wellsa! Zablokowaliśmy Rosjanom dostęp do serwisu Wells24 c o m. ŁOPATA Mr Lavrov!
zops
Konflikt (nie żadna wojna) prowadzony jest niemal pokojowo taj jak USA w Iraku 1991. Np stacje benzynowe na Ukrainie nie są zniszczone.
next3
Ta prawdziwa i ta cybernetyczna armia Putina to PROPAGANDOWA wydmuszka, to jajka pozbawione żółtka, i przywódca bez nich....
yardx
Trolley! O was piszą! Zobacz czy nie widać kogoś z twojego oddziału!
BTW. Gdzie jest PUTIN?? :)
talmud
ciekawe kto te wszystkie bzdury wymysla (pyt retoryczne LOL) ......ciekawe kto za tym wszystkim stoi kto to sponsoruje kto & dlaczego wypisuje tyle nienawistnych komentarzy -nie wierze ze to polacy - polacy to naród tolerancyjny - na wszystkie te pytania retoryczne większość normalnych ludzi zna odpowiedz - problem jest ze zabrano ciekawe kto te wszystkie bzdury wymysla (pyt retoryczne LOL) ......ciekawe kto za tym wszystkim stoi kto to sponsoruje kto & dlaczego wypisuje tyle nienawistnych komentarzy -nie wierze ze to polacy - polacy to naród tolerancyjny - na wszystkie te pytania retoryczne większość normalnych ludzi zna odpowiedz - problem jest ze zabrano nam wolność słowa w imię *******
wkrótce zmieni się paradygmat & wtedy dopiero będziemy mogli poznać prawdę.......bo tylko prawda potrafi się obronić
moherdziad
A co mieliby pochwalić Putina? Nawet nie skonsultował sie z Polską przed agresją to niech za drugim razem się zastanowi. Mógłby chociaż zaoferować demilitaryzację Królewca. Nie ma opcji nawarzył piwa to niech je teraz wypije. Porażka z Ukraina doprowadzi do zmiany władzy na Kremlu. Kolejna smuta w Rosji!
--__hubert__---__--__--__--__-
Niestety większość informacji nie dociera do ruskich , wszystko tam jest blokowane 90 % społeczeństwa nie wie co się dzieje na Ukrainie . Ruska telewizja sielanek przedstawia .
Hakerzy powinni atakować media , spamować pocztę zwykłych obywateli inaczej oni nic się nie dowiedzą.
godunow2
w drugą stronę też to działa ....

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki