"Ukraina, która jest państwem demokratycznym, została najechana przez faszystowską dyktaturę. To nie jest konflikt pomiędzy NATO i Rosją, to walka demokracji z faszyzmem" - oświadczyli Anonymousi na Twitterze.


Międzynarodowa grupa hakerów Anonymous przechwyciła rosyjskie wojskowe systemy łączności - poinformowali w sobotę na Twitterze hakerzy. Tego samego dnia, kolektyw internetowych włamywaczy przekazał, że zablokował co najmniej sześć rosyjskich rządowych stron internetowych.
"Anonymous ciągle prowadzi działania prowadzące do tego, by rosyjskie rządowe witryny internetowe były zablokowane. Przekazujemy także informacje mieszkańcom Rosji, by w końcu mieli oni dostęp do wiadomości nieskażonych putinowską państwową cenzurą" - zapewniała grupa na swoim profilu na portalu społecznościowym.
"(...) działamy najlepiej jak możemy, by mieszkańcy Ukrainy mieli dostęp do internetu" - dodano.
W piątek hakerzy informowali, że doprowadzili do wycieku bazy danych z ministerstwa obrony Rosji, a także o zablokowaniu jego strony.
— Anonymous (@YourAnonOne) February 26, 2022
W dniu inwazji Rosji na Ukrainę, w czwartek 24 lutego, Anonymous przekazali na Twitterze, że wypowiada agresorowi cybernetyczną wojnę. Od tamtego momentu dzięki działaniom anonimowej grupy hakerów, dostęp do wielu rosyjskich stron internetowych jest nieosiągalny.
The Anonymous collective is officially in cyber war against the Russian government. #Anonymous #Ukraine
— Anonymous (@YourAnonOne) February 24, 2022
I nie próżnują.
Grupa Anonymous wyłączyła Rosyjską propagandową stronę. #wojna pic.twitter.com/8BGaMZjH4L
— PergonLisa (@nsjxuufjrneks) February 24, 2022
Obecnie nie działają między innymi witryny: sovam.com, com2com.ru, ptt.ru, mil.ru, government.ru, kremlin.ru, rt.com - ostatnie dwa serwisy zostały na krótko przywrócone, jednak w piątek ok. 13 czasu polskiego znowu nie działały.
Przeczytaj także
Ataki hakerów z kolektów Anonymous są odpowiedzią na wojnę dezinformacyjną prowadzoną przez Federację Rosyjską. Jak informował w piątek po północy Reuters, rząd ukraiński wezwał hakerskie podziemie do pomocy w obronie kluczowej cyberinfrastruktury oraz śledzeniu działań rosyjskich najeźdców.
Działania zabezpieczające podjęły kraje wschodniej flanki NATO. „W odpowiedzi na prośbę Ukrainy Litwa, Holandia, Polska, Estonia, Rumunia i Chorwacja aktywują cybernetyczne siły szybkiego reagowania, aby pomóc władzom (Ukrainy) w reagowaniu na wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem” – napisał jeszcze we wtorek litewski wiceminister obrony, Margiris Abukevicius na Twitterze.
The #Anonymous collective has intercepted Russian military communications. #Ukraine
— Anonymous (@YourAnonOne) February 26, 2022
Oficjalna strona Kremla przestała działa
Oficjalna strona internetowa Kremla, kremlin.ru, przestała w sobotę działać. Wcześniej donoszono o atakach cybernetyczych na kilka innych stron rządu Rosji i państwowych mediów.
W środę po południu ukraiński wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow poinformował o trwającym zmasowanym ataku DDoS na strony internetowe organów państwowych, w tym Rady Najwyższej (parlamentu), Rady Ministrów i ministerstwa spraw zagranicznych.
W piątek agencja Reutera podała, że na zlecenie rządu Ukrainy werbowani są ochotnicy spośród ukraińskich hakerów, którzy mają pomagać chronić infrastrukturę krytyczną kraju oraz prowadzić cyberszpiegowskie misje przeciwko siłom rosyjskim.
Jegor Auszew, współzałożyciel firmy Cyber Unit Technologies, która zajmuje się bezpieczeństwem cybernetycznym, powiedział Reutersowi, że został poproszony o opublikowanie stosownego wezwania na forach hakerskich na wniosek wysokiego rangą urzędnika ukraińskiego ministerstwa obrony.
Jak wyjaśnił, ochotnicy zostaną podzieleni na "defensywne i ofensywne jednostki cybernetyczne". Te pierwsze będą wykorzystywane do ochrony infrastruktury krytycznej, np. elektrowni.
Firma Auszewa współpracuje z rządem Ukrainy w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.
Z kolei jednostki ofensywne pomogą ukraińskiemu wojsku w prowadzeniu cyfrowych operacji szpiegowskich przeciwko siłom rosyjskim. "Mamy (obcą) armię w swoim kraju. Musimy wiedzieć, co robi" - oznajmił Auszew.
mw/ fit/
(PAP)
autorka: Ewa Nehring
neh/ mk/ drag/