REKLAMA

Rosyjskie służby chcą odszyfrować internet

2016-09-21 11:30
publikacja
2016-09-21 11:30

Rosyjskie ministerstwa łączności oraz przemysłu i handlu wraz z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) rozważają możliwości deszyfrowania całego ruchu w internecie w celu realizacji przyjętych niedawno ustaw antyterrorystycznych - pisze w środę "Kommiersant".

fot. leeser / / YAY Foto

Według dziennika omawiany jest obecnie "cały zestaw rozwiązań technicznych, które pozwolą na przeprowadzanie deszyfryzacji i - zgodnie z nią - dostępu do całego ruchu internetowego Rosjan".

Zgodnie z przyjętymi ustawami antyterrorystycznymi operatorzy muszą przechowywać dane, jednak - jak pisze "Kommiersant" - same w sobie dane są bezużyteczne bez ich analizy.

"Przechowywanie eksabajtów szyfrowanego ruchu internetowego nie ma sensu, w nim niczego się nie znajdzie. FSB opowiada się za tym, by deszyfrować cały ruch w trybie real-time (czasu rzeczywistego - PAP) i analizować go według kluczowych parametrów, przykładowo - według słowa +bomba+. Ministerstwa opowiadają się za tym, by deszyfrowanie ruchu odbywało się w odniesieniu do tych abonentów, którzy zwrócą na siebie uwagę służb ochrony porządku publicznego" - powiedziało dziennikowi źródło w administracji prezydenta Rosji.

Według rozmówców dziennika jednym z omawianych sposobów deszyfrowania jest zainstalowanie u operatorów sprzętu, który umożliwi przeprowadzanie tzw. ataku MTIM, pozwalającego na kontrolowanie wiadomości przesyłanych między dwiema stronami bez ich wiedzy. Jednak eksperci uważają, że ten sposób deszyfrowania ruchu internetowego "nie jest idealny" - zauważa "Kommiersant". Natomiast w celu analizy ruchu sieciowego, nieszyfrowanego czy już deszyfrowanego, proponuje się stosowanie systemów DPI (Głęboka Inspekcja Pakietów, ang. Deep Packet Inspection), które już teraz stosowane są przez wielu operatorów.

"Kommiersant" przypomina, że zgodnie z ustawami antyterrorystycznymi "organizatorzy rozpowszechniania informacji" są zobowiązani do przekazywania FSB na jej żądanie kluczy kodowania. Chodzi głównie o usługi komunikatorów i portali społecznościowych; cytowane przez "Kommiersant" źródło wylicza Google, Facebook, WhatsApp, Viber i Telegram oraz rosyjskie Yandex, Mail.ru i VKontakte.

Według tego źródła firmy zagraniczne nie podporządkują się wymogom ustawy, a rosyjskie "przekażą klucze po wielu żądaniach"; ponadto w sieci jest ogromna liczba stron internetowych, które nie są organizatorami rozpowszechniania informacji, a stosują połączenie z protokołem HTTPS. "Bez deszyfrowania ruchu nie zawsze można zrozumieć, na jakie strony wchodził użytkownik, nie mówiąc o tym, co na nich robił" - wskazuje rozmówca dziennika. (PAP)

awl/ ksaj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Stasio
Gdzie można dostać ostatnie wydanie drukowanego internetu ?
~6789
wszelkie służby ciągle muszą uzasadniać swoją obecność a terroryzm kwitnie w najlepsze , w Moskwie kierowca Putina zwinął w wypadku samochodowym , przypadek ???
~edd
Patrzcie jaką ruskie mają technologię, będą deszyfrować dane kodowane 64-bitowymi kluczami w trybie rzeczywistym, a USA potrzebują na to dziesiątków lat. Niedługo pewnie ruskie zaczną się zastanawiać czy wysłać statek kosmiczny do układu Syriusza czy do układu Wegi.
~1984
nie, to ty masz "technologię" czytania o planach rosyjskiego rządu za pomocą piątej wody po kisielu zamiast u źródła. Z powodu ogólnej słabości polskiego dziennikarstwa (intelektualnej i nastawienia na propagandę) pierwotny sens informacji zwykle zostaje stracony. Przypuszczam, że chodzi o bezczelne zakazywanie nie, to ty masz "technologię" czytania o planach rosyjskiego rządu za pomocą piątej wody po kisielu zamiast u źródła. Z powodu ogólnej słabości polskiego dziennikarstwa (intelektualnej i nastawienia na propagandę) pierwotny sens informacji zwykle zostaje stracony. Przypuszczam, że chodzi o bezczelne zakazywanie używania szyfrowania, backodoory, rojany ito. a nie łamanie. Zachodnie demokracje stosują takie metody "deszyfrowania" ruchu od dawna.
~bk2b
Polacy wreszcie zaczynają się edukować w kwestiach służb specjalnych, inwigilacji Polaków przez k () munist * czne rządy w PL po 1945, kłamstwa i oszustwa k () munistycznego reżimu po 1945,,, Zwykli Polacy poznają pierwszy w swoim życiu co to jest geopolityka, rywalizacja międzynarodowa i gospodarcza, rywalizacja o wpływy Polacy wreszcie zaczynają się edukować w kwestiach służb specjalnych, inwigilacji Polaków przez k () munist * czne rządy w PL po 1945, kłamstwa i oszustwa k () munistycznego reżimu po 1945,,, Zwykli Polacy poznają pierwszy w swoim życiu co to jest geopolityka, rywalizacja międzynarodowa i gospodarcza, rywalizacja o wpływy polityczne i militaryzacja poszczególnych Państw... Rok 2015 przejdzie w PL do historii. Będzie on kiedyś w podręcznikach historii oznaczony jako początek upadku post s () w* eckiej zarazy i ga () greny jak rozprzestrzenia się w organizmie Polaków przez ostatnie 70 lat ....
~1984
chodzi o to, że magdalenkowcy z PiS po raz N-ty dostali koryto i wmawiają, że jako NOWOSĆ na scenie politycznej robią jakąś zmianę?

PS. pobudka. Od 25 lat jesteśmy euroregionem nato. Wielki brat się zmienił.
~Dżejms
Zamienić wyraz bomba na bułka a zamach na zakupy in już. Ali - pojedź na plac i kup bułki. W Tesco. Gdyby nie było autobusu to weź ciężarówkę (jak w Nicei).
~plutarch
Ministerstwo Miłości i Wilki Brat, który patrzy.
~1984
Na Ukrainie niedawno bojówkarze z Azowa grozili dziennikarzom stacji TV, że ich spalą jak tych z Odessy. Odbyło się to przy biernej postawie rządu. Zatem może pilnuj swojej "miłości" Ukraińcu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki