REKLAMA

Rosyjski wywiad: USA szkolą ekstremistów, m.in. w Polsce, by wysłać ich na Białoruś

2020-09-29 18:10
publikacja
2020-09-29 18:10
fot. Sergey Bezgodov / Shutterstock

Dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji Siergiej Naryszkin oświadczył, że USA planują włączenie do protestów na Białorusi "ekstremistycznych elementów" i że tego rodzaju aktywiści przechodzą szkolenie w Polsce, Gruzji, na Ukrainie i w krajach bałtyckich.

"Departament Stanu rozpoczął działania w celu podłączenia elementów ekstremistycznych do protestów" na Białorusi - powiedział szef SWR. Oświadczył, że Stany Zjednoczone "używają najbardziej nieuczciwych metod w celu destabilizowania sytuacji na Białorusi" i że współpracując z opozycją białoruską Amerykanie próbują wzmocnić aktywność radykalnych nacjonalistów.

Szkolenie "elementów ekstremistycznych", o których mówił Naryszkin, odbywa się - według jego słów - "w Polsce, Gruzji, na Ukrainie i w krajach bałtyckich, przy udziale instruktorów z CIA i Pentagonu".

Szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego oznajmił także, że przeciwnicy władz białoruskich, ukrywający się za granicą, przygotowują głośną prowokację przeciwko Kościołowi katolickiemu i że chcą aresztować, a być może ranić czy nawet zabić jednego z cieszących się autorytetem duchownych.

O próbę wywołania konfliktu pomiędzy przedstawicielami prawosławia i katolicyzmu Naryszkin również oskarżył Stany Zjednoczone. Jego zdaniem Waszyngton ingeruje w sytuację religijną na Białorusi.

Szef SWR przekonywał, że owa "głośna prowokacja" wobec duchownego katolickiego miałaby wzmocnić nastroje antyrządowe wśród katolików na Białorusi i "skłonić ich do aktywniejszego udziału w protestach ulicznych". USA - oświadczył Naryszkin - chcą też zaangażować Watykan, do tej pory okazujący wstrzemięźliwość, w wydarzenia na Białorusi.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_alternator
Chyba takich co pomogą przez swoją nieudolność łukaszence :D

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki