REKLAMA

Rosyjski sąd orzekł grzywnę za artykuły w Wikipedii o wojnie przeciw Ukrainie

2022-04-26 16:31, akt.2022-04-26 19:28
publikacja
2022-04-26 16:31
aktualizacja
2022-04-26 19:28

Sąd w Moskwie orzekł we wtorek 3 mln rubli (ponad 40,3 tys. USD) grzywny wobec amerykańskiej Wikipedia Foundation za artykuły w Wikipedii o wojnie Rosji przeciw Ukrainie. Zdaniem państwowego regulatora mediów teksty zawierają "fake newsy" o działaniach wojsk Rosji.

Rosyjski sąd orzekł grzywnę za artykuły w Wikipedii o wojnie przeciw Ukrainie
Rosyjski sąd orzekł grzywnę za artykuły w Wikipedii o wojnie przeciw Ukrainie
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Pretensje urzędu Roskomnadzor, państwowego regulatora mediów i internetu, dotyczyły pięciu materiałów - podaje niezależny rosyjski portal Meduza. Były to artykuły o nagłówkach: "Bitwa o Kijów" (2022), "Zbrodnie wojenne w czasie inwazji Rosji na Ukrainę", "Ostrzał szpitala w Mariupolu", "Zburzenie teatru w Mariupolu (2022)" i "Rzeź w Buczy".

Roskomnadzor oświadczył, że Wikipedia dezinformuje czytelników prezentując "wyłącznie antyrosyjską interpretację wydarzeń".

Sąd rozpatrzył też dwa inne protokoły administracyjne przeciwko Wikipedia Foundation. Jeden z nich dotyczył odmowy usunięcia z Wikipedii artykułu o wydarzeniach w Mariupolu, a drugi - sposobu na sporządzenie prochu. Również w tym przypadku zapadła decyzja o grzywnie.

Ogółem wysokość grzywien wobec Wikimedia Foundation - orzeczonych w Rosji po raz pierwszy - wyniosła tym samym 5 mln rubli (ponad 67 tys. USD).

W Rosji wprowadzono w marcu restrykcyjne prawo medialne: za tzw. fake newsy dotyczące armii rosyjskiej grozi kara więzienia. Mediom zakazano używania słowa "wojna" na określenie inwazji na Ukrainę. Najważniejsze media niezależne, jak "Nowaja Gazieta" i telewizja Dożd w obliczu tych przepisów zawiesiły działalność. (PAP)

mors/ mal/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (6)

dodaj komentarz
endes
„Śmietanka” propagandy nadaje
darius19
"endes" etatowy od Putina - ostatnio mniej aktywny
pstrzezek
Jak nie wiesz co powiedzieć to dawaj stare szlagiery że to wszystko UA nadaje ;))))))
endes2022-03-28 17:54
Propaganda ukraińska albo „zachodnia” ma się świetnie…
a goje wierzą co im powie gównościek
pstrzezek
Za moment ruski regulator zacznie podważać prawa logiki fizyki jeśli będą godziły w interes cara ;)) Taka głupota tylko u ruskich
jaszczura
Coś takiego, jak "rosyjski sąd" dzisiaj nie istnieje.
darius19
Bolszewickie metody. Narod Rosyjski nie moze miec dostepu do alternatywnej, niezaleznej informacji. Zostaje oficjalna propaganda albo trolle. Czyli klamstwa. Rosja to kraj bandycki.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki