REKLAMA

Rosyjski oligarcha kupi od Niemców polskie koncesje

2014-08-22 09:34
publikacja
2014-08-22 09:34

Niemieckie ministerstwo gospodarki zaaprobowało sprzedaż RWE Dea – spółki córki niemieckiego koncernu energetycznego RWE zajmującej się wydobyciem ropy i gazu. W efekcie w rosyjskie ręce trafią koncesje na złoża m.in. w Polsce.

Transakcji opiewającej na 5,1 mld euro niemiecki rząd przyglądał się od czerwca. Dziś stało się jasne, że mimo sankcji i napięcia na linii Moskwa-Zachód, Berlin zapalił zielone światło. RWE Dea zostanie przejęta przez Letter One – rosyjski fundusz z siedzibą w Luksemburgu, którego głównym udziałowcem jest rosyjski oligarcha Michaił Fridman.

Inwestorze, daj się poznać i wygraj iPada Mini

Kupując niemiecką spółkę, Fridman – drugi najbogatszy człowiek w Rosji, którego majątek szacowany jest na 15,2 mld dolarów – uzyska 190 koncesji dotyczących złoż gazu i ropy w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. W Polsce Dea ma prawa do 6 konecsji na na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów. Jak czytamy na stronie spółki, obszary koncesyjne w naszym kraju „położone są ok. 100 km na południe od Krakowa, w obrębie Karpat i obejmują powierzchnię ok. 3300 km²”.

Jak informuje Reuters, niemiecki rząd teoretycznie mógł zablokować transakcję powołując się na „zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego”, jednak byłby to bezprecedensowy krok. Wcześniej zielone światło transakcji zapaliła Komisja Europejska, która nie dostrzegła naruszenia przepisów antymonopolowych. Transakcja ma być dopięta przed końcem roku.

W kwietniu Ministerstwo Środowiska nie przedłużyło dwóch polskich konsesji RWE Dea. Podstawą była obawa o interes państwa.


/mz

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~Dżejms
Normalnie - nie bierzecie marchewki i jabłuszek - możecie sobie koncesjami palić w piecu. Czy to takie trudne?
~aa
Jeszcze chwila i będzie nas czekać kolejny rozbiór! :)A może bardziej odpowiednim słowem w dziejszych czasach będzie "wyprzedaż!"
~bandit
szwaby jak zwykle zrobili deal życia. kupowali koncesje za frajerskie pieniądze (niech polski rząd ujawni za ile dea dostała koncesje na terenie polski), a teraz za miliardy zagonia je ruskowi. dobre.
~Waldi
Fridman? ,FRIDMAN ,taaaak, to typowo Rosyjskie nazwisko
~konfiV
100 km od KRAKOWA to chyba juz na Słowacji.....tak czy siak robią Nas!
~61st
spoko! po co ten rwetes?koncesja na dziure w ziemi to tylko to, i nic poza tym;to jeszcze nawet nie dziura -
~Polak
Pamiętaj że te pozwolenie mają na kilka lat. W tym czasie będą blokować wydobycie byśmy jako rozwijający się kraj, rozwijali się i zarabiali jak najmniej. To że firma prywatna kupiła to nic nie znaczy bo w jakimś stopniu, a wg mnie w stopniu bardzo dużym kierowana jest z Rasiji. Odpowiesz sobie sam po co ten rwetes Pamiętaj że te pozwolenie mają na kilka lat. W tym czasie będą blokować wydobycie byśmy jako rozwijający się kraj, rozwijali się i zarabiali jak najmniej. To że firma prywatna kupiła to nic nie znaczy bo w jakimś stopniu, a wg mnie w stopniu bardzo dużym kierowana jest z Rasiji. Odpowiesz sobie sam po co ten rwetes mam nadzieję Watsonie...
~KL
„zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego” - jeśli ten rząd ma jaja to może skorzystac z tej formuły i blokowac te koncesje przez wieloletnie procedury administracyjne.
~stehr
Przecież o to chodzi żeby wykupić cenne tereny bogate w złoża naturalne i blokować ich wydobycie, przez co zmuszać Polskę do kupowania gazu z Rosji, zamiast wydobywania go na własnym terenie. Blokowanie przez procedury administracyjne jest pójściem Rosji na rękę. Rosja dbając o swoje interesy będzie blokować wydobycie Przecież o to chodzi żeby wykupić cenne tereny bogate w złoża naturalne i blokować ich wydobycie, przez co zmuszać Polskę do kupowania gazu z Rosji, zamiast wydobywania go na własnym terenie. Blokowanie przez procedury administracyjne jest pójściem Rosji na rękę. Rosja dbając o swoje interesy będzie blokować wydobycie gazu łupkowego w Polsce we wszystkie możliwe sposoby.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki