REKLAMA
TYDZIEŃ Z KRYPTOWALUTAMI

Rosyjski bankier grozi Unii. "Procesy będą trwały pół wieku", jeśli Bruksela ruszy aktywa

2025-12-02 07:50
publikacja
2025-12-02 07:50

Jeśli Unia Europejska wykorzysta zamrożone, państwowe aktywa Rosji do udzielenia pożyczki Ukrainie, może się ona spodziewać wszczęcia postępowań sądowych, które będą trwały pół wieku – stwierdził prezes rosyjskiego kontrolowanego przez państwo banku VTB (WTB) Andriej Kostin.

Rosyjski bankier grozi Unii. "Procesy będą trwały pół wieku", jeśli Bruksela ruszy aktywa
Rosyjski bankier grozi Unii. "Procesy będą trwały pół wieku", jeśli Bruksela ruszy aktywa
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Wypowiedź bankiera przytoczyła w poniedziałek agencja Reutera.

Przed wtorkowym spotkaniem specjalnego wysłannika USA Steve'a Witkoffa z przywódcą Władimirem Putinem w Moskwie, Kostin zapewnił, że „Rosja jest gotowa na ustępstwa w negocjacjach (pokojowych), choć osiągnięcie porozumienia zajmie trochę czasu”.

Oligarcha stwierdził, że strona rosyjska „może się obejść bez pieniędzy”, zamrożonych przez państwa europejskie, ale problem jest to, że fundusze te „mogą zostać wykorzystane na wojnę, a nie na pokój”.

- Wygodne jest prowadzenie wojny nie tylko cudzymi rękami, ale także cudzymi pieniędzmi, to finezja Europy – oznajmił Kostin. Zapowiedział, że Rosja odpowie na zajęcie aktywów państwowych wytoczeniem procesów przed rosyjskimi i międzynarodowymi sądami. Zasugerował też, że może zostać wniesiony pozew do organu sądowniczego ONZ.

W październiku podczas szczytu UE nie udało się przyjąć planu wykorzystania 162 mld dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych w Europie jako pożyczki dla Ukrainy na obronność i regularny budżet państwa. Poparcia nie udzieliła Belgia.

W opublikowanym w listopadzie w mediach amerykańskim planie pokojowym zaproponowano, aby 100 mld dolarów zamrożonych środków zostało zainwestowanych w odbudowę Ukrainy, a pozostała ich część miała zasilić wspólny amerykańsko-rosyjski fundusz.

W opinii Kostina, Rosja jest gotowa pójść na kompromisy w sprawie porozumienia pokojowego, „ponieważ w negocjacjach nie ma czegoś takiego jak ruch w jedną stronę”.

Rosyjski oligarcha jest objęty sankcjami gospodarczymi przez rząd USA od 2018 r., zaś od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Kostin został umieszczony na listach osób objętych sankcjami wydanych m.in. przez kraje UE, Wielką Brytanię i Szwajcarię.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w poniedziałek po rozmowie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, że w tym tygodniu KE przedstawi propozycje legislacyjne w sprawie dalszego finansowania Ukrainy.

Z Kolei szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas oświadczyła w tym dniu, że udzielenie Ukrainie pożyczki reparacyjnej z wykorzystaniem rosyjskich aktywów wzmocniłoby pozycję Europy względem Moskwy. Jak dodała, brak wsparcia finansowego ze strony UE Rosja może potraktować jako zachętę do żądania większych ustępstw od Ukrainy.

Natomiast premier Belgii Bart de Wever wysłał w zeszłym tygodniu do unijnych liderów, w tym do premiera Polski Donalda Tuska, list, w którym uznał, że wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do sfinansowania pożyczki dla Ukrainy uniemożliwi zawarcie porozumienia pokojowego z Rosją.

Marta Zabłocka (PAP)

mzb/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Światłowód z usługami bezpiecznego internetu
Światłowód z usługami bezpiecznego internetu
Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki