REKLAMA
WAŻNE

Rosyjski bank centralny wstrzymał do końca września kupno zagranicznych walut

2018-08-23 16:49
publikacja
2018-08-23 16:49

Centralny Bank Rosji (CBR) ogłosił, że wstrzymuje od czwartku do końca września kupno zagranicznych walut w celu zmniejszenia niestabilności na rynkach finansowych. Decyzja banku nastąpiła w dniach, gdy kurs rubla spadł do poziomów najniższych od dwóch lat.

/ fot. Ilya Naymushin / Reuters

Bank poinformował, że wstrzymanie kupna walut ma na celu "zwiększenie przewidywalności działań władz pieniężnych i zmniejszenie niestabilności rynków finansowych". Decyzja o wznowieniu zakupu zagranicznych walut podjęta zostanie "z uwzględnieniem faktycznej sytuacji na rynkach" we wrześniu.

Po komunikacie banku rubel przestał spadać na moskiewskiej giełdzie. Według stanu z godz. 13 czasu lokalnego (godz. 12 czasu polskiego) w czwartek kurs rosyjskiej waluty wyniósł 69,01 rubla za 1 USD, co odpowiada poziomom z kwietnia 2016 roku. Później rubel umocnił się do poziomu 67,64 za dolara.

Analitycy cytowani przez rosyjską prasę gospodarczą uważają, że działania banku centralnego przyczynią się do umocnienia rubla i prognozują, że w pierwszych dniach września kurs kształtować się będzie na poziomie 66-67 rubla za 1 USD.

Jednocześnie niektórzy eksperci wskazują, że decyzja banku centralnego może świadczyć o jego zaniepokojeniu, ponieważ wcześniej bank nie ingerował w rozwój sytuacji poprzez oficjalne oświadczenia. Analityczka Alfa Banku Natalia Orłowa powiedziała dziennikowi "Wiedomosti", że rynek odczyta decyzję banku centralnego jako chęć niedopuszczenia, by kurs przekroczył poziom 70 rubli za 1 USD.

Wcześniej bank centralny wstrzymał zakup dewiz na jeden tydzień, ale wznowił go 20 sierpnia i kurs rubla zaczął spadać.

Rosyjska waluta słabnie w ostatnich dniach w związku z zapowiedzią Departamentu Stanu USA wprowadzenia kolejnych sankcji wobec Rosji. Miały być one ogłoszone 22 sierpnia lub "w okolicach tej daty".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ndz/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
open_mind
”Metalowe tarcze ochronne” Zawsze są silniejsze jak papierowe ! Niby to proste i logiczne do zrozumienia. ?
mb-1
Zależy, kto produkuje papierowe. Metalowe można obejść a od papieru się nie ucieknie.
ajwaj
Duzo sie wyjasni po kolejnym spotkaniu Prez. Putin - sekr. Xi Jinping & Co, tez BRICKS-T na Forum Dalekowschodnim pocz. wrzesnia. Na razie wielu z nich odrzuca waluty, bo zadyma trwa.
Jesli Chiny rzuca swoje USA Tresures na rynek, bedzie zle z $$$. A USA im musialoby ta kase i tak wyplacic, bo aktywa USA w Chinach sa wieksze
Duzo sie wyjasni po kolejnym spotkaniu Prez. Putin - sekr. Xi Jinping & Co, tez BRICKS-T na Forum Dalekowschodnim pocz. wrzesnia. Na razie wielu z nich odrzuca waluty, bo zadyma trwa.
Jesli Chiny rzuca swoje USA Tresures na rynek, bedzie zle z $$$. A USA im musialoby ta kase i tak wyplacic, bo aktywa USA w Chinach sa wieksze I-Phony, firmy, udzialy itd., które wtedy byly by znacjonalizowane.
Nawet sankcje dla Turcji + ataki spekulacyjne "zachodu" sa niespodziewanie zmiekczane, do 15 mld $ z Kataru (tydzien temu), dochodzi wlasnie na poczatek 3 mld. $;
wczoraj > ""Katarskie i tureckie banki centralne podpisały umowę dotyczącą swapów walutowych w stolicy Ad-Dauha w Katarze, raporty Hurriyet Daily News .
Celem umowy jest poprawa dwustronnej współpracy między bankami obu krajów poprzez ustanowienie wzajemnego systemu wymiany.""
Katar mógłby osobiście pomóc tureckiemu Finansbankowi prowadzonemu przez Katarski Narodowy Bank."" itd.
ajwaj
De.dolaryzacja juz leci w nie-wolnym swiecie :)
"Używa się albo rubla lub waluty krajowej partnera handlowego, ale nominalnie powiązanego z dolarem. Z jednej strony wyklucza dolara z łańcucha rozliczeniowego, a z drugiej strony kompensuje ryzyko wahań cen."
Dolar jest juz tylko "niemym swiadkiem" transakcji,
De.dolaryzacja juz leci w nie-wolnym swiecie :)
"Używa się albo rubla lub waluty krajowej partnera handlowego, ale nominalnie powiązanego z dolarem. Z jednej strony wyklucza dolara z łańcucha rozliczeniowego, a z drugiej strony kompensuje ryzyko wahań cen."
Dolar jest juz tylko "niemym swiadkiem" transakcji, nie biorac w niej udzialu :)
tindala
jak za PRL
1 funt rubli = dolar
nic dziwnego że wstrzymali.
Liczą na odbicie martwego kota :)
open_mind
Jeden balot papierowych zachodnich Fiat money = 1 srebrny Rubel. Tak to będzie wyglądać czy komuś to się podoba czy nie! Wenezuela Argentyna Brazylia Turcja Europa Chiny i kto tam jeszcze, tego pod dywan nie zamiotą. To tylko drobne przykłady jaka jest obecnie siła w Fiat money. Przygotujcie się że w każdym momencie Jeden balot papierowych zachodnich Fiat money = 1 srebrny Rubel. Tak to będzie wyglądać czy komuś to się podoba czy nie! Wenezuela Argentyna Brazylia Turcja Europa Chiny i kto tam jeszcze, tego pod dywan nie zamiotą. To tylko drobne przykłady jaka jest obecnie siła w Fiat money. Przygotujcie się że w każdym momencie nastąpi światowe dupnięcie finansowe. Rosja wbrew i ku zdziwieniu światowych Januszy wyjdzie z tego chaosu względnie dobrze. Bo może bida ale nie ma długu. !!!!!!
open_mind
Nikt Putinowi jeszcze nie powiedział że zachodni dług to pieniądz?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki