

W zaprezentowanym 20 stycznia raporcie Bank Rosji proponuje wprowadzenie zakazu działalności związanej z kryptowalutami. Jednym z argumentów przywołanych w opracowaniu jest niekorzystny wpływ nieoficjalnego obiegu na warunki prowadzenia polityki pieniężnej.
„Kryptowaluty: trendy, ryzyka, regulacje” – taki tytuł nosi raport opublikowany 20 stycznia przez Bank Rosji. Najważniejsze tezy dokumentu zostały zaprezentowane na konferencji przez Elżbietę Daniłową, kierującą Departamentem Stabilności Finansowej w banku centralnym.
Zgodnie z szacunkami przedstawionymi w raporcie wolumen transakcji z użyciem kryptowalut dokonywanych przez obywateli Rosji sięgnął 5 mld dolarów. Kraj ten jest także jednym z globalnych liderów pod względem mocy obliczeniowej wykorzystywanej w procesie „kopania” kryptowalut. Jak zauważają autorzy opracowania, tokeny mają ograniczone zastosowanie w płatnościach, a aktywność użytkowników koncentruje się na transakcjach spekulacyjnych.
W dokumencie wymieniono szereg ryzyk związanych z rozwojem nowego segmentu rynku finansowego. Wysoka zmienność kursów i aktywność oszustów może być zagrożeniem dla inwestorów indywidualnych. Kryptoaktywa mają także konkurować z oficjalnym pieniądzem i w efekcie zmniejszać zdolność sektora finansowego do finansowania inwestycji. „Podobnie jak dolaryzacja, kryptoizacja ogranicza suwerenność polityki pieniężnej, co może z kolei zmuszać bank centralny do utrzymywania wyższych stóp w celu powstrzymania inflacji” – wskazano w raporcie.
W celu ograniczenia zagrożeń związanych z dalszą popularyzacją kryptowalut Bank Rosji proponuje wprowadzenie zakazu wielu typów działalności – w tym obsługiwania płatności za dobra i usługi (zarówno przez konsumentów, jak i podmioty gospodarcze), emitowania i organizowania obiegu (z uwzględnieniem giełd), a także inwestowania w kryptoaktywa przez instytucje finansowe.
Instytucja wezwała także do wprowadzenia zakazu „kopania” kryptowalut. Wskazano, że stanowi ono m.in. „bezproduktywną konsumpcję energii elektrycznej”. Bank Rosji zapowiedział dokładniejszy monitoring transakcji kryptowalutami, a także pozyskiwanie większej ilości danych o działaniach rosyjskich klientów zagranicznych platform wymiany. Jednocześnie wskazano, że bank nie opowiada się za zakazem posiadania kryptowalut przez osoby fizyczne.
Bitcoin poniżej 40 tys. dolarów
W ostatnich tygodniach na rynku kryptowalut trwa przecena. 21 stycznia kurs bitcoina znalazł się na poziomie poniżej 40 tys. dolarów, zbliżonym do wartości odnotowanych po raz ostatni w lipcu 2021 r. Dwucyfrowe spadki w ciągu doby odnotowały także inne popularne kryptowaluty, w tym ether.
