REKLAMA

Rosyjski bank centralny chce zakazu dla kryptowalut

Michał Kisiel2022-01-21 09:01analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-21 09:01
Rosyjski bank centralny chce zakazu dla kryptowalut
Rosyjski bank centralny chce zakazu dla kryptowalut
fot. Tschub / / Shutterstock

W zaprezentowanym 20 stycznia raporcie Bank Rosji proponuje wprowadzenie zakazu działalności związanej z kryptowalutami. Jednym z argumentów przywołanych w opracowaniu jest niekorzystny wpływ nieoficjalnego obiegu na warunki prowadzenia polityki pieniężnej.

„Kryptowaluty: trendy, ryzyka, regulacje” – taki tytuł nosi raport opublikowany 20 stycznia przez Bank Rosji. Najważniejsze tezy dokumentu zostały zaprezentowane na konferencji przez Elżbietę Daniłową, kierującą Departamentem Stabilności Finansowej w banku centralnym.

Zgodnie z szacunkami przedstawionymi w raporcie wolumen transakcji z użyciem kryptowalut dokonywanych przez obywateli Rosji sięgnął 5 mld dolarów. Kraj ten jest także jednym z globalnych liderów pod względem mocy obliczeniowej wykorzystywanej w procesie „kopania” kryptowalut. Jak zauważają autorzy opracowania, tokeny mają ograniczone zastosowanie w płatnościach, a aktywność użytkowników koncentruje się na transakcjach spekulacyjnych.

W dokumencie wymieniono szereg ryzyk związanych z rozwojem nowego segmentu rynku finansowego. Wysoka zmienność kursów i aktywność oszustów może być zagrożeniem dla inwestorów indywidualnych. Kryptoaktywa mają także konkurować z oficjalnym pieniądzem i w efekcie zmniejszać zdolność sektora finansowego do finansowania inwestycji. „Podobnie jak dolaryzacja, kryptoizacja ogranicza suwerenność polityki pieniężnej, co może z kolei zmuszać bank centralny do utrzymywania wyższych stóp w celu powstrzymania inflacji” – wskazano w raporcie.

W celu ograniczenia zagrożeń związanych z dalszą popularyzacją kryptowalut Bank Rosji proponuje wprowadzenie zakazu wielu typów działalności – w tym obsługiwania płatności za dobra i usługi (zarówno przez konsumentów, jak i podmioty gospodarcze), emitowania i organizowania obiegu (z uwzględnieniem giełd), a także inwestowania w kryptoaktywa przez instytucje finansowe.

Instytucja wezwała także do wprowadzenia zakazu „kopania” kryptowalut. Wskazano, że stanowi ono m.in. „bezproduktywną konsumpcję energii elektrycznej”. Bank Rosji zapowiedział dokładniejszy monitoring transakcji kryptowalutami, a także pozyskiwanie większej ilości danych o działaniach rosyjskich klientów zagranicznych platform wymiany. Jednocześnie wskazano, że bank nie opowiada się za zakazem posiadania kryptowalut przez osoby fizyczne.

Bitcoin poniżej 40 tys. dolarów

W ostatnich tygodniach na rynku kryptowalut trwa przecena. 21 stycznia kurs bitcoina znalazł się na poziomie poniżej 40 tys. dolarów, zbliżonym do wartości odnotowanych po raz ostatni w lipcu 2021 r. Dwucyfrowe spadki w ciągu doby odnotowały także inne popularne kryptowaluty, w tym ether.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
demeryt_69
Historia finansów w Rosji po upadku ZSRR jest wyjątkowo bogata. Kasa Jukosu i banku Menatep wyparowała, s główni gracze albo trafili na Syberię (Chodorkowsky, Lebiediew) lub wyjechali do Izraela (Newzlin, Brudno, Szakanowsky). Bierezowsky się utopił w wannie w swoim mieszkaniu w Londynie, a Litwinienko się otruł :Historia finansów w Rosji po upadku ZSRR jest wyjątkowo bogata. Kasa Jukosu i banku Menatep wyparowała, s główni gracze albo trafili na Syberię (Chodorkowsky, Lebiediew) lub wyjechali do Izraela (Newzlin, Brudno, Szakanowsky). Bierezowsky się utopił w wannie w swoim mieszkaniu w Londynie, a Litwinienko się otruł :)unified_observer
A ludzie pokazują to jako potęgę gospodarczą Rosji...
demeryt_69 odpowiada unified_observer
Masz słusznom racjem - Rassija to potęga: polityczna, militarna i surowcowa, która aktualnie trzyma Europę w szachu.
andregru
Porównaj to do wypadków w Polsce FOZZ , Telegraf cytat " Jarosław Kaczyński i ludzie Solidarności uwłaszczyli się na majątku wypracowanym przez naród w czasach komunizmu " , tajemnicze zgony itp.
demeryt_69 odpowiada andregru
Nie ta skala, nie ten rząd wielkości :)

mesten
Litwinienko "się otruł" dobre! Aż się uśmiałem. A Nawalny się zamknął os środka celi. Zapewne Niemcow się zastrzelił na moście w Moskwie i to z 20 metrów. Prawdziwi magicy.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki