REKLAMA

Rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Finlandii

2022-05-21 07:33
publikacja
2022-05-21 07:33
Rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Finlandii
Rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Finlandii
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Rosyjski Gazprom wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Finlandii - podała spółka Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego. To odwet Moskwy za wszczęcie przez Helsinki procedury akcesyjnej do NATO.

"Import gazu przez punkt wejścia Imatra został wstrzymany" - napisał Gasgrid w komunikacie i zapewnił, że gaz do fińskich odbiorców dostarczany jest nadal z innych źródeł gazociągiem Balticconnector, który łączy Estonię i Finlandię. Spółka podkreśliła, że krajowy system gazowy jest stabilny.

Fiński państwowy koncern gazowy Gasum w piątek informował, że Gazprom ma zamiar odciąć Finlandii gaz w sobotę rano o godzinie 7:00. "Dostawy gazu ziemnego do Finlandii w ramach kontraktu z Gazpromem zostały odcięte" - potwierdził Gasum w sobotę rano informacje Gasgridu.

"Od dziś, w nadchodzącym sezonie letnim, Gasum będzie dostarczać gaz ziemny swoim klientom z innych źródeł gazociągiem Balticconnector" - zapewnił Gasum.

Finlandia wraz ze Szwecją złożyły w środę wnioski o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oba nordyckie kraje przekazały, że bodźcem do podjęcia decyzji o wstąpieniu do NATO była inwazja Rosji na Ukrainę, która wywołała największy od dekad wstrząs dla europejskiego bezpieczeństwa. Fiński prezydent Sauli Niinisto powiedział, że decyzja ta została podjęta przy ogromnym poparciu parlamentarzystów i obywateli.

W Finlandii niemal 100 proc. zużywanego gazu pochodziło z Rosji (w tym surowiec dostarczany przez Estonię), jednak gaz stanowi tylko ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju. Jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych korzysta z gazu, ale duża część z nich nie zużywa go do celów grzewczych. Gaz ziemny ma znaczenie przede wszystkim dla różnych procesów przemysłowych w kraju, w tym przemysłu drzewnego, stalowego czy branży spożywczej.

Spółki energetyczne mogą zamienić także gaz na inne dostępne na rynku paliwa lub już to zrobiły.

W ostatnim czasie rząd Finlandii zdecydował o znaczącym zwiększeniu krajowej produkcji biogazu oraz wykorzystania go w transporcie ciężkim. W kwietniu władze rozpoczęły też z Estonią współpracę dotyczącą realizacji dostaw gazu ziemnego drogą morską. W tym celu Finlandia wyczarterowała statek magazynujący i regazyfikujący od amerykańskiej firmy Excelerate Energy.

Finlandia jest kolejnym krajem, który został odcięty przez Gazprom od dostaw rosyjskiego gazu. Pod koniec kwietnia Moskwa wstrzymała dostawy błękitnego paliwa do Polski i Bułgarii, które nie chciały dostosować się do dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina i nie zgodziły się na płatność za gaz w rublach poprzez Gazprombank. (PAP)

zm/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (15)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Miesiąc temu Finlandia deklaruje wstrzymanie zakupów gazu z Rosji. W dalszym kroku odmawia zapłaty w rublach. Teraz twierdzi, że Rosja zakręciła kurek. Sztuką jest tak przerobić artykuł, by na końcu to biedni Finowie byli ofiarą. Co gorsze, wielu tą propagandę łyknie jak młody pelikan rybę, bo coraz mniej ludzi w tym kraju używa Miesiąc temu Finlandia deklaruje wstrzymanie zakupów gazu z Rosji. W dalszym kroku odmawia zapłaty w rublach. Teraz twierdzi, że Rosja zakręciła kurek. Sztuką jest tak przerobić artykuł, by na końcu to biedni Finowie byli ofiarą. Co gorsze, wielu tą propagandę łyknie jak młody pelikan rybę, bo coraz mniej ludzi w tym kraju używa jeszcze mózgu.
midas69
Eurokołchoz wprwadza 15 pakiet sankcji jednocześnie wysyła instrukcje jak te sankcje obejść aby obywatele szeroko rozumianego zachodu nie wywieźli rządów na taczkach. Czy może byc zabawniej? XD
polonu
Ameryka prowadzi wojne z Rosją za pieniądze Europy rękami Ukraińców a zarabiają jankesi , pięknie to wymyślili , najpierw wydoili za szczepionki ile się dało a teraz 2-gi rzut . czym się to skończy , na ile Europa zostanie zrujnowana aby ocalić jankesów od ogłoszenia upadłości kraju .
prs
Sztuczne problemy..lol..a jaki "rozrzut" hehehehh..
endes odpowiada prs
Dokształcenie się niezwykle by pomogło twojemu światopoglądowi.
powiemwamcomysle
5% konsumpcji ogarna sobie bez problemu to zaradny narod. Biomasy maja ogrom u siebie i nawet nie poczuja tego. Godne politowania to ruskie zakrecanie kurka. Dziecinada.
najmadrzejszy
Zakrecili bo Finowie nie chca placic rublem, co robia juz inni
prs
Dadza rade.
Bez ruskiego zakrwawionego gazu.. zle sie pali..
najmadrzejszy
Austria placi juz wg dyrektywy Putina. PL zostanie z najdrozszym gazem.
Rubel najmocniejszy od 5 lat a PLN najslabsza.......
moshe_klotz
A jednak swiat jest nie sprawiedliwy

Tak jak Pan Teofil, chcialby pic jabole za friko,
a Findlandia nie placic i miec gaz

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki