Opozycja zarzuca Orlenowi, że wciąż kupuje ropę z Rosji. Spółka odpowiada, że jedyny obowiązujący kontrakt na dostawy rosyjskiej ropy w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji przestanie być realizowany. Jesteśmy na to przygotowani – podało w niedzielę biuro prasowe PKN Orlen.


W niedzielę w TVN24 poseł Platformy Obywatelskiej zarzucił PKN Orlen, że sponsoruje on armię rosyjską, atakującą Ukrainę.
„Premier Morawiecki na szczycie Unii Europejskiej obiecał, że od początku roku Polska nie będzie importowała ropy z Rosji. Tak się jednak nie stało. PiS importuje ropę z Rosji, a Orlen sponsoruje armię rosyjską, atakującą dziś Ukrainę” – powiedział poseł Grabiec.
PKN Orlen odpowiedział na ten zarzut na swoim profilu na Twitterze.
„Przypominamy, że przed 2015 r. niemal cała ropa przerabiana w Grupie ORLEN pochodziła z Rosji. Od stycznia jest to zaledwie ok. 10-proc. i dotyczy to wszystkich naszych rafinerii w PL, CZ i LT” – podał koncern w niedzielę.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Dodano także, że od początku wojny PKN Orlen nie realizuje „zakupów morskich ropy rosyjskiej i rosyjskich paliw”.
„Grupa ORLEN dostosowuje się do wszystkich międzynarodowych sankcji. Jedyny obowiązujący kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji, na co jesteśmy przygotowani” – dodano na profilu koncernu.
Unia Europejska w ramach jednego z pakietów sankcji zakazała zakupu rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską, ale nie ma decyzji, zakazującej importu ropy przez ropociągi, w tym przez przechodzący przez Polskę do Niemiec ropociąg „Przyjaźń”. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ agz/