REKLAMA

Rostowski, oddaj moje sto milionów!

Krzysztof Kolany2013-11-20 13:19główny analityk Bankier.pl
publikacja
2013-11-20 13:19

Minister finansów Jan Vincent Rostowski zadłużył każdego z nas na ponad dziesięć tysięcy złotych, czyli równowartość stu milionów starych złotych, obiecanych kiedyś przez prezydenta Lecha Wałęsę. Gdy władza obiecuje, że coś da, to później komuś musi to zabrać.

Rostowski przejdzie do historii jako minister-rekordzista, który zadłużył Polskę na przeszło 400 miliardów złotych i który w każdym roku swojego urzędowania utrzymywał nadmierny deficyt budżetowy, ukrywał długi zaniżając oficjalne statystyki, zlikwidował pierwszy próg ostrożnościowy i doprowadził do dwóch rozbiorów OFE, będących skokiem na oszczędności emerytalne Polaków.

Na koniec sierpnia 2013 roku dług Skarbu Państwa wynosił 842 mld zł. Do tego należy doliczyć 41,9 mld zł zadłużenia Krajowego Funduszu Drogowego i 30,6 mld długu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W styczniu 2008 roku - czyli na początku kadencji ministra Rostowskiego - łączne długi instytucji rządowych wynosiły 507,7 mld zł. Przyrost zadłużenia publicznego (z wyłączeniem samorządów) wyniósł 406,8 mld złotych, czyli prawie sześć miliardów złotych miesięcznie, niemal 200 milionów dziennie i 8,3 mln zł na godzinę.

Według ostatniego spisu powszechnego Polska liczy 37,2 mln stałych mieszkańców, więc "dług Rostowskiego" per capita to 10,9 tys. złotych. Na tyle minister Rostowski zadłużył każdego mieszkańca Polski - od niemowlaka po starca. Przy 10,75 mln ludzi zatrudnionych w sektorze prywatnym każdy z nich został obciążony odroczonym podatkiem w kwocie 37,8 tys. złotych. To rachunek, jaki przyjdzie zapłacić za sześć lat urzędowania prawie najlepszego ministra finansów Europy i cudotwórcy "zielonej wyspy" vel "drugiej Irlandii".


»Cięcia w rządzie. Szczurek nowym ministrem finansów

Do grzechów ministra Rostowskiego trzeba też zaliczyć kreatywną księgowość, dzięki której rząd Donalda Tuska mógł uniknąć niepopularnej, ale na dłuższą metę koniecznej reformy finansów publicznych. Według szacunków Komisji Europejskiej na koniec tego roku relacja długu publicznego do PKB sięgnie 58,2%. Oznacza to, że:

  • przekroczone zostały oba progi ostrożnościowe zapisane w ustawie o finansach publicznych i że przyszłoroczny budżet nie może zawierać deficytu i że rząd złamał ducha ustawy, konstruując budżet wbrew obowiązującym wówczas regulacjom,

  • gdyby nie skok na OFE, to w 2014 roku zostałaby przekroczona konstytucyjna bariera 60% długu publicznego w relacji do PKB.

To wyjaśnia genezę "reformy emerytalnej", w ramach której rząd wywłaszczy członków OFE ze 150 mld złotych, jakie fundusze ulokowały w obligacjach skarbowych. Rzecz w tym, aby zobowiązania państwa wobec obywateli zmieniły formę z papierów wartościowych na obietnice ZUS-u, które przyszłe parlamenty będą mogły dowolnie modyfikować. Z punktu widzenia ministra finansów jest to operacja zamiany długu jawnego w dług ukryty. A "przy okazji" dostarczy to budżetowi państwa jednorazowego zastrzyku finansowego, szacowanego na 15 mld zł.

"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy" - powiedział ponad 150 lat temu Alexis de Tocqueville. Francuski myśliciel zapewne nie przypuszczał, że w XXI wieku powiedzenie to jak ulał będzie pasowało do pewnej partii politycznej i pewnego ministra, którzy objęli władzę, głosząc hasła liberalizmu gospodarczego.


Krzysztof Kolany,
Główny analityk Bankier.pl

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (103)

dodaj komentarz
~Caesar
Rostowski to tylko księgowy mafii, osobistą odpowiedzialność za to co zrobiono ponoszą posłowie PO i PSL którzy ten rząd zatwierdzili i utrzymali....A czy pieniądze były w OFE czy w ZUSie to naprawdę jedna kicha dla okradzionego.... Bo największym kłamstwem rozpowszechnianych w mediach jest że pieniądze w OFE należą Rostowski to tylko księgowy mafii, osobistą odpowiedzialność za to co zrobiono ponoszą posłowie PO i PSL którzy ten rząd zatwierdzili i utrzymali....A czy pieniądze były w OFE czy w ZUSie to naprawdę jedna kicha dla okradzionego.... Bo największym kłamstwem rozpowszechnianych w mediach jest że pieniądze w OFE należą do tych którym je zabrano. Nie należą i nie należały . Tak zresztą orzekł Sąd Najwyższy.
~Panie Krzysztofie
Gratuluje odwagi, to dobrze ze są odważni ludzie w Polsce. Jakoś mi nieco raźniej. Tyle.
~jjj
mnie tez oddaj, przeklęty czosnku!!!!!
~Polak
tylko strzał w tyl głowy i ścierwo do utylizacji
~Rydz66 odpowiada ~Polak
Dnia 2013-11-23 o godz. 20:44 ~Polak napisał(a):
> tylko strzał w tyl głowy i ścierwo do utylizacji

Nie podpisuj się "Polak"
To jakieś tradycje rodzinne? Dziadek był w NKWD?
~George
W związku z pogłoskami o tym, że Rostwoski zamierza w trybie nagłym opuścić Polskę i zbiec do Londynu Janusz Korwin Mikke wystąpił do prokuratury o jego zatrzymanie. Ponieważ Rostowski jest poddanym Jej Królewskiej Mości nie byłoby szans na jego ekstradycję. Ciekawe czy prokuratura stanie na wysokości zadania, czy W związku z pogłoskami o tym, że Rostwoski zamierza w trybie nagłym opuścić Polskę i zbiec do Londynu Janusz Korwin Mikke wystąpił do prokuratury o jego zatrzymanie. Ponieważ Rostowski jest poddanym Jej Królewskiej Mości nie byłoby szans na jego ekstradycję. Ciekawe czy prokuratura stanie na wysokości zadania, czy też żaden z prokuratorów nie będzie chciał popełnić samobójstwa w piątek wieczorem.
~1600%
Panie Kolany, te 850 mld zł długu to informacja dla pospólstwa, oni to łykają jak świeżą bułkę, szkoda, że i pan to łyka !! Rządzący cieszyliby się, gdyby zobowiązanie polski tyle wynosiły i tylko tyle, ale to nieprawda !! W polsce przez dziesiątki lat ludzie odprowadzali składki emerytalne, wśród nich, niżej Panie Kolany, te 850 mld zł długu to informacja dla pospólstwa, oni to łykają jak świeżą bułkę, szkoda, że i pan to łyka !! Rządzący cieszyliby się, gdyby zobowiązanie polski tyle wynosiły i tylko tyle, ale to nieprawda !! W polsce przez dziesiątki lat ludzie odprowadzali składki emerytalne, wśród nich, niżej podpisany. Składki emerytalne , miliony ludzi nadal płacą. Pytam: gdzie podziały się te pieniądze !! Rządzącym,tym co są przy korycie, bardzo sprytnie udało się wmówić, między innymi panu, że to niby jest obowiązkiem młodych,pracujących ludzi, utrzymywać emerytów !! OCZYWISTA BZDURA!! Ja płaciłem składki przez 40 lat i żadnej łaski od młodych ludzi nie potrzebuję, sam sobie swoją emeryturę "wyskładkowałem". Jeżeli rządzący owych składek nie mają, to ktoś je ukradł,pytam kto?? Jaka kara, tego kogoś, spotkała, że owe składki, ukradł??
Szwedzcy, francuzcy, niemieccy i inni ekonomiści nieraz, na różnych łamach,poruszali sprawę polskiego długu, oficjalnego - wynikającego z obowiązku wykupu obligacji,oraz ukrytego, a więc zobowiązań emerytalnych, majątków żydowskich, majątków polskich zagrabionych przez komunę i nie tylko. Panie Kolany:1600% PKB !!!
~don
brawo Kolany ,rządy złodziejskich socjalistów i pustoszą naszą ojczyznę
~au
Agent Jej Królewskiej Mości spełnił swoje zadanie i może wracać teraz do ojczyzny na zasłużoną angielską emeryturkę. Szkodaze sowietom nie udało się nigdy go sprzątnąć.
~polak
Trzeba płacić za kiełbase wyborczą ?wybierać tych co nic nie obiecują ?mają wykształcenie a nie po zawodówce wielki poseł?chacha.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki