REKLAMA

Rośnie wartość oszukańczych transakcji kartami płatniczymi

Wojciech Boczoń2022-01-25 07:34analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-25 07:34
Rośnie wartość oszukańczych transakcji kartami płatniczymi
Rośnie wartość oszukańczych transakcji kartami płatniczymi
fot. LeaDigszammal / / Shutterstock

W trzecim kwartale 2021 roku wartość oszukańczych transakcji kartami płatniczymi sięgnęła 21,9 mln zł – podaje NBP, powołując się na dane z banków. NBP uspokaja jednak, pisząc, że skala oszustw z użyciem kart jest niewielka w porównaniu do całości obrotu kartami.

Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport, w którym podsumowuje III kwartał 2021 roku w segmencie oszukańczych transakcji kartami płatniczymi. Z opracowania wynika, że omawiany okres był rekordowy pod względem wartości tzw. fraudów na kartach. W okresie od lipca do września 2021 wartość transakcji oszukańczych z wykorzystaniem kart płatniczych zaraportowanych przez banki sięgnęła 21,9 mln zł. Dla porównania rok wcześniej było to „jedynie” 12,9 mln zł.

Wartość była rekordowa, ale liczba transakcji już nie – było ich niespełna 60 tys. Dla porównania rok wcześniej liczba ta wynosiła 64,4 tys. zł. NBP uspokaja, że skala oszustw z użyciem kart płatniczych była nadal niewielka w porównaniu do całości obrotu kartami płatniczymi. Stanowiła ona – według danych z banków – tylko 0,003 proc. liczby i 0,009 proc. wartości wszystkich transakcji. Bank centralny zaznacza, że jeszcze w 2019 r. wskaźniki te wynosiły odpowiednio 0,006 proc. dla wartości i 0,003 proc. dla liczby transakcji. Plasowało to wówczas Polskę na 1. miejscu w rankingu najbardziej bezpiecznych pod tym kątem krajów.

Z informacji przekazanych przez banki wynika, że III kwartale 2021 r. pod względem liczby dominowały oszustwa w kategorii „Inne” (69,5 proc.). W jej ramach banki przekazują głównie informacje o transakcjach dokonanych z wykorzystaniem danych karty bez jej fizycznej obecności. Oszustwa kartami sfałszowanymi stanowiły 18,4 proc., a oszustwa kartami zgubionymi/skradzionymi stanowiły 12,1 proc. ogółu oszustw. Odnotowano tylko 4 fraudy dokonane za pomocą kart nieotrzymanych.

W raporcie znajdują się także dane na temat oszustw kartowych pozyskane od agentów rozliczeniowych. Różnią się one od tych raportowanych przez banki ze względu na różny zakres oszustw dokonywanych kartami płatniczymi. Dane od agentów rozliczeniowych nie obejmują bowiem transakcji dokonywanych w bankomatach kartami skradzionymi lub kartami sfałszowanymi oraz transakcji oszukańczych dokonanych poza granicami kraju kartami wydanymi w Polsce. Z kolei dane z banków nie obejmują transakcji oszukańczych dokonanych w Polsce kartami wydanymi w innych krajach.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według danych od agentów w III kwartale 2021 r. odnotowano 11 tys. operacji oszukańczych na kwotę 6 mln zł. Oznacza to, że w porównaniu do poprzedniego kwartału liczba oszustw zmalała o 11,1 proc., ale wartość oszustw wzrosła o 81,2 proc.

W raporcie NBP znajdują się również dane nt. oszustw z wykorzystaniem przelewów. Takich operacji w III kwartale było 7,7 tys. na blisko 32 mln zł. Pod względem liczby jest to wzrost o 53 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wartość zmieniła się jedynie nieznacznie – o 0,1 proc. Nie odnotowano natomiast żadnych transakcji oszukańczych dokonanych z użyciem polecenia zapłaty.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
To jeden z głównych powodów, dla których banki są tak bardzo zainteresowane popularyzacja płatności BLIK.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki