REKLAMA

Rośnie przewaga zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii

2016-06-20 20:03
publikacja
2016-06-20 20:03
Rośnie przewaga zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii
Rośnie przewaga zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii
/ ingimage

Spośród 4 sondaży opublikowanych w poniedziałek wieczorem, 3 dają przewagę zwolennikom pozostania w UE. W sondażu ORB przewaga przeciwników Brexitu wyniosła 7 pkt. proc., w sondażu National Centre for Social Research 6 pkt. proc., w badaniu IBRiS 3 pkt. proc. Z kolei sondaż pracowni YouGov daje 2 pkt. proc. przewagi stronnikom Brexitu.

fot. JERZY DUDEK / / FORUM

Sondaż ORB

W sondażu pracowni ORB, przygotowanym na zlecenie "The Telegraph" przewaga zwolenników pozostania Wlk. Brytanii w Unii Europejskiej wynosi 7 pkt. proc.

53 proc. ankietowanych przez ORB Brytyjczyków opowiada się za dalszym członkostwem UK w UE, a 46 proc. jest za Brexitem. 2 proc. nie wie, jak będzie głosować.

W poprzednim badaniu zwolennicy Brexitu mieli 1 proc. przewagi (49 proc. vs 48 proc.), a 3 proc. nie wiedziało, jaki odda głos. W 8 z 10 badań ORB dla „The Telegraph”, począwszy od 15 marca, przeważali zwolennicy Bremain. Wynik 53 proc. za pozostaniem UK w UE jest drugim najwyższym wynikiem w historii tego sondażu (maksymalny wynik to 55 proc. z 24 maja).

W porównaniu z badaniem z 7 czerwca do 69 proc. z 54 proc. zwiększył się odsetek respondentów zdecydowanie opowiadających się za głosowaniem za pozostaniem w UE, podczas gdy ta sama proporcja wśród stronników Brexitu zmalała do 64 proc. z 69 proc.

Badanie przeprowadzono telefonicznie na próbie 800 osób.

Sondaż YuoGov

W sondażu YouGov, przygotowanym dla "Sunday Times", przewagę mają nadal zwolennicy Brexitu. Za wyjściem z UE opowiedziało się 44 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 1 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania. Z kolei przeciwnikom Brexitu ubyło 2 pkt. proc. – 42 proc. Brytyjczyków jest tego zdania.

Sondaż National Centre for Social Research

W sondażu National Centre for Social Research, opublikowanym we wtorkowym "Financial Times", rozkład głosów pomiędzy przeciwnikami a zwolennikami wyjścia z UE, wynosi odpowiednio 53 proc. i 47 proc., nie wliczając niezdecydowanych.

Sondaż IBRIS

IBRiS przeprowadził 3 badania w dniach 15-16 czerwca, 17-18 czerwca oraz 19-20 czerwca.

W pierwszym, 44,7 proc. badanych było za pozostaniem UK w UE, a 47,1 proc. za Brexitem, a 8,2 proc. nie miało zdania. W drugim, 47 proc. Brytyjczyków chciało by UK zachowała status członka UE, 46,2 proc. popierało Brexit, a 6,8 nie miało zdania. W najnowszym badaniu 47,4 proc. ankietowanych zamierza głosować za opcją Bremain, 44,5 proc. za Brexitem, a 8,1 proc. nie miało zdania.

Wyłączając niezdecydowanych wyniki, zgodnie z kolejnością badań, kształtowały się następująco: 51,3 proc. za opuszczeniem UE, 48,7 proc. za pozostaniem; 49,4 proc. za opuszczeniem i 50,4 proc. za pozostaniem oraz 48,5 proc. za opuszczeniem UE i 51,6 proc. za pozostaniem.

Drugie i trzecie badanie zostało przeprowadzone po morderstwie posłanki Partii Pracy Jo Cox.

Onet.pl nie podał informacji o wielkości próby, ani sposobie przeprowadzenia badania.

W ubiegłym tygodniu, spośród sondaży opublikowanych przez ogólnokrajowe brytyjskie pracownie badawcze między poniedziałkiem a piątkiem, wszystkie siedem sondaży wskazywało na Brexit. Z kolei wśród badań zaprezentowanych w sobotę oraz w niedzielę, w trzech przewagę mieli zwolennicy pozostania UK w UE, jedno wskazywało na Brexit, a w jednym stronnicy obu obozów uzyskali taki sam wynik.(PAP)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~dtr
Może ten sondaż zmobilizuje zwolenników Brexitu do liczniejszego udziału w referendum.
~wolny
iluminaci maja plan rozpisany na lata..tak czy inaczej zdecydują głosy korespondencyjne; a zwykły wyborca będzie się miotał jak gofno w przeręblu ...tendencyjnie;
~rgre
Nie wyjdą teraz, wyjdą dopiero w drugim lub trzecim głosowaniu
~Alex
Sondaż IBRiS przeprowadził na fejsie. Pod wpisami "Brexit jest spoko", "Precz z Brexitem" i "Brexit mi zwisa" odpowiednio 464, 437 - 48 gimbusów kliknęło "lubię to".

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki