Rosną kadry dla sektora kosmicznego

Rozstrzygnięto pierwszą edycję programu stażowego Rozwój kadr sektora kosmicznego zorganizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA. Laureaci odbędą praktyki firmach specjalizujących się w technologiach kosmicznych.

Rosną kadry dla sektora kosmicznego
Rosną kadry dla sektora kosmicznego (fot. shalomyoseph / YAY Foto)

Według opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju Polskiej Strategii Kosmicznej do 2030 r. obroty rodzimych firm sektora kosmicznego mają wynosić co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów tej branży w Europie - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Wdrożenie tej strategii ma umożliwić m.in. wykorzystywanie danych satelitarnych w pracy administracji publicznej przy planowaniu przestrzennym, monitoringu jakości powietrza i wód czy ochronie granic.

"Program stażowy Rozwój kadr sektora kosmicznego powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiej branży kosmicznej na wykwalifikowaną kadrę inżynierską" zaznacza dziennik.

Do udziału w pierwszej edycji konkursu zgłosiło się 39 osób, głównie absolwentów kierunków technicznych, z których wyłoniono ośmiu laureatów. Odbędą oni sześciomiesięczne staże w polskich firmach z branży technologii kosmicznych, takich jak: Astronika, Blue Dot Solutions, Centrum Badań Kosmicznych, Hertz Systems, Ires Technologies, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP), Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego oraz SENER Polska.

Głównymi założeniami staży są kształcenie kadr dla sektora kosmicznego, rozwój kariery młodych naukowców oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a firmami z sektora kosmicznego. (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~uczyć_się_uczyć

Wszystko jest ciekawe i ważne ale bez energii elektrycznej nie ma pracy i dlatego trzeba rozwijać naszą energetykę elektryczną i cieplną. Położenie geograficzne naszego kraju nie ułatwia nam korzystania z odnawialnej energetyki słonecznej czy wiatrowej a nawet wodnej ale możemy budować takie elektrownie i produkować urządzenia do budowy elektrowni w tych miejscach na naszym globie, gdzie to jest ekonomicznie i środowiskowo uzasadnione. Przy budowie takich elektrowni konieczni są specjaliści elektrycy, energetycy, ciepłownicy, hydrolodzy, hydraulicy, mechanicy, mechatronicy, elektronicy, automatycy, informatycy. Nasze technika i szkoły wyższe wyszkolą potrzebnych specjalistów a szkoły podstawowe i średnie mają za zadanie kształcić na odpowiednim poziomie młodzież i uczyć ich matematyki, fizyki, chemii, biologii, informatyki. Nie ma rozwoju techniki bez nauki tzw,. przedmiotów ścisłych na wysokim poziomie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lel

gdzie są krytycy PO wskazujący niegdyś, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Weszli w to błoto po szyję ...

! Odpowiedz
0 0 ~WERT

A GDZIE INSTYTUT LOTNICTWA- ONI SA MISTRZAMI W TAKICH NUMERACH

! Odpowiedz
0 17 ~obysiępowiodło

Może dodam :) Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z polibuda warszawską pracują nad rakietą zdolną wynosić na niską orbitę mikrosatelity czyli takie o masie od 10 do 150 kg , Być może za 5-10 lat będziemy w Polsce produkować mikrosatelity i umieszczać je na orbicie

! Odpowiedz
1 6 ~Gnida

Sęk w tym że ekonomiczne wystrzeliwanie satelit wymaga jako takiej bliskości równika. Dlatego USA korzysta akurat właśnie z Florydy, Rosja z kosmoddromu w Kazachstanie, Francja z kosmodromu w Gujanie..

A my skąd? Z Polski nie będzie ekonomicznie ani konkurencyjnie

! Odpowiedz
0 11 ~jakisęk odpowiada ~Gnida

Kosmodrom Bajkonur znajduje na 48° szerokości północnej więc raczej daleko od równika :)

Takie maleństwa typu 100 kg to można wystrzeliwać ze statku pływającego w okolicach równika

! Odpowiedz
0 9 ~space24pl odpowiada ~Gnida

"Obiekty zostaną wystrzelone z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym".

"SatRevolution S.A. podpisała z amerykańską firmą Interorbital Systems umowę dotyczącą wyniesienia na orbitę okołoziemską satelity Światowid oraz dwóch mniejszych nanosatelitów PhoneSat. Wyniesienie sprzętu stworzonego we Wrocławiu przewidziane jest na pierwszy kwartał 2018 r. Nosicielem będzie lekka rakieta nośna Neptune N3, która umieści trzy satelity na wysokości 310 km nad powierzchnią Ziemi. Obiekty zostaną wystrzelone z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~kamil odpowiada ~Gnida

na Madagaskarze wydzierżawimy pare metrów kwadratowych,blisko równika.

! Odpowiedz
0 0 ~WERT

WYSTARCZY MNIEJSZA NOSNOSC- MORAWIECKI NIE JEST TAK CIEZKI

! Odpowiedz
0 0 ~WERT odpowiada ~Gnida

PRZECIEZ CHODZI O PRZEKRET - RESZTA NIEWAZNA

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.