REKLAMA
WEBINAR

Rosną kadry dla sektora kosmicznego

2016-11-05 02:08
publikacja
2016-11-05 02:08

Rozstrzygnięto pierwszą edycję programu stażowego Rozwój kadr sektora kosmicznego zorganizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA. Laureaci odbędą praktyki firmach specjalizujących się w technologiach kosmicznych.

fot. shalomyoseph / / YAY Foto

Według opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju Polskiej Strategii Kosmicznej do 2030 r. obroty rodzimych firm sektora kosmicznego mają wynosić co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów tej branży w Europie - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Reklama

Wdrożenie tej strategii ma umożliwić m.in. wykorzystywanie danych satelitarnych w pracy administracji publicznej przy planowaniu przestrzennym, monitoringu jakości powietrza i wód czy ochronie granic.

"Program stażowy Rozwój kadr sektora kosmicznego powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiej branży kosmicznej na wykwalifikowaną kadrę inżynierską" zaznacza dziennik.

Do udziału w pierwszej edycji konkursu zgłosiło się 39 osób, głównie absolwentów kierunków technicznych, z których wyłoniono ośmiu laureatów. Odbędą oni sześciomiesięczne staże w polskich firmach z branży technologii kosmicznych, takich jak: Astronika, Blue Dot Solutions, Centrum Badań Kosmicznych, Hertz Systems, Ires Technologies, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP), Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego oraz SENER Polska.

Głównymi założeniami staży są kształcenie kadr dla sektora kosmicznego, rozwój kariery młodych naukowców oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a firmami z sektora kosmicznego. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~uczyć_się_uczyć
Wszystko jest ciekawe i ważne ale bez energii elektrycznej nie ma pracy i dlatego trzeba rozwijać naszą energetykę elektryczną i cieplną. Położenie geograficzne naszego kraju nie ułatwia nam korzystania z odnawialnej energetyki słonecznej czy wiatrowej a nawet wodnej ale możemy budować takie elektrownie i produkować urządzenia Wszystko jest ciekawe i ważne ale bez energii elektrycznej nie ma pracy i dlatego trzeba rozwijać naszą energetykę elektryczną i cieplną. Położenie geograficzne naszego kraju nie ułatwia nam korzystania z odnawialnej energetyki słonecznej czy wiatrowej a nawet wodnej ale możemy budować takie elektrownie i produkować urządzenia do budowy elektrowni w tych miejscach na naszym globie, gdzie to jest ekonomicznie i środowiskowo uzasadnione. Przy budowie takich elektrowni konieczni są specjaliści elektrycy, energetycy, ciepłownicy, hydrolodzy, hydraulicy, mechanicy, mechatronicy, elektronicy, automatycy, informatycy. Nasze technika i szkoły wyższe wyszkolą potrzebnych specjalistów a szkoły podstawowe i średnie mają za zadanie kształcić na odpowiednim poziomie młodzież i uczyć ich matematyki, fizyki, chemii, biologii, informatyki. Nie ma rozwoju techniki bez nauki tzw,. przedmiotów ścisłych na wysokim poziomie.
~lel
gdzie są krytycy PO wskazujący niegdyś, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Weszli w to błoto po szyję ...
~WERT
A GDZIE INSTYTUT LOTNICTWA- ONI SA MISTRZAMI W TAKICH NUMERACH
~obysiępowiodło
Może dodam :) Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z polibuda warszawską pracują nad rakietą zdolną wynosić na niską orbitę mikrosatelity czyli takie o masie od 10 do 150 kg , Być może za 5-10 lat będziemy w Polsce produkować mikrosatelity i umieszczać je na orbicie
~Gnida
Sęk w tym że ekonomiczne wystrzeliwanie satelit wymaga jako takiej bliskości równika. Dlatego USA korzysta akurat właśnie z Florydy, Rosja z kosmoddromu w Kazachstanie, Francja z kosmodromu w Gujanie..

A my skąd? Z Polski nie będzie ekonomicznie ani konkurencyjnie
~jakisęk odpowiada ~Gnida
Kosmodrom Bajkonur znajduje na 48° szerokości północnej więc raczej daleko od równika :)

Takie maleństwa typu 100 kg to można wystrzeliwać ze statku pływającego w okolicach równika
~space24pl odpowiada ~Gnida
"Obiekty zostaną wystrzelone z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym".

"SatRevolution S.A. podpisała z amerykańską firmą Interorbital Systems umowę dotyczącą wyniesienia na orbitę okołoziemską satelity Światowid oraz dwóch mniejszych nanosatelitów PhoneSat. Wyniesienie sprzętu stworzonego we Wrocławiu przewidziane
"Obiekty zostaną wystrzelone z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym".

"SatRevolution S.A. podpisała z amerykańską firmą Interorbital Systems umowę dotyczącą wyniesienia na orbitę okołoziemską satelity Światowid oraz dwóch mniejszych nanosatelitów PhoneSat. Wyniesienie sprzętu stworzonego we Wrocławiu przewidziane jest na pierwszy kwartał 2018 r. Nosicielem będzie lekka rakieta nośna Neptune N3, która umieści trzy satelity na wysokości 310 km nad powierzchnią Ziemi. Obiekty zostaną wystrzelone z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym."
~kamil odpowiada ~Gnida
na Madagaskarze wydzierżawimy pare metrów kwadratowych,blisko równika.
~WERT
WYSTARCZY MNIEJSZA NOSNOSC- MORAWIECKI NIE JEST TAK CIEZKI
~WERT odpowiada ~Gnida
PRZECIEZ CHODZI O PRZEKRET - RESZTA NIEWAZNA

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki