REKLAMA

Rosja zawiesza loty do Turcji. To cios dla branży turystycznej

2021-04-13 13:15
publikacja
2021-04-13 13:15
fot. Sergei Bobylev / ZUMA Wire

Rosja zawiesi od 15 kwietnia do 1 czerwca połączenia lotnicze z Turcją - krajem, który jest bardzo lubianym przez Rosjan miejscem urlopów za granicą. Decyzja jest ciosem dla rosyjskich biur podróży, w których wycieczki do Turcji wykupiło już ponad pół miliona klientów.

Władze powołują się na złą sytuację epidemiczną w Turcji. Naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa powiedziała, że wśród tych Rosjan, u których wykryto zakażenie koronawirusem po powrocie z zagranicy, 80 proc. przebywało w Turcji.

O zawieszeniu lotów rząd Rosji poinformował w poniedziałek, na nieco ponad dwa tygodnie przed rosyjską "majówką". Pomiędzy 1 i 9 maja, gdy przypadają święta państwowe, wiele osób stara się wyjechać na urlop, jeśli to możliwe - do ciepłych krajów. Na okres do 1 czerwca wykupiło wycieczki do Turcji 533 tysiące turystów z Rosji.

Wstrzymanie lotów odczują też linie lotnicze, które liczyły na ożywienie podróży po zimowej przerwie. Zdaniem ekspertów przewoźnicy boleśnie odczują konieczność zwrotu kosztów sprzedanych dotąd biletów.

Władze nie będą organizowały ewakuacji tych turystów, którzy już są w Turcji. Mogą oni wrócić do kraju w zaplanowanym terminie po zakończeniu wycieczek.

Tymczasem wiceszef Rady Federacji (wyższej izby parlamentu Rosji) Konstantin Kosaczow oświadczył, że rezygnacja z wyjazdów do Turcji to "test na patriotyzm" Rosjan. Parlamentarzysta wskazał, że według niektórych opinii zawieszenie lotów ma tło polityczne. Niedawno bowiem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił, że Ankara nie uzna aneksji Krymu, dokonanej przez Rosję w 2014 roku.

Kosaczow przyznał, że Erdogan mówił o tym 10 kwietnia, gdy wielu Rosjan już zaplanowało urlop w Turcji. Dodał jednak, że chciałby, by "chociażby jakaś część, jeśli nie wszyscy" Rosjanie "uznałaby za niemożliwy pod względem moralnym wypoczynek w kraju, który ogranicza prawa i swobody ich współobywateli".

"Właśnie w takich warunkach naród przechodzi próbę patriotyzmu, niezależnie od planów urlopowych. Byłoby to naprawdę mocną odpowiedzią naszego społeczeństwa na nieodpowiedzialne wypowiedzi" Erdogana - oświadczył Kosaczow.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki