Rosja wprowadza gospodarcze kroki odwetowe wobec Turcji

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w sobotę dekret wprowadzający w życie kroki odwetowe wobec Turcji, głównie o charakterze gospodarczym, za zestrzelenie w mijającym tygodniu rosyjskiego bombowca na pograniczu syryjsko-tureckim.

(FORUM)

Opublikowany na stronach internetowych Kremla dekret o "specjalnych krokach ekonomicznych" wobec Turcji, przewiduje m.in. wstrzymanie ruchu bezwizowego z tym krajem, czasowy - bez wskazania terminu obowiązywania - zakaz bądź ograniczenie importu niektórych towarów z Turcji i ograniczenie działalności firm tureckich w Rosji. Lista zakazanych towarów, którą ma opracować rosyjski rząd, nie została jeszcze opublikowana.

Służba prasowa Kremla podała, że Putin polecił rządowi "określenie listy towarów i usług, wobec których kroki ekonomiczne się nie stosują". Turecki eksport do Rosji stanowi głównie żywność, produkty rolne i tekstylia.

Dekret wprowadza też zakaz zatrudniania obywateli Turcji przez rosyjskich pracodawców, zakaz organizacji wycieczek turystycznych do tego kraju przez rosyjskie biura podróży i zakaz połączeń czarterowych z Turcją. Zapowiedziano - tłumacząc to względami bezpieczeństwa - że tureckie linie lotnicze działające w Rosji będą poddawane dodatkowym kontrolom.

Dekret uzasadnia to koniecznością "zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i obywateli rosyjskich". Wchodzi w życie natychmiast, ale niektóre jego postanowienia - jak wprowadzenie obowiązku wizowego dla Turków czy zakaz zatrudniania tureckich pracowników - mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Liczbę Turków w Rosji szacuje się na 200 tys. osób.

"Sankcje takie jak te tylko szkodzą wzajemnym relacjom. Tego rodzaju kroki niczego nie ułatwiają, tylko pogłębiają problemy" - powiedział w reakcji na dekret cytowany przez Reutera anonimowy przedstawiciel tureckich władz.

Do drastycznego pogorszenia stosunków między Moskwą a Ankarą doszło we wtorek po zestrzeleniu przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-24, który według władz w Ankarze naruszył turecką przestrzeń powietrzną przy granicy syryjsko-tureckiej. Moskwa twierdzi, że rosyjski samolot nie opuścił syryjskiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski.

Moskwa już we wtorek wieczorem ogłosiła, że zrywa kontakty wojskowe z Turcją. W czwartek zaostrzyła kontrole produktów rolnych i spożywczych importowanych z tego kraju.

Rosja domaga się od Turcji przedstawienia oficjalnych przeprosin, których prezydent Recep Tayyip Erdogan dotąd odmawia. W sobotę po raz pierwszy wyraził żal z powodu incydentu, mówiąc: "Chcielibyśmy, aby to się nie wydarzyło, ale się stało. Mam nadzieję, że do podobnych wydarzeń więcej nie dojdzie".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow występując w telewizyjnym programie "Wiesti w subbotu" nazwał zestrzelenie samolotu przez tureckie siły powietrzne "absolutnym szaleństwem", a późniejszą reakcję Turcji porównał do "teatru absurdu".

"Nikt nie ma prawa zdradziecko zestrzelić od tyłu rosyjskiego samolotu" - argumentował.

Pieskow zapewniał, że "prezydent jest zmobilizowany, maksymalnie zmobilizowany, zmobilizowany do tego stopnia, jakiego wymagają okoliczności". "Okoliczności są bezprecedensowe, wyzwanie, wyzwanie rzucono Rosji bezprecedensowe, i dlatego naturalnie reakcja jest odpowiednia do zagrożenia" - tłumaczył.(PAP)

kot/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~olo

Takie sankcje za zestrzelenie starego grata który i tak szedł na zlom w tym roku ? Dobrze ze nie zestrzelili im nowszego modelu ...

! Odpowiedz
5 2 ~Jasko

"Nikt nie ma prawa zdradziecko zestrzelić od tyłu rosyjskiego samolotu" . Tzn. że ruskie SU można zestrzeliwać w chwili wkraczania w obcą przestrzeń, a nie w chwili jej opuszczania. Rosyjska interpretacja prawa międzynarodowego.

! Odpowiedz
1 4 ~ASAD

Turcja bombarduje Kurdów ok, Turcja dostaje haracz od UE za imigrantów ok, bierna postawa USA wobec ISIs ok, ale jak ruskie przekroczą granicę to jest wielka burza. WINA TURCJI MOGLI OSTRZELAĆ SAMOLOT A NIE ZESTRZELIĆ

! Odpowiedz
8 2 ~olo

Jak zakaz organizowania wycieczek przez ruskie biura ma zaszkodzić Turcji ? ... A ponoc put in nie pije...

! Odpowiedz
5 7 ~Inwestor

Jest nowy artykuł o Rosji. Można sobie do woli poszczekać!

! Odpowiedz
7 6 ~plazowicz

„Terytorium Związku Radzieckiego to według międzynarodowego prawa terytorium naszego narodu i do tych granic powinniśmy wracać i będziemy musieli to zrobić” – powiedział Jewgienij Fiodorow, deputowany i członek władz partii „Jedyna Rosja”. źródło: forsal.pl

! Odpowiedz
15 8 ~mik

Ciekawe kto wybuduję stadiony na mistrzostwa w 18r.Turcy są generalnym wykonawcą wszystkich obiektów!! Putin może zatrudnić kolegów z KGB!!!

! Odpowiedz
5 9 ~Inwestor

O to się nie martw, poradzą sobie. Sami wybudują. Pieniądz zostanie w kraju

! Odpowiedz
9 22 ~obserwator

chciałem zwrócić uwagę że zdjęcie aby propaganda była skuteczna powinno być z putinem pokazującym zęby i złowroga miną! w skali 1-10 za to zdjęcie daje tylko 1 goebelsa!

! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil