REKLAMA

Rosja: w nowej Dumie m.in. prokurator Krymu i były główny lekarz sanitarny

2016-09-20 17:44
publikacja
2016-09-20 17:44
Rosja: w nowej Dumie m.in. prokurator Krymu i były główny lekarz sanitarny
Rosja: w nowej Dumie m.in. prokurator Krymu i były główny lekarz sanitarny
/ YAY Foto

Do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, wejdą w wyniku wyborów między innymi prokurator Krymu Natalia Pokłonska i były główny lekarz sanitarny Rosji Giennadij Oniszczenko. Wśród nowych deputowanych znajdą się także kosmonauci i gwiazdy telewizji.

Pokłonską, która kieruje rosyjską prokuraturą na Krymie od 2014 roku, umieściła na swej liście wyborczej partia Jedna Rosja. Krótko po niedzielnych wyborach Pokłonska nie zapowiadała, czy odejdzie do Dumy z funkcji prokuratora, jednak jeszcze w czerwcu deklarowała gotowość do pracy ustawodawczej.

W kwietniu br. Pokłonska zawiesiła działalność samorządu Tatarów krymskich, Medżlisu, i zwróciła się do sądu o całkowitą likwidację tej organizacji. Zarzuciła Medżlisowi szerzenie nienawiści do Rosji i prowokowanie zachowań ekstremistycznych.

Oniszczenko był głównym lekarzem sanitarnym Federacji Rosyjskiej i kierował federalną służbą ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor). Na tym stanowisku, powołując się na względy sanitarne, zakazywał w różnych okresach importu wina, owoców i wody mineralnej z Gruzji, produktów mlecznych z Białorusi i Litwy, win z Mołdawii czy słodyczy z Ukrainy. Wsławił się też wieloma ekscentrycznymi wypowiedziami, co przysporzyło mu sporej popularności w internecie. M.in. przestrzegał przed jedzeniem sushi, twierdząc, że żołądki Rosjan nie są przystosowane do tej japońskiej potrawy. Mieszkańców Moskwy ostrzegał przed udziałem w organizowanej przez antykremlowską opozycję demonstracji, argumentując, że demonstrowanie, gdy temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, grozi udarem cieplnym. Kiedy indziej radził Rosjanom, by na okres noworoczny nie wyjeżdżali do ciepłych krajów, żeby oszczędzić organizmowi stresów związanych ze zmianą klimatu i ryzyka zarażenia się egzotycznymi chorobami.

Część nowych twarzy w przyszłej Dumie Rosjanie znają już dobrze z ekranów telewizyjnych. Jest wśród nich dziennikarz telewizyjny Piotr Tołstoj, praprawnuk Lwa Tołstoja, autor talk-show politycznych. Jako dziennikarz Tołstoj był często krytykowany przez opozycję za brak obiektywności i otwarte wspieranie władz. Przed tegorocznymi wyborami dziennikarz wziął udział w partyjnych prawyborach Jednej Rosji. Rządząca partia postawiła w tym mechanizmie selekcji kandydatów na wybory na rozpoznawalne postacie. Innym znanym dziennikarzem w parlamencie będzie Jewgienij Riewienko, w latach 90. korespondent telewizji NTV, a obecnie wiceszef państwowego nadawcy WGTRK. I także z ramienia Jednej Rosji otrzyma mandat poselski znana z popularnych telewizyjnych talk-show z gwiazdami Oksana Puszkina, w ostatnim czasie - rzeczniczka praw dziecka w obwodzie moskiewskim.

Wielu znanych byłych sportowców zasiadało w odchodzącej Dumie, jak np. zapaśnik Aleksandr Karelin, trzykrotny mistrz olimpijski, czy też bokser Nikołaj Wałujew. A w nowej Dumie znajdzie się np. po raz kolejny Irina Rodnina - słynna łyżwiarka i trzykrotna mistrzyni olimpijska w rywalizacji par sportowych.

Zasiądą w parlamencie również kosmonauci: Maksim Surajew i Jelena Sierowa, czwarta w historii rosyjska kosmonautka, która odbyła lot kosmiczny.

W Dumie Państwowej będą też kontrowersyjni politycy. Deputowanym zostanie po raz kolejny Władimir Reznik, związany z Kremlem polityk, którym interesuje się wymiar sprawiedliwości Hiszpanii. Z regionalnego parlamentu Petersburga przejdzie do Dumy Witalij Miłonow, jeden z inicjatorów przyjętej w Petersburgu ustawy o zakazie propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich. Miłonow protestował też w Petersburgu przeciwko koncertom zagranicznych gwiazd, np. Madonny czy Lady Gagi.

W Dumie zasiądzie także gen. Władimir Szamanow, od 2009 roku dowódca Wojsk Powietrznodesantowych Rosji. Wcześniej Szamanow uczestniczył w obu kampaniach wojennych w Czeczenii, gdzie dosłużył się tytułu Bohatera Rosji. Organizacje obrońców praw człowieka oskarżają go o zbrodnie wojenne. Według Human Rights Watch to dowodzeni przez niego żołnierze w 1999 roku spacyfikowali wioskę Ałchan-Jurt pod Groznym, zabijając 17 mieszkańców. Wojska, którymi dowodził Szamanow, oskarża się również o ostrzelanie uchodźców czeczeńskich pod Szami-Jurtem w 1999 roku i bombardowanie cywilów w Katyr-Jurcie w 2000 roku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki