Rosja stworzy własną wersję Wikipedii

Rosja planuje opracowanie własnej Wikipedii, by zapewnić swym obywatelom "szczegółową i rzetelną" informację o życiu i rozwoju kraju - powiadomiła w piątek znajdująca się w Sankt Petersburgu Biblioteka Prezydencka imienia Borysa Jelcyna.

Od lutego władze Rosji mogą blokować strony internetowe bez orzeczenia sądu (FORUM)

Encyklopedię internetową instytucja ta opracuje wraz z Rosyjską Biblioteką Narodową.

Wskazując, jak pisze Reuters, na płynące z Zachodu zagrożenia, Kreml w tym roku wzmocnił kontrolę nad internetem, co krytycy nazywają krokiem ku cenzurowaniu sieci, wprowadził też więcej propaństwowych treści, podobnie jak w ściśle kontrolowanych mediach państwowych.

Biblioteka Prezydencka podała, że do opracowania zasobów nowej Wikipedii już otrzymała ponad 50 tysięcy książek i dokumentów archiwalnych z 27 bibliotek w różnych regionach Rosji.

Autorzy nowych zasobów twierdzą, że "połączenie unikatowych materiałów dotyczących poszczególnych regionów w jedną spójną encyklopedię elektroniczną pozwoli w sposób obiektywny i precyzyjny ukazać kraj, jego ludność, wielorakość struktur państwowych i narodowych Rosji".

Nie wiadomo, czy nowy projekt może jakoś wpłynąć na dostęp do istniejącej Wikipedii - pisze Reuters i przypomina, że prezydent Rosji Władimir Putin określił internet mianem "specjalnego projektu CIA", a Kreml zapowiedział ochronę swej strefy online przed groźbami z Zachodu, gdy stosunki między przeciwnikami z czasów zimnej wojny sięgnęły dna z powodu kryzysu na Ukrainie.

Od lutego władze Rosji mogą blokować strony internetowe bez orzeczenia sądu - pisze Reuters.(PAP)

mmp/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~Bjorn

Rosja nie stworzy Wikipedii, bo żadne państwo nie może stworzyć Wikipedii. Wikipedia jest z założenia tworzona przez ludzi, a nie rządy. Ale te pustaki tego nie rozumieją, no ale brak zrozumienia to oni mają w genach

! Odpowiedz
1 2 ~plazowicz

Była kiedyś taka prymitywna gra zręcznościowa "ruskie jajeczka". W czasie kiedy świat bawił się konsolami Nitendo. Z tym będzie tak samo, o ile w ogóle powstanie. Na razie ograniczają się do trolowania Wikipedii i forów internetowych swoją bardzo "alternatywną" wersją widzenia świata, żeby nie powiedzieć - stekiem bzdur, półprawd i kłamstw...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~krotan

No to będą wciskać im kit, czyli powtórka z czasów KPZR.

! Odpowiedz
5 6 ~ŻyczPutinowiTętnia

Putin może się wić jak piskorz a i tak ma pitola wielkości małego palca a słowo erekcja kojarzy już tylko z władzą. Putin jesteś zerem. Byłeś i będziesz tylko małym urzędniczkiem, Podstarzałym impotentem. Oby jak najszybciej skończyła się Rosji ropa i gaz i żeby wodór stał się głównym światowym surowcem energetycznym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 ~Xar

Brawo einsteinie,a skad biora wodor do produkcji przemyslowej? Z gazu ziemnego, osla lako!

! Odpowiedz
5 0 ~znawca

Sytuacja na linii Rosja - Ukraina staje się coraz bardziej napięta. Strach pomyśleć co się może dziać, gdy ten konflikt przeistoczy się w konflikt między NATO i Rosją. Czyją stronę zajmą Chiny? Kto może pomóc Ukrainie? Wszystkiego możecie się dowiedzieć tutaj: http://independenttrader.pl/200,ukraina_-_globalny_aspekt_finansowy.html

! Odpowiedz
0 7 ~plutarch

Włóż se ten portal w onuce, Wania. Jak dyżur mija, płacą wam chociaż nadgodziny? Straszenie wojną, to wasza ostatnia specjalność i to przekonanie, że Rosja + Chiny = WM. He, hehe... Heheheheheeee.... HEHEHEHEHHEEEEEEE!!!!!

! Odpowiedz
1 11 ~briljant

putinopedia? stalinopedia? cccpedia?

! Odpowiedz
1 12 ~wert

A wpisow bedzie dokonywal osobiscie TOWARZYSZ PUTIN.

! Odpowiedz
1 10 ~plazowicz

Tego robaka trzeba zdeptać butem, zanim podniesie głowę. Przepisują historię, napadają na sąsiednie kraje, komunistyczny resentyment, faszyzm, nacjonalizm - nietrudno ekstrapolować co będzie potem. Hitler i Stalin już byli. Historia co prawda podobno nie powtarza się, a rymuje ale ja nie chcę oglądać nawet rymów tego piekła sprzed ponad pół wieku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz