REKLAMA

Rosja: śledczy zaprzeczają, by w sprawie b. ministra byli inni podejrzani

2016-11-16 19:21
publikacja
2016-11-16 19:21

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oznajmił w środę, że w sprawie o korupcję, w związku z którą zatrzymany został były minister gospodarki Aleksiej Ulukajew, nie ma innych podejrzanych i że nie są zgodne z prawdą doniesienia, że podejrzanych może być więcej.

Rosja: śledczy zaprzeczają, by w sprawie b. ministra byli inni podejrzani
Rosja: śledczy zaprzeczają, by w sprawie b. ministra byli inni podejrzani
fot. Deniz Calagan / / FORUM

Rzeczniczka Komitetu Śledczego Swietłana Pietrienko podkreśliła, że komitet oficjalnie oświadczył, iż w tej sprawie chodzi o jedną osobę i jeden przypadek.

Wcześniej w środę agencja RIA-Nowosti podała powołując się na źródła, że sprawa, w ramach której zatrzymany został Ulukajew, może dotyczyć jeszcze dalszych siedmiu osób. "Najprawdopodobniej w ramach tej sprawy karnej będą dołączani różni urzędnicy. Takie układy przestępcze nie są realizowane w pojedynkę" - powiedziało źródło agencji.

Z kolei dziennik "Wiedomosti" powołując się na wysokiej rangi funkcjonariusza w resorcie siłowym podał, że obiektem działań służb były także inne osoby, m.in. wicepremier Arkadij Dworkowicz i doradca prezydenta Władimira Putina Andriej Biełousow.

Według Komitetu Śledczego Ulukajew przyjął 2 mln dolarów łapówki w zamian za "wystawienie pozytywnej oceny" przez resort gospodarki, co pozwoliło na nabycie przez kontrolowany przez państwo koncern naftowy Rosnieft udziałów państwowych w prywatyzowanej spółce Basznieft. Transakcja ta została sfinalizowana w październiku.

Federalna Służba Antymonopolowa Rosji (FAS) oświadczyła w środę, że nie będzie w związku z zatrzymaniem Ulukajewa żądała rewizji decyzji o prywatyzacji Basznieftu. Szef FAS Igor Artiemiew nazwał decyzję rządu w tej sprawie "całkowicie zrozumiałą i zgodną z prawem".

Ze swej strony były minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin przypomniał w środę, że ostatecznej decyzji w sprawie prywatyzacji Basznieftu nie podejmował Ulukajew, lecz uczyniło to państwo. "Wątpię, by Ulukajew mógł w znacznym stopniu przeszkodzić czy też wpłynąć na tę decyzję. Jest dla mnie dużym pytaniem, za co chciał on otrzymać jakieś wynagrodzenie" - powiedział Kudrin.

Wskazał też, że znane są przykłady innych urzędników, którzy po aresztowaniu byli zwalniani i oczyszczani z zarzutów. "Oczekujemy dalszych kroków i wyjaśnień od Komitetu Śledczego. Chcielibyśmy, by Komitet był otwarty i nas informował" - powiedział były minister finansów.

O zatrzymaniu ministra rozwoju gospodarczego Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek. We wtorek Ulukajewowi przedstawiono oficjalne zarzuty i umieszczono go w areszcie domowym. Minister został następnie odwołany ze stanowiska. Obrońcy Ulukajewa zapowiedzieli odwołanie się w najbliższych dniach od decyzji o areszcie domowym.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki