REKLAMA

Rosja: siły NATO próbują śledzić rosyjskie okręty na M. Śródziemnym

2016-11-09 15:36
publikacja
2016-11-09 15:36
fot. Norwegian Royal Airforce/NTB Scanpix / Reuters

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w środę, że jednostki NATO śledziły na Morzu Śródziemnym rosyjską grupę bojową. Według resortu Rosjanie zmusili do oddalenia się holenderski okręt podwodny, który w pobliżu ich jednostek wykonywał niebezpieczne manewry.

W skład rosyjskiej flotylli na Morzu Śródziemnym wchodzi m.in. lotniskowiec Admirał Kuzniecow i krążownik rakietowy Piotr Wielki. Jak informowały wcześniej europejskie media, rosyjską grupę bojową śledził Stały Zespół Okrętów NATO SNMG-1.

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony gen. Igor Konaszenkow podkreślił, że podczas rejsu w kierunku Morza Śródziemnego grupa regularnie wykrywała obecność jednostek NATO, w tym amerykańskiego okrętu podwodnego USS Virginia.

"Na początku listopada wykryliśmy obecność atomowego okrętu podwodnego USS Virginia, który próbował śledzić rosyjskie jednostki" - dodał gen. Konaszenkow. Jednocześnie zapewnił, że rosyjskie okręty płyną ustaloną wcześniej trasą i podejmują wszelkie środki dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Rzecznik dodał, że w środę rano do grupy na Morzu Śródziemnym zbliżył się holenderski okręt podwodny, który wykonywał niebezpieczne manewry i próbował śledzić rosyjskie jednostki. Holendrzy zostali wykryci sonarami w związku z czym poderwano w powietrze śmigłowce bojowe Ka-27. Po pewnym czasie jednostka państwa NATO została zmuszona do oddalenia się. Według Rosjan "niebezpieczne" działania Holendrów mogły doprowadzić do poważnego wypadku morskiego.

Rosyjskie jednostki zapewniają wsparcie dla działań zbrojnych prowadzonych w Syrii przez wojska wierne prezydentowi tego kraju Baszarowi el-Asadowi. (PAP)

lm/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki