REKLAMA

Rosja: rakiety w obwodzie kaliningradzkim i na Kurylach

2016-11-22 11:25
publikacja
2016-11-22 11:25

Rosja rozmieściła przeciwokrętowe zestawy rakietowe Bastion w obwodzie kaliningradzkim i na Kurylach - informują we wtorek rosyjskie media. Na Kurylach, których część jest przedmiotem sporu terytorialnego z Japonią, znalazły się też zestawy rakietowe Bał.

fot. Yuri Smityuk / / FORUM

Według opinii cytowanych przez telewizję Dożd rozlokowanie zestawów rakietowych w obwodzie kaliningradzkim umożliwi zablokowanie okrętom potencjalnego przeciwnika wyjścia z Cieśnin Duńskich na Bałtyk. Pozwoli też na objęcie zasięgiem celów na terytorium Polski - podała ta opozycyjna stacja.

Powołując się na źródła, media podały, że zestawy Bastion znalazły się na wyposażeniu Floty Bałtyckiej. O tym, że flota zostanie uzupełniona o brygadę rakietową obrony wybrzeża wyposażoną w mobilne przeciwokrętowe zestawy Bastion i Bał informowała pod koniec października gazeta "Izwiestija".

Rosyjskie siły zbrojne dysponują zestawem rakietowym Bastion od 2010 roku. Jest wyposażony w ponaddźwiękowe pociski przeciwrakietowe Oniks (eksportowa nazwa: Jachont), a ich celem jest niszczenie okrętów desantowych, lotniskowców i innych celów w warunkach silnego ostrzału i działań radioelektronicznych przeciwnika. W skład zestawu może wchodzić do 36 pocisków. Zasięg rakiet wynosi ponad 300 kilometrów.

W poniedziałek szef komisji obrony w Radzie Federacji (izbie wyższej rosyjskiego parlamentu) Wiktor Ozierow powiedział, że Rosja będzie wzmacniać obronę przeciwlotniczą na zachodzie, rozmieszczając w Kaliningradzie system obrony przeciwlotniczej S-400 i systemy rakietowe Iskander. Ozierow określił te działania jako reakcję Rosji na amerykański system obrony przeciwrakietowej.

Na początku października estońskie media podały wiadomość o przeniesieniu do obwodu kaliningradzkiego rakiet Iskander.

Rozmieszczenie zestawów rakietowych Bastion i Bał na Kurylach sygnalizuje zdaniem ekspertów determinację Rosji do utrzymania tego obszaru - piszą we wtorek "Izwiestija". Zestawy te "pomogą we wzmocnieniu ochrony morskich baz wojennych i infrastruktury wybrzeża".

Według gazety, która powołuje się na oficjalny organ Floty Pacyfiku, na wyspie Iturup znalazł się wzmocniony dywizjon rakiet Bastion, a dywizjon rakiet Bał został przeniesiony na Kunaszyr. Oba pododdziały wojsk rakietowych wchodzą w skład sformowanej w 2014 roku 72. brygady rakietowej. "Izwiestija" podają, że do końca roku oba dywizjony przeprowadzą ćwiczenia bojowego odpalania rakiet.

Były ambasador Rosji w Japonii Aleksandr Panow w rozmowie z gazetą wyraził przypuszczenie, że wzmocnienie kontyngentu na Wyspach Kurylskich jest sygnałem, iż Rosja zdecydowana jest utrzymać wyspy wchodzące w skład południowych Kuryli.

"Najprawdopodobniej Japończycy przymkną oczy na działania Federacji Rosyjskiej, ponieważ w grudniu planowane jest spotkanie przywódców obu krajów, a dynamika w stosunkach dwustronnych jest pozytywna. Awantura nie jest nikomu potrzebna. Być może kanałami dyplomatycznymi poproszą o wyjaśnienie przyczyn, dla których wzmacniana jest obecność wojskowa" - powiedział Panow.

Jego zdaniem premier Japonii Shinzo Abe rozumie potrzebę "partnerskich stosunków" z Rosją, co pozwoli na "zrównoważenie rosnącego wpływu Chin, a także na pobudzenie gospodarki poprzez rozwijanie stosunków z rosyjskim Dalekim Wschodem".

Moskwa i Tokio nie podpisały traktatu pokojowego po II wojnie światowej z powodu sporu terytorialnego o cztery z Wysp Kurylskich położone na północ od Hokkaido: Kunaszyr, Iturup, Habomai i Szykotan. Od września trwają jednak konsultacje rosyjsko-japońskie w sprawie intensyfikacji kontaktów międzypaństwowych na najwyższym szczeblu, głównie w celu uregulowania spornych kwestii. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wrześniu, że rozwiązanie sporów między Rosją i Japonią powinno być takie, "aby żadna ze stron nie czuła się przegrana". W grudniu Putin złoży wizytę w Japonii.

Kreml: Rosja robi wszystko dla swego bezpieczeństwa wobec działań NATO

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że Rosja robi wszystko, co konieczne, by zapewnić sobie bezpieczeństwo "na tle ekspansji" NATO w kierunku jej granic i że ma prawo do takich działań. Ocenił też, że NATO jest "agresywnym blokiem".

"Rosja robi wszystko, co konieczne, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na tle ekspansji ze strony NATO w kierunku jej granic. NATO rzeczywiście jest blokiem agresywnym, dlatego Rosja robi w tym celu wszystko, co niezbędne. W tym przypadku Rosja oczywiście dysponuje wszelkimi suwerennymi prawami do podejmowania niezbędnych działań na całym terytorium Federacji Rosyjskiej" - powiedział Pieskow.

Według agencji RIA-Nowosti wypowiedź rzecznika była komentarzem do publikacji w mediach zachodnich na temat rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim nowych zestawów rakietowych. Pieskow nie odpowiedział na pytanie, czy systemy te już znajdują się w Kalinigradzie ani czy będą one tam rozlokowane na stałe - zauważa agencja.

NATO krytycznie o rozmieszczeniu przez Rosję nowych rakiet

NATO skrytykowało we wtorek rozmieszczenie przez Rosję przeciwokrętowych pocisków rakietowych w obwodzie kaliningradzkim, określając to jako "agresywną militarną pozę". Sojusz wezwał do dialogu mającego na celu przeciwdziałanie eskalacji napięć.

W oświadczeniu przesłanym przez NATO agencji Associated Press podkreślono, że rozmieszczenie tych pocisków rakietowych w pobliżu granic Sojuszu "nie pomaga w obniżaniu napięć ani w przywracaniu przewidywalności w naszych relacjach".

Sojusz wezwał do większej transparentności działań militarnych, "by unikać incydentów i ryzyka nieporozumień".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ az/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
po co panu wojna panie Putin?
~JanKS
Aby utrzymac władzę, która mu się wyślizguje.....
~MrKuba65
Tak się zastanawiam czy potrafili by trafić w Centralę ZUS-u ?
Oj ...chyba nie potrafili by trafić w Centralę ZUS-u..........
Ale gdyby chcieli spróbować , tak na próbę podam adres :
Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
ul. Szamocka 3, 5 - 01-748 Warszawa
Jakby jednak się udało to mały biznes złoży się na zwrot
Tak się zastanawiam czy potrafili by trafić w Centralę ZUS-u ?
Oj ...chyba nie potrafili by trafić w Centralę ZUS-u..........
Ale gdyby chcieli spróbować , tak na próbę podam adres :
Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
ul. Szamocka 3, 5 - 01-748 Warszawa
Jakby jednak się udało to mały biznes złoży się na zwrot kosztów i pokrycie ceny rakiety...
Dorzucimy jeszcze jakiś krzyż zasługi związany z wyzwoleniem z ucisku przez zniewolony Naród...
~Ferdek
co ci winny ZUS . Generalnie ludzie tam pracujący to wykonawcy poleceń pętaków z Wiejskiej
~JanKS odpowiada ~Ferdek
Właśnie - To nie ZUS nam zabiera pieniądze, tylko je marnuje.....
~aproposrakiet
Specjaliści z NASA Eagleworks Laboratory oficjalnie potwierdzili pogłoski o pomyślnym przetestowaniu eksperymentalnego napędu elektromagnetycznego EmDrive , dla zainteresowanych więcej na space24pl
~Adamek630
"Pozwoli też na objęcie zasięgiem celów na terytorium Polski - podała ta opozycyjna stacja." - czyli nasze lotniskowce stacjonujące na Odrze pod Wrocawiem sa zagrożone?
~Gospodarka_Głupcze
Putin wzmacnia Specnaz do ewentualnej obrony przed Wojskami Obrony Terytorialnej. Boją się skubańcy...
~wruszMaciej
Oj bojom sie bojom. Jak usłyszeli o polskim pospolitym ruszeniu to walnęli " kleksy " w gacie jak nic !
Straszna to i nieokiełznana siła z nie wyobrażalnom gotowościom bojowom !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki