Rosja podejmie kroki w związku z wyjściem USA z INF

Rosja podejmie kroki w celu zagwarantowania własnego bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem USA z traktatu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) – oświadczył w poniedziałek wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow.

(fot. Luis Galdamez / Reuters)
"W warunkach nowych zagrożeń stwarzanych przez USA oczywiście będziemy podejmować odpowiednie kroki w celu zagwarantowania sobie własnego bezpieczeństwa" – oznajmił Riabkow na konferencji prasowej.

Zastrzegł przy tym, że Rosja nie będzie rozmieszczać rakiet naziemnych średniego i pośredniego zasięgu w Europie ani innych regionach, dopóki nie pojawi się tam amerykańska broń tej klasy. "Apelujemy do Waszyngtonu o wykazanie się odpowiedzialnością i, idąc za przykładem Rosji, rezygnację z rozmieszczania tworzonych przez Amerykanów systemów średniego i pośredniego zasięgu" – dodał.

Riabkow oznajmił, że Rosja nie widzi powodu, by rewidować swoją doktrynę wojenną. Ostrzegł jednak, że w razie braku moratorium na rozmieszczanie broni średniego i pośredniego zasięgu jedynym sposobem zapewnienia sobie bezpieczeństwa w tej sferze może być zwiększenie przez Rosję własnego arsenału rakiet tej klasy.

Rosyjski wiceminister oświadczył jednocześnie, że Rosja jest nadal otwarta na konstruktywny dialog z USA na temat INF i innych kwestii dotyczących strategicznej stabilności na zasadzie wzajemnego szacunku i uwzględniania nawzajem swoich interesów.

Jak ocenił, to USA nie podjęły niezbędnych działań w celu usunięcia naruszeń swoich zobowiązań wynikających z układu INF. Według niego chodzi przede wszystkim o rozmieszczanie na lądzie wyrzutni rakietowych Mk-41, z których można wystrzeliwać pociski manewrujące, czego według niego zakazuje INF. Riabkow dodał też, że w związku z tym Rosja będzie uwzględniać w swym planowaniu wojskowym prawdopodobne pojawienie się tych wyrzutni w Japonii.

"Nie było też żadnych postępów w sprawie tak zwanych rakiet-celów wystrzeliwanych przez Amerykanów z ziemi w celu testowania swojej tarczy antyrakietowej, ale analogicznych pod względem cech do tych objętych INF. To samo dotyczy wykorzystywania przez Pentagon dronów, w pełni podpadających pod zawartą w układzie kategorię +pocisk manewrujący stacjonujący na lądzie+" – oznajmił Riabkow.

Dodał, że jeszcze większym ciosem dla systemu bezpieczeństwa międzynarodowego byłoby nieprzedłużenie układu START na następny okres po 5 lutego 2021 r. Dodał przy tym, że możliwe byłoby jego przedłużenie niekoniecznie na 5 lat, ale też na krótszy termin.

Riabkow przy tym oświadczył, że jeśli układ ten jednak wygaśnie, to nie będzie już między Rosją i USA żadnych porozumień w sferze pocisków jądrowych i wzrośnie ryzyko narastania konfrontacji w stosunkach międzynarodowych.

MSZ Rosji powiadomiło w piątek, że 2 sierpnia z inicjatywy strony amerykańskiej INF przestał obowiązywać. Tego dnia minął półroczny okres, który Stany Zjednoczone dały Rosji, by znów przestrzegała tego traktatu rozbrojeniowego. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo potwierdził, że Stany Zjednoczone z dniem 2 sierpnia oficjalnie wycofały się z układu. Moskwa odrzuca oskarżenia, że ponosi odpowiedzialność za jego zerwanie.

Małgorzata Wyrzykowska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil