REKLAMA
WEBINAR

PE: Rosja państwem sponsorującym terroryzm. Ostrzał rakietowy Ukrainy tuż po ogłoszeniu tego

2022-11-23 12:22, akt.2022-11-23 17:36
publikacja
2022-11-23 12:22
aktualizacja
2022-11-23 17:36

Parlament Europejski w środę przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm 494 głosami za, przy 58 przeciw i 44 wstrzymujących się. Europosłowie wyrażają poparcie dla niepodległości Ukrainy. Tuż po tym ogłoszeniu rozpoczął się atak rakietowy na Ukrainę, a Parlament Europejski został zaatakowany przez hakerów.

PE: Rosja państwem sponsorującym terroryzm. Ostrzał rakietowy Ukrainy tuż po ogłoszeniu tego
PE: Rosja państwem sponsorującym terroryzm. Ostrzał rakietowy Ukrainy tuż po ogłoszeniu tego
/ Reuters

W dokumencie eurodeputowani wyrażają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępiają nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Prezydent Zełenski: Przyjmuję z zadowoleniem rezolucję PE

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że przyjmuje z zadowoleniem decyzję Parlamentu Europejskiego, który tego dnia przyjął rezolucję, uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Zełenski wezwał do dalszego izolowania Rosji.

"Przyjmuję z zadowoleniem decyzję Parlamentu Europejskiego o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm i państwo wykorzystujące środki terrorystyczne" - napisał Zełenski na serwisie Telegram.

Dodał następnie: "Rosję należy izolować na wszystkich szczeblach i pociągnąć do odpowiedzialności, aby położyć kres jej wieloletniej polityce terroryzmu na Ukrainie i na świecie".

Europosłowie domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie.

W dokumencie znajdują się też odniesienia do kwestii historycznych. PE przypomina w nim, że państwo rosyjskie nadal zaprzecza swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. i odmawia współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości oraz odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem w Rosji w kwietniu 2010 r.

Przeciwko rezolucji ws. Rosji głosowało 58 europosłów; najwięcej z partii Marine Le Pen

Przeciwko rezolucji ws. uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu głosowało 58 europosłów z różnych frakcji, w tym Tożsamość i Demokracja, Socjalistów i Demokratów, Lewicy i Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz niezależnych. Najwięcej europosłów przeciwnych rezolucji było z francuskiej partii Marine Le Pen.

Przeciwko rezolucji nie opowiedział się żaden z europosłów Europejskiej Partii Ludowej, Odnowić Europę i Zielonych.

Z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przeciwko rezolucji zagłosował jeden europoseł, Emanuil Frangos (Grecja).

Z ugrupowania Tożsamość i Demokracja przeciwko byli: Christine Anderson (Niemcy),Mathilde Androuet (Francja), Jordan Bardella (Francja), Gunnar Beck (Niemcy), Aurelia Beigneux (Francja), Dominique Bilde (Francja), Hynek Blasko (Czechy), Annika Bruna (Francja), Patricia Chagnon (Francja), Marie Dauchy (Francja), Ivan David (Czechy), Nicolaus Fest (Niemcy), Jean-Paul Garraud (Francja), Catherine Griset (Francja), Jean-Francois Jalkh (Francja), France Jamet (Francja), Virginie Joron (Francja), Maximilian Krah (Niemcy), Joachim Kuhs (Niemcy), Jean-Lin Lacapelle (Francja), Gilles Lebreton (Francja), Thierry Mariani (Francja), Phillippe Olivier (Francja), Guido Reil (Niemcy), Andre Rouge (Francja), Bernhard Zimniok (Niemcy).

Niemieccy europosłowie z tej frakcji należą do partii Alternatywa dla Niemiec, a francuscy do ugrupowania Marine Le Pen.

Wśród niezależnych przeciwni rezolucji byli europosłowie: Nicolas Bay (Francja), Francesca Donato (Włochy), Marcel de Graaff (Holandia), Lefteris Nikolaou-Alavanos (Grecja), Kostas Papadakis (Grecja), Moroslav Radacovsky (Słowacja), Martin Sonneborn (Niemcy), Milan Uhrik (Słowacja), Tatjana Żdanok (Łotwa).

W grupie Socjalistów i Demokratów przeciwko byli: Pietro Bartolo (Włochy), Monika Benova (Słowacja), Andrea Cozzolino (Włochy), Robert Hajsel (Słowacja), Ivo Hristov (Bułgaria), Dietmar Koester (Niemcy), Tsvetelina Penkova (Bułgaria), Joachim Schuster (Niemcy), Massimiliano Smeriglio (Włochy), Sergei Stanishev (Bułgaria), Petar Vitanov (Bułgaria), Elena Yoncheva (Bułgaria).

W Lewicy przeciwko byli: Marc Botenga (Belgia), Clare Daly (Irlandia), Ozlem Demirel (Niemcy), Niyazi Kizilyurek (Cypr), Katerina Konecna (Czechy), Sandra Pereira (Portugalia), Joao Pimenta Lopes (Portugalia), Martin Schirdewan (Niemcy), Miguel Urban Crespo (Hiszpania), Mick Wallace (Irlandia).

Parlament Europejski

Rosyjski ostrzał rakietowy Ukrainy

80 proc. odbiorców w Kijowie jest pozbawionych dostaw prądu i wody wskutek rosyjskich ostrzałów rakietowych - poinformował w środę mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. W rosyjskich atakach uszkodzone zostały w środę obiekty infrastruktury krytycznej Kijowa.

Jak zapewnił mer, wszystkie służby pracują nad jak najszybszym przywróceniem dostawy energii i wody mieszkańcom miasta. Według niego przywrócenie dostaw może potrwać od kilku do 10 godzin.

Kliczko przekazał, że w związku z brakiem prądu w mieście nie działa naziemny transport elektryczny. Rzadziej kursuje metro.

Na Kijów w środę rosyjskie wojsko wystrzeliło 31 rakiet, 21 z nich udało się nam strącić - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. W rosyjskim ostrzale miasta trzy osoby, w tym 17-latka, zginęły, a 11 zostało rannych.

Łącznie wskutek rosyjskich ostrzałów w środę zginęło sześć osób, a 36 zostało rannych - poinformował główny komendant policji Ukrainy Ihor Kłymenko.

Siły Powietrzne Ukrainy powiadomiły o strąceniu 51 z 70 wystrzelonych w środę przez rosyjskie wojsko rakiet oraz pięciu dronów kamikadze.

W komunikacie w serwisie Telegram władze Kijowa podały, że pocisk rosyjski trafił w dwukondygnacyjny budynek, trzy osoby zginęły, a sześć zostało rannych.

W obwodzie kijowskim jedna z takiet trafiła w wielopiętrowy budynek mieszkalny, wybuchł pożar - poinformował komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow. Szef administracji obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba poinformował, że pociski spadły na dzielnice mieszkalne i na obiekty infrastruktury krytycznej.

Część Kijowa bez prądu po ostrzale obiektu infrastruktury krytycznej

W czasie ogłoszonego w środę po południu alarmu przeciwlotniczego w centrum Kijowa słychać było odgłosy czterech potężnych wybuchów, w wyniku których płonie jeden z miejscowych obiektów infrastruktury krytycznej. 

Z powodu pożaru wstrzymane zostały dostawy elektryczności i ogrzewania do części miasta, a ciśnienie wody w kranie spadło. Władze nie podały jeszcze, ile budynków pozostało bez prądu i ogrzewania, ponieważ sytuacja jest dynamiczna, a alarm przeciwlotniczy trwa.

Ok. godz. 14.40 czasu kijowskiego (13.40 w Polsce) słychać było kolejne dwie eksplozje.

O wybuchach we Lwowie w środę informują ukraińskie media i kanały w komunikatorze Telegram. We Lwowie nie działa transport miejski zasilany energią elektryczną, nie ma wody i ogrzewania - poinformował mer Andrij Sadowy w środę po doniesieniach o ostrzałach rosyjskich w kilku regionach Ukrainy.

"Tramwaje i trolejbusy nie kursują. Po zakończeniu alarmu przeciwlotniczego uruchomimy więcej autobusów" - napisał Sadowy w komunikacie cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina. Poinformował, że w mieście nie ma ogrzewania i wody.

Mer napisał także w serwisie Telegram, że pociski rakietowe trafiły nie w obiekty na terenie Lwowa, ale w stacje energetyczne w obwodzie lwowskim, co spowodowało problemy z zasilaniem w mieście.

„W obwodzie kijowskim mamy trafienia w osiedle mieszkalne i obiekty infrastruktury krytycznej” - powiadomił szef władz regionu Ołeksij Kułeba.

W Kijowie władze miasta potwierdziły trafienie w jeden z obiektów infrastruktury. Mer Witalij Kliczko poinformował też, że doszło do kilku wybuchów w różnych miejscach stolicy. Na miejsce skierowano służby ratownicze.

Władze obwodu winnickiego w środkowej części kraju potwierdziły, że celem ostrzału rakietowego wroga były obiekty infrastruktury krytycznej. „Obwód winnicki jest pod ostrzałem przeciwnika” – powiadomił szef władz obwodu Serhij Borzow.

Media i kanały w Telegramie informowały już o szeregu eksplozji w różnych częściach kraju, w tym w obwodzie połtawskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim i zaporoskim.

W wyniku rosyjskich ostrzałów w środę w wielu regionach Ukrainy są problemy z dostawami prądu i wody, w Krzywym Rogu pod ziemią utknęli górnicy, trwa akcja ratunkowa.

Mer Krzywego Rogu Ołeksandr Wilkuł przekazał, że w mieście wdrożono "plan działań w przypadku całkowitego braku prądu". Szpitale działają dzięki generatorom. Wydostano pasażerów metra. Trwa akcja ratunkowa górników, którzy utknęli pod ziemią.

Lokalne władze informują o braku prądu m.in. w obwodzie kijowskim, kirowohradzkim, czerkaskim, odeskim, czernihowskim.

Elektryczności nie ma w części Kijowa i we Lwowie.

W obwodzie lwowskim rosyjskie rakiety trafiły w podstację energetyczną, w części regionu nie ma dostaw prądu. Obwód kijowski jest całkowicie pozbawiony energii elektrycznej.

Problemy z prądem i łącznością odnotowywane są w mieście Równe na zachodzie kraju. Elektryczności nie mają też mieszkańcy miasta Dnipro.

Również w innych regionach kraju prowadzone są wyłączenia energii wskutek zmasowanych rosyjskich ostrzałów.

Elektrownie atomowe Chmielnicka i Południowoukraińska odłączone od sieci

Elektrownie atomowe Chmielnicka i Południowoukraińska są odłączone od sieci w związku z rosyjskimi ostrzałami - podała w środę agencja Interfax-Ukraina.

Ołeksandr Supruniuk, mer miasta Niecieszyn, poinformował o wstrzymaniu pracy bloków energetycznych Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. "Nie ma prądu, wody, możliwe, że ogrzewania też" - dodał, cytowany przez Interfax-Ukraina.

Portal RBK-Ukraina napisał, powołując się na rzecznika koncernu Enerhoatom Łeonida Olijnyka, że wyłączono wszystkie bloki energetyczne Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej w obwodzie mikołajowskim. Jest to związane z uszkodzeniem sieci energetycznych. "Z elektrownią wszystko jest w porządku, ale nie ma komu dostarczać energii" - powiedział rzecznik.

KaWa na podstawie PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (102)

dodaj komentarz
najmadrzejszy
Ruscy to mordercy...np niejaki Dostojewski sam pisal o zbrodni /i karze ...haha/ a niejaki Czajkowski męczył łabedzia w jeziorze. Mendelejew ułożył przemocą pierwiastki . No i kosmonautow siłą odpalają w kosmos prawdopodobnie dzieki kradzieży patentu Łukasiewicza.
mixer2001
I dobrze. Teraz już można nie mieć skrupułów. Dobry terrorysta to martwy terrorysta. Czytaj: dobry Rosjanin to martwy Rosjanin.
and00
Jakie konsekwencje PE powinien wyciągnąć z tymi wszystkimi którzy współpracują z terrorystami?
Handlują z takim terrorystycznym państwem, prowadzą rozmowy dyplomatyczne, że o codziennych telefonach do Putina nie wspomnę?
zoomek
Przecież to odpowiedzialność zbiorowa. Jeśli już to KGBowiec i żydowski oligarcha - nie tak?
wic
Putin ma rezolucję tam gdzie Załęski przeprosiny
midas69
"To pogadaliśmy sobie o ruskich a teraz wracamy do dyskusji o praworządności w Polsce" Tak swoją droga pozostaje czekać na listę niemieckich i francuskich urzędników siedzących na stołkach w gazpromie i innych "za zaslugi" XD
od_redakcji
Dowództwo sił powietrznych Ukrainy po kilku godzinach wie dokładnie ile i jakich użyto rakiet do ataku, gdzie spadły i ile zostało zestrzelonych, a nie potrafią powiedzieć co ich rakieta robiła w Przeworowie?

od_redakcji
trzeba zapytać w czyim interesie jest ta wojna? Ukraina będzie w ruinie, exodus ludności, utrata majątku narodowego, który przejmą wierzyciele. Rosja straci gospodarczo, militarnie i wizerunkowo. Europa też straci bardzo dużo. Zyskają głównie USA, potem Turcja i Chiny. A Polska - lepiej nie mówić

pikawka
tak jak i kazda wojna w zasadzie. zawsze kiedy amerykanie klepia bide to od razu na tapete wraca miedzynarodowy terroryzm i jakas inwazja pokojowa. to co zarobili na covidzie to pikus przy interesach jakie robi teraz ich zbrojeniowka.
od_redakcji
Tam
Spadło ponad 60 rakiet zginęło 6 osób a u nas przypadkowo jedna i zginało 2 ludzi Chciałbym aby ta wojna i propaganda wojenna się już skończyły bo czuje ze codziennie ktoś robi ze mnie wariata

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki