REKLAMA

Rosja oskarża USA o chęć wzniecenia "kolorowej" rewolucji w Mołdawii

2020-10-20 17:43
publikacja
2020-10-20 17:43
fot. Calin Stan / Shutterstock

Dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR) Siergiej Naryszkin oskarżył we wtorek Waszyngton o chęć wzniecenia w Mołdawii przy okazji wyborów prezydenckich 1 listopada "kolorowej" rewolucji na wzór tych na Białorusi i w Kirgistanie, wstrząsanych niepokojami społecznymi.

"USA bezceremonialnie wtrącają się w wewnętrzne sprawy zaprzyjaźnionych z Moskwą państw. Próby wywierania wpływu na powyborczą sytuację mają miejsce na Białorusi i Kirgistanie. Dziś widzimy, że na listopad Amerykanie przygotowują +kolorową+ rewolucję w Mołdawii w przypadku zwycięstwa Igora Dodona w wyborach prezydenckich. Nie odpowiada im Dodon, który utrzymuje konstruktywne stosunki z krajami WNP, w tym z Rosją" - oświadczył Naryszkin, którego cytuje biuro prasowe SWR.

"Z przykrością stwierdzamy, że Stany Zjednoczone, tak głośno deklarujące niedopuszczalność jakichkolwiek zewnętrznych ingerencji w amerykańską kampanię wyborczą, szybko zapominają o tym postulacie, gdy mowa jest o konieczności zapewnienia oportunistycznych interesów Waszyngtonu za granicą. W tym przypadku takie pojęcie jak suwerenność obcego państwa wyraźnie schodzi na dalszy plan" - zauważył szef rosyjskiego wywiadu.

"Oceniając szanse Donona na wygraną jako bardzo duże Departament Stanu USA polecił swej ambasadzie w Kiszyniowie, by zachęcała opozycję do masowych protestów na wypadek jego zwycięstwa i domagała się unieważnienia wyników wyborów. Związane z Amerykanami organizacje pozarządowe i media już wrzucają w przestrzeń informacyjną fake newsy o planach władz, które jakoby zamierzają uciec się do sfałszowania rezultatów głosowania" - powiedział Naryszkin.

W komunikacie szef wywiadu Rosji podaję, że USA już usiłowały "wpływać w tym roku na dużą skalę na sytuację powyborczą na Białorusi i w Kirgistanie".

W wyborach prezydenckich w Mołdawii głównymi kandydatami są: obecny prorosyjski prezydent Igor Dodon i była premier Maia Sandu, uważana za polityka proeuropejskiego. (PAP)

jo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
itso_cyca_cytater
yyy no jak to ując a co tam Rosja robi tez szanuje suwerenność narodu Mołdawii ?
itso_cyca_cytater
"Nawet małpy spadają z drzew."

autor: Przysłowia japońskie
źródło: https://www.zamyslenie.pl/aforyzm/nawet-malpy-spadaja-z-drzew-9414196/
muzyka: https://www.youtube.com/watch?v=xat1GVnl8-k

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki