REKLAMA

Rosja i Turcja rozmawiały o "porzuceniu" dolara

2018-08-14 15:07
publikacja
2018-08-14 15:07

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow po spotkaniu z szefem dyplomacji Turcji Mevlutem Cavusoglu we wtorek w Ankarze oświadczył, że Rosja od jakiegoś czasu analizuje możliwość stosowania walut narodowych w dwustronnych relacjach handlowych z Turcją, Iranem i Chinami.

Rosja i Turcja rozmawiały o "porzuceniu" dolara / YAY Foto

Na wspólnej konferencji prasowej z Cavusoglu po rozmowie polityków Ławrow ocenił, że rola dolara jako waluty światowego handlu będzie traciła na znaczeniu. Agencja Reutera podkreśla jednak, że rosyjski minister nie złożył żadnej deklaracji, że Rosja zrezygnuje z dolara w relacjach handlowych z Turcją, której waluta ostatnio gwałtownie traciła na wartości.

Ławrow ponadto ocenił, że szerokie zastosowanie przez Waszyngton sankcji, m.in. wobec Rosji i Turcji, ukazuje pragnienie Amerykanów zdobycia dominacji i zabezpieczenia sobie jednostronnych korzyści w relacjach handlowych oraz jest bezprawną polityką. Zaznaczył, że sankcje "podkopują wszystkie zasady handlu światowego i wszystkie zasady przyjęte w rezolucjach ONZ, według których jednostronne środki gospodarczego przymusu są nielegalne".

Właśnie takie posunięcia zdaniem szefa rosyjskiej dyplomacji doprowadzą do osłabienia roli dolara. "Jestem przekonany, że poważne nadużycie roli amerykańskiego dolara jako światowej waluty rezerwowej z czasem przełoży się na osłabienie jego znaczenia w handlu międzynarodowym" - powiedział rosyjski minister.

Turcji grozi obecnie zapaść gospodarcza w związku z gwałtownym spadkiem notowań liry oraz dwucyfrową inflacją. Spadek kursu jest też m.in. pochodną obaw inwestorów o narastające napięcia między USA a Turcją z powodu oskarżanego w Turcji o terroryzm amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, jak i o to, że turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan de facto ograniczył wszelką niezależność banku centralnego Turcji.

Odnosząc się do konfliktu w Syrii, Ławrow wskazał, że podczas spotkania z szefem tureckiej dyplomacji omówiono m.in. likwidację ostatnich komórek terrorystycznych w Syrii i realizację w pełnym zakresie porozumień dotyczących tzw. stref deeskalacji. Zdaniem szefa MSZ Rosji syryjscy uchodźcy mogą już wracać do kraju, gdyż panują tam odpowiednie warunki.

"Do Idlibu przyjechali uzbrojeni bojownicy z innych regionów Syrii, w tym z Aleppo i Wschodniej Guty. Trzeba dokładnie rozdzielać ekstremistów i syryjską opozycję w Idlibie. Bojownicy stanowią zagrożenie dla opozycji i dla cywilów" - podkreślił z kolei Cavusoglu, cytowany przez TASS. Dodał, że w Idlibie mieści się 12 punktów obserwacyjnych, które gwarantują "zawieszenie broni".

ulb/ ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
plutarch
Śmiało, chłopaki! :-DDD
sel
Zobaczcie jak bronią jednego obywatela USA , a mają pretensje do Rosji gdy ponad 17 mln Rosjan na Ukrainie jest dyskryminowanych i pozbawionych swoich praw dostaje pomoc od swoich rodzin w Rosji..?
ajwaj
Rosja i Chiny stworzyli system handlu złotem
Rosja i Chiny pracują nad stworzeniem systemu handlu złotem, który oddali tradycyjne centra handlu żółtymi metalami szlachetnymi w Londynie i Szwajcarii. Później nowy system zostanie wdrożony we wszystkich krajach BRICS i Turcji.
Złoto, jak każdy kapitał, wpływa do
Rosja i Chiny stworzyli system handlu złotem
Rosja i Chiny pracują nad stworzeniem systemu handlu złotem, który oddali tradycyjne centra handlu żółtymi metalami szlachetnymi w Londynie i Szwajcarii. Później nowy system zostanie wdrożony we wszystkich krajach BRICS i Turcji.
Złoto, jak każdy kapitał, wpływa do miejsca, w którym powstaje nowe bogactwo. W ostatnich latach złoto aktywnie przenosi się z Zachodu na Wschód, co oznacza, że ​​tradycyjne centra handlu żółtymi metalami szlachetnymi stracą na znaczeniu. Takimi ośrodkami są Londyn (Londyńskie Stowarzyszenie Uczestników Rynku Metali Szlachetnych) i Szwajcaria, gdzie 2/3 światowego złota jest przetwarzane dzięki słynnym fabrykom rafineryjnym.
ajwaj
Okazja wiedzy dla niekumatych, ALE bardzo chcacych cós powiedziec: (starsi pomoga czytac):)
________________
""Globalne konflikty geopolityczne, wraz z napięciami handlowymi, wywołanymi przez USA na początku tego roku, zmusiły niektóre kraje do podążania za przykładem Rosji.
Turcja prawie dwukrotnie zmniejszyła
Okazja wiedzy dla niekumatych, ALE bardzo chcacych cós powiedziec: (starsi pomoga czytac):)
________________
""Globalne konflikty geopolityczne, wraz z napięciami handlowymi, wywołanymi przez USA na początku tego roku, zmusiły niektóre kraje do podążania za przykładem Rosji.
Turcja prawie dwukrotnie zmniejszyła inwestycje w amerykańskie papiery skarbowe - z około 62 mld USD w listopadzie do 32,6 mld USD w maju.
Niemcy zmniejszyły inwestycje z 86 miliardów dolarów w kwietniu do 78,3 miliarda dolarów w maju. itd.

Działania te wyraźnie pokazują, że świat już podjął decyzję o losie amerykańskiej waluty.!!!!!!!!!!
wujeksasza
Dobry kawał.ciekawe kto przyjmie płatność w lirze lub w rublu. Przecież to jest gorsze niż papier toaletowy bo się wytrzeć nim nie da
sel
Nie papier tylko towar , a rozliczenie w walucie krajowej
sel
A dolarem też się nie wytrzesz zadłużonym na dziesiątki bilionów ..bez pokrycia.
maverick84
Miło patrzeć jak tworzą się sojusze przeciwko tej jankiesko-izraelskiej bandzie co napada kogo im się podoba, oczywiście pod zmyślonymi lub sztucznie wytworzonymi pretekstami. Szkoda że my jako kraj tak trzymamy z tym utaplanym w krwi niewinnych towarzystwie i pozwalamy im tu na bazy, ćwiczenia i panoszenie się. Może gdyby Miło patrzeć jak tworzą się sojusze przeciwko tej jankiesko-izraelskiej bandzie co napada kogo im się podoba, oczywiście pod zmyślonymi lub sztucznie wytworzonymi pretekstami. Szkoda że my jako kraj tak trzymamy z tym utaplanym w krwi niewinnych towarzystwie i pozwalamy im tu na bazy, ćwiczenia i panoszenie się. Może gdyby media głównego nurtu nie zajmowały się ogłupianiem ludzi i antyrosyjską propagandą to mielibyśmy inną sytuację. Im szybciej usrael się skończy tym lepiej dla całego świata. Rosja od WWII poza Afganistanem nie wywołała żadnego konfliktu zbrojnego za to usrael wywołał dokładnie 35 wojen mordując ponad 15mln niewinnych ludzi a jak stawiali opór to zostali nazwani terrorystami. Taka wspaniała ameryka.
pwil
@wania84
Polacy pamiętają jeszcze czym był Blok Wschodni i na czym polegała ta "wschodnia przyjaźń".
search
Tu nie trzeba byc geniuszem, jak Rosja, Chiny czy Turcja opra walute o o zloto i srebro to zadna spekulacja ich nie ruszy. Smie twierdzic ze Chiny nad tym pracuja

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki