Rosja będzie emitować KryptoRuble?

analityk Bankier.pl

Rosyjskie władze są niechętne kryptowalutom, ale chcą skorzystać z technologii blockchain i wyemitować elektroniczną wersję rubla. Z pierwszych doniesień wynika, że ma ona wesprzeć rozwój handlu elektronicznego, ale nie będzie miała cech typowych dla np. bitcoina.

Zdecentralizowany proces zatwierdzania transakcji, brak jednego emitenta, wysoki poziom anonimowości operacji – to główne wyróżniki najpopularniejszych kryptowalut. Rosyjski KryptoRubel wydaje się być zaprzeczeniem idei leżących u podstaw np. schematu Bitcoin. Jak donoszą serwisy CoinTelegraph i TechCrunch, szczegóły projektu nie są jeszcze znane. Pierwsze założenia przedstawił jednak minister komunikacji i mediów Federacji Rosyjskiej, Nikolaj Nikiforov.

(theta)

Oficjalna rosyjska kryptowaluta nie będzie mogła być emitowana („wykopywana”) przez użytkowników. Można podejrzewać, że rola ta przypadnie administracji rządowej lub bankowi centralnemu.

Użytkownicy kryptowaluty będą musieli skorzystać z giełdy, zapewne również centralnie kontrolowanej, by wejść w posiadanie jednostek e-pieniądza. Podczas wymiany kryptowaluty z powrotem na ruble konieczne będzie przedstawienie dowodu pochodzenia środków, np. potwierdzenia transakcji, która odbyła się online. Mechanizm ten ma odstraszyć spekulantów i przestępców trudniących się praniem pieniędzy.

Przewidziano jednak także możliwość nieudokumentowanej wymiany, będzie ona obłożona 13-procentowym podatkiem. Podobne obciążenie dotyczyć ma zysku ze wzrostu wartości kryptowaluty, co sugeruje, że nie będzie ona bezpośrednio powiązana z „oficjalnym” rublem.

Rosyjski projekt ma służyć przede wszystkim pobudzeniu handlu elektronicznego. Kryptowaluta, w odróżnieniu od instrumentów płatniczych opartych na pieniądzu bezgotówkowym, nie wymaga pośredników w procesie płatności pobierających prowizje za swoje usługi. Jeśli pomysł zostanie zrealizowany, to można spodziewać się, że rosyjskie władze przyjmą jeszcze bardziej restrykcyjne podejście do zdecentralizowanych kryptowalut, by wyeliminować potencjalną konkurencję.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 unlimitedalways

Bitcoina kopać każdy na dowolnym urządzeniu. Kryptorubla nie...

http://cenazysk.pl/kopanie-bitcoinow-przez-przegladarke-na-dowolnym-urzadzeniu/

Jak ma się nieużywanego laptopa, stary telefon, można dołączyć z zdobyć btc. Blockchain się rozwija i zostaje z nami na dłużej - tak samo jak internet kiedyś.

Kryptorubla raczej nie czeka świetlana przyszłość, ze względu na zamkniętą technologię, brak adaptacji i smrodek wokół banku centralnego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 zbyszeknor

Uśmiałem się jak przeczytałem tytuł .Rubel sam w sobie jest krypto.

! Odpowiedz
3 5 t1000

Raczej żadna inna kryptowaluta nie osiągnie tak ogromnej mocy obliczeniowej i tym samym bezpieczeństwa co bitcoin.

! Odpowiedz
0 4 silvio_gesell

Bezpieczeństwo kryptowaluty wcale nie musi być poparte mocą obliczeniową, gdzie ten kto ma więcej mocy weryfikuje więcej transakcji. Wystarczy, że każda osoba fizyczna będzie mogła tak samo często weryfikować transakcje, co wymaga jednak zagwarantowania, że nikt nie ma więcej niż jednego klucza, podpisanego przez zaufany urząd certyfikacji.

A to rząd Rosji akurat może zrobić, podobnie zresztą jak i banki, które wymagają dowodu przy zakładaniu konta. To jest nawet lepsze niż bitcoin, bo w przypadku śmierci posiadacza adresu zaufany urząd może unieważnić klucz i przekazać środki spadkobiercom, a w przypadku bitcoina giną one bezpowrotnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 pkc

nie masz bitkojna przegrałeś zycie

! Odpowiedz