Rosja: Sąd Najwyższy uchylił wyrok na Nawalnego ws. Kirowlesu

Sąd Najwyższy Rosji uchylił w środę wyrok wobec jednego z liderów rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, skazanego w 2013 r. na 5 lat łagru i grzywnę 500 tys. rubli (7,5 tys. USD) za zdefraudowanie 30 mln rubli (460 tys. USD) z państwowej spółki Kirowles.

Rosja: Sąd Najwyższy uchylił wyrok na Nawalnego ws. Kirowlesu
Rosja: Sąd Najwyższy uchylił wyrok na Nawalnego ws. Kirowlesu (fot. ITAR-TASS / FORUM)

Sąd Najwyższy zajął się tą sprawą po tym, jak w lutym tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł, że Rosja naruszyła prawo Nawalnego do uczciwego procesu oraz zarządził wypłacenie mu 56 tys. euro kosztów sądowych i poniesionych szkód.

W opinii Trybunału wyrok rosyjskiego sądu był "arbitralny" i można się obawiać, że "miał polityczny charakter".

Obecnie Sąd Najwyższy uznał, że wystąpiły nowe okoliczności i sprawa ma być ponownie rozpatrzona w sądzie, w którym proces toczył się w lipcu 2013 roku.

W procesie w 2013 roku sąd obwodowy w Kirowie, mieście położonym 900 km na wschód od Moskwy, skazał Nawalnego na pięć lat pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome spowodowanie strat materialnych w jednej z państwowych spółek i grzywnę. Sąd wyższej instancji utrzymał wyrok, ale zawiesił wykonanie kary na pięć lat.

Nawalny, który od lat oskarża rosyjskie elity władzy o korupcję, wyraził opinię, że odsyłając sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd w Kirowie Sąd Najwyższy nie wypełnił zalecenia ETPC.

"Sprawa została zweryfikowana w szczegółach i powinienem zostać uniewinniony. Dzisiejsza decyzja została wydana w jedynym celu - aby zmusić mnie do powrotu do Kirowa na rozprawę i tym samym utrudnić moją działalność polityczną" - powiedział Nawalny.

Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców protestów w Moskwie w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. We wrześniu 2013 roku Nawalny uczestniczył w wyborach mera Moskwy, ustępując tylko obecnemu merowi Siergiejowi Sobianinowi. (PAP)

jo/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil