Rosja: Resort gospodarki oszacował koszty sankcji na 6,3 mld USD

Rosja straciła w 2018 roku ok. 6,3 mld USD na sankcjach i ograniczeniach handlowych nałożonych na nią przez inne kraje - wynika z ocen rosyjskiego ministerstwa gospodarki . Największe straty - 2,4 mld USD - spowodowały ograniczenia nałożone przez UE.

(fot. REUTERS/Maxim Zmeyev / FORUM)

Dane ministerstwa przytoczył we wtorek dziennik "Kommiersant". Ogólne straty w wysokości 6,3 mld USD to efekt sankcji handlowych, ceł i działań antydumpingowych innych państw.

Koszt sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone ministerstwo gospodarki oszacowało na 1,2 mld USD. Na trzecim miejscu pod tym względem znalazła się Ukraina; straty oceniono na 775 mln USD.

Najbardziej poszkodowaną przez ograniczenia handlowe branżą okazał się przemysł metalurgiczny, w którym straty oceniane są na blisko 4 mld USD. Straty dla przedsiębiorstw w rolnictwie oszacowano na 1,1 mld USD, dla przedsiębiorstw chemicznych - na 641 mln USD, a dla przemysłu motoryzacyjnego - na 306 mln USD.

Dane te skomentował w radiu Echo Moskwy dyrektor Instytutu Analizy Strategicznej firmy FBK Igor Nikołajew. Jego zdaniem szacunki ministerstwa gospodarki są dalekie od rzeczywistych strat, jakie gospodarka rosyjska poniosła w rezultacie sankcji. Jego zdaniem adekwatna jest raczej ocena mówiąca o kilkudziesięciu miliardach USD.

Resort gospodarki podał, że obecnie ograniczenia dotyczące towarów z Rosji obowiązują w 62 krajach świata - prócz krajów zachodnich m.in. na Białorusi, w Brazylii, Chinach, Indii, Turcji i Wietnamie.

Sankcje wobec Rosji Unia Europejska nałożyła w 2014 roku; w odpowiedzi Rosja wprowadziła embargo na wiele produktów żywnościowych z UE. W ostatnich dniach media w Rosji podały, że Federalna Służba Celna (FTS) zaproponowała rozszerzenie tego embarga o kolejne produkty, m.in. oliwki, soki i dżemy czy konserwy mięsne i rybne.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ akl/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 9 jes

Słowo kluczowe Rosja i ajwaj już pisze :)
Centrala dosłała materiały ...

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
23 15 ajwaj

"Echo Moskwy" czesc V kolumny, choc wspól-finansowane z budzetu (GAZPROM & co), nawet ta kasa im przeszkadza (choc oczywiscie biora). Zmniejsza to role "meczennika za prawde" :)

Sankcje netto to mld. $ zysku i dobrodziejstwa dla Fed. Rosyjskiej. Pociagnely za soba zalegle reformy, program "zastapienia importu", trwaly rozwój przem,. rolnego, przetw. art. spozywczych, wybie sie lidera eksportu zbóz, netto eksportera innych prod. spozywczych itd.itp.

Koniecznosc zbudowania infrastruktury dla wlasnej produkcji zostawia ja na pokolenia w Rosji

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 14 ajwaj

DZISIAJ ag. MOODY´S (ratingi 3 ag. rating. podniesli ze spekulacyjnych na inwestycyjne-stabilne) :

""W ostatnich latach rosyjski rząd podjął szereg działań, które wzmocniły finansowanie państwowe i pozycję zadłużenia zewnętrznego, w wyniku czego Rosja jest mniej podatna na wstrząsy zewnętrzne, w tym nowe sankcje" - stwierdza dokument.""

""Agencja wskazuje, że władze rosyjskie konsekwentnie stosują się do nowej reguły budżetowej. Rosyjski rząd podjął również wysiłki w celu ograniczenia wielkości długu i uzupełnienia rezerw walutowych.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil