REKLAMA

Ropa zyskała od środy już niemal 11 procent

2016-12-01 08:13
publikacja
2016-12-01 08:13

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o niemal 1,5 procent. Od środy surowiec zdrożał już o prawie 11 procent, najmocniej od 9 miesięcy. Cięcia dostaw ropy przez OPEC i innych dużych producentów w końcu wejdą w życie - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,12 USD, po zwyżce o 68 centów, czyli o 1,4 proc. W środę WTI zyskała 9,3 proc.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 72 centy, czyli 1,4 proc., do 52,56 USD za baryłkę, po zwyżce w środę o 8,8 proc.

W środę państwa zrzeszone w OPEC porozumiały się w sprawie ograniczenia wydobycia surowca przez kraje kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie. Umowa ma zacząć obowiązywać od początku 2017 r.

Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie.

We wrześniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie, podczas nieformalnego spotkania w Algierze, na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca właśnie do 32,5 mln baryłek.

"Rynek już nie zobaczy nagłego załamania cen ropy" - ocenia Seo Sang-young, strateg rynku w Kiwoom Securities Co.

"Największymi zwycięzcami porozumienia OPEC są jednak amerykańscy producenci ropy z łupków, którzy w tej sytuacji - mocnego wzrostu cen ropy, jeszcze zwiększą produkcję surowca" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 4,21 USD, czyli 9,3 proc., do 49,44 USD za baryłkę.

W listopadzie ceny ropy w USA wzrosły o 5,5 proc. (PAP)

aj/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~teka
Ostatnio sie mówili ze łupki są opłacalne przy 45. Natomiast chińskie złoża przy 60. Przy ograniczonej produkcji opec stawiam ze wyżej niż 60 nie pójdzie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~PIS_to_Bezprawie
Co za bzdury, producenci ropy z łupków nie zyskają nic. Bowiem dla nich opłacalność rozpoczyna się przy 78 $ za baryłkę, a na taki poziom cen chyba jeszcze długo poczekamy.
~MacGawer
"Rynek już nie zobaczy nagłego załamania cen ropy" - ocenia Seo Sang-young, strateg rynku w Kiwoom Securities Co.

Nie byłbym tego taki pewien. gdy "rynek" zobaczy dane nt. PKB za 2016 znowu zjedziemy w okolice 40$. Nigdy nie wolno zapominać, że rynek składa się z dwu nierozerwalnie połączonych stron: producenta
"Rynek już nie zobaczy nagłego załamania cen ropy" - ocenia Seo Sang-young, strateg rynku w Kiwoom Securities Co.

Nie byłbym tego taki pewien. gdy "rynek" zobaczy dane nt. PKB za 2016 znowu zjedziemy w okolice 40$. Nigdy nie wolno zapominać, że rynek składa się z dwu nierozerwalnie połączonych stron: producenta i konsumenta. Skoro konsumenci mają problem z funkcjonowaniem przy dzisiejszych cenach ropy to co będzie gdy na trwałe (zdaniem Seo Sang-young) pzrekroczą 50$?

Jak zwykle przypominam o tym, że ceny gazu z kontraktow długoterminowych są powiązane z cenami ropy. W przypadku jamału są indeksowane średnią za ostatnie 5 m-cy. Rzut oka na notowania ropy i widzimy dołak na przełomie 2015/2016 co w połączeniu z drożejącym dolarem oznacza podwyzki najpóźniej w połowie 2017r. Co gorsza nawet gdyby ropa znowu weszła w zakres 40-50$ to nic nie zmieni, cieszmy się tanim gazem bo tak szybko odchodzi...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki